Jezioro Jagodne – przyroda i historia

Niewielkie jezioro Jagodne kusi turystów pięknymi widokami, ale także dobrze rozwiniętą infrastrukturą i urokliwymi miejscowościami. Coś dla siebie znajdą tu także wędkarze, bo w wodach tego akwenu pływa wiele gatunków ryb.

Jakie jest jezioro Jagodne

Jezioro Jagodne położone jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Akwen cechuje się mocnym wydłużeniem od północnego wschodu na południowy zachód. Brzegi w przeważającej większości są płaskie lub jedynie łagodnie wzniesione. Kanał Kula znajdujący się po północnej stronie akwenu łączy go z jeziorem Boczne. Z kolei kanał Szymoński na krańcu południowym z Jeziorem Szymon.

Jezioro Jagodne w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Jagodne, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 872,5 – 942,7 ha,
  • powierzchnia wysp – 2,6 ha,
  • średnia głębokość – 8,7 m,
  • maksymalna głębokość –  37,4 m,
  • szerokość maksymalna – 1,8 km,
  • długość maksymalna – 8,7 km.

Żegluga na jeziorze Jagodne

Jezioro Jagodne leży na głównym szlaku żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich i przepływają przez nie wszystkie statki płynące na trasie Giżycko – Mikołajki. Akwen połączony jest z jeziorem Bocznym Kanałem Kula. Kanał ten często nazywany jest „mazurskim równikiem”, tędy bowiem przebiega umowny wododział pomiędzy dorzeczami Wisły i Pregoły. Żeglarze cenią sobie jezioro Jagodne, ostrzegają jednak przed mieliznami występującymi na tym akwenie.

Jagodne Wielkie i Jagodne Małe

Na wschodnim brzegu, usytuowane są wsie Jagodne Wielkie i Jagodne Małe. Ciekawa jest zwłaszcza historia drugiej z wsi. Jagodne Małe założono w 1554 r. jako dobra rycerskie, nadane w formie lenna Jerzemu von Kröstenowi. W 1663 r. wydzierżawione zostały na trzy lata Zbigniewowi Morsztynowi – jednemu z najwybitniejszych polskich poetów barokowych.

Dziś na terenie obu wsi na turystów czekają wygodne domki letniskowe, cisza i spokój. Pamiętać należy jednak o tym, że w Jagodnie Małym nie ma portu ani przystani.

Kozin – stara wieś rybacka

Na zachodnim brzegu jeziora leży stara wieś rybacka – Kozin. Znaleźć tu można wiele przykładów tradycyjnej mazurskiej zabudowy, a domy w znacznej mierze ulokowane są wzdłuż linii brzegowej jeziora.

Na skraju wsi obejrzeć można nietypową kapliczkę – znajdujące się w niej świątki ukryte są za drzwiami, a nie, jak to zazwyczaj bywa, wystawione na widoku. We wsi znajduje się również port, a także kilka pensjonatów oraz restauracji. Skorzystać można także ze SPA lub oferty tematycznych warsztatów ekologicznych. Na wędkarzy zaś czekają w wodach jeziora takie ryby jak: karasie, leszcze, liny, szczupaki sandacze i płocie.

Nad jeziorem Jagodne znaleźć można nie tylko piękną przyrodę i zachwycające krajobrazy. To także miejsce, w którym na turystów czekają domki letniskowe, restauracje i SPA, dzięki czemu urlop można tu spędzić w bardzo komfortowych warunkach.

WRÓĆ DO WPISÓW