Jezioro Jędzelewo

Niezwykle malownicze jezioro Jędzelewo leży na Pojezierzu Mazurskim. Otoczone jest równie bajecznym krajobrazem. Sąsiaduje bowiem z Górą Piaskową oraz wieloma innymi jeziorami, pomiędzy którymi leży wieś Stare Juchy. Zajmując powierzchnię około 150,2 hektara, jezioro Jędzelewo jest idealnym miejscem do wypoczynku, aktywności na świeżym powietrzu i odkrywania piękna natury Mazur.

Jezioro Jędzelewo w liczbach

Jezioro Jędzelewo ma charakter rynnowy i jest dość wąskie oraz wydłużone. Jego powierzchnia wynosi około 150,2 hektara, a maksymalna głębokość sięga 13,4 metra. Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta, ale urozmaicają ją dwie wyspy: Duża Wyspa i Mała Wyspa, o łącznej powierzchni 4,7 ha. Brzegi jeziora są łagodne i umożliwiają łatwy dostęp do wody, podczas gdy od strony północnej i wschodniej są bardziej strome. Jezioro objęto strefą ciszy.

  • Powierzchnia – 150,3 ha
  • Maksymalna głębokość – 13,3 m
  • Średnia głębokość – 3,2 m
  • Maksymalna długość – 2750 m
  • Maksymalna szerokość – 760 m
  • Długość linii brzegowej – 7700 m
Nad brzegiem jeziora Jędzelewo znajduje się góra piaskowa

Położenie i dojazd

Jezioro Jędzelewo znajduje się około 15 km na północny zachód od Ełku, w gminie Stare Juchy. Można do niego łatwo dotrzeć zarówno od strony Starych Juch, jak i Kałtek. Linia kolejowa nr 38 przebiega wzdłuż północno-wschodnich brzegów jeziora, umożliwiając łatwy dostęp komunikacyjny.

Góra piaskowa

Jezioro Jędzelewo jest otoczone różnorodnym krajobrazem. W okolicy znajdują się pola, łąki oraz lasy iglaste. To idealne miejsce do obcowania z przyrodą i cieszenia się pięknem Mazur. Jezioro jest również częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego o łącznej powierzchni 49 297,2 ha, co świadczy o jego wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym.

Tuż obok jeziora Jędzelewo znajduje się góra piaskowa. Góra powstała w czasach istnienia Państwowych Gospodarstw Rolnych. W tym miejscu istniała kiedyś żwirownia, gdzie wydobywano piasek. Po zakończeniu działalności żwirowni, góra piaskowa pozostała.

Jezioro Jędzelewo – Stare Juchy

Otoczenie

Na północnym brzegu jeziora Jędzelewo znajduje się ukryty w lesie zabytkowy cmentarz. Niedaleko południowego brzegu położony jest dawny cmentarz ewangelicki.

Wschodni brzeg sąsiaduje z miejscowością Stare Juchy. Znajduje się tu plaża z kąpieliskiem oraz wieża widokowa, z której rozpościera się zjawiskowa panorama.

Na północy położona jest góra piaskowa, która stanowi nietypową na Mazurach atrakcję turystyczną.

Jezioro Jędzelewo położone jest na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego. W jego bliskim otoczeniu znajduje się wiele innych jezior.

Zbiornik wodny połączony jest od strony północno-wschodniej z jeziorem Gawlik. Dalej jezioro Gawlik kieruje wody do jeziora Rekąty. Nieopodal znajdują się jezioro Ułówki, jezioro Łaśmiady, jezioro Sawinda Mała, jezioro Zawadzkie, jezioro Szóstak i inne.

Nad brzegiem jeziora Jędzelewo znajduje się prawdziwa piaskowa góra

Fauna i flora

Jezioro Jędzelewo jest siedliskiem różnorodnej fauny i flory wodnej. Roślinność wynurzona, tak jak trzcina, zajmuje około 20% powierzchni jeziora i porasta ponad 67% długości linii brzegowej. Roślinność zanurzona jest słabo rozwinięta i występuje na około 9% powierzchni. W jeziorze można spotkać wiele gatunków ryb, takich jak szczupak, lin, leszcz, płoć i sandacz.

Jezioro Jędzelewo leży na terenie obwodu rybackiego jeziora Łaśmiady w zlewni rzeki Ełk.

Atrakcje turystyczne

Jezioro Jędzelewo oferuje wiele atrakcji turystycznych. Można tu wypożyczyć kajak i odkrywać urokliwe zakątki jeziora, spróbować swoich sił w wędkowaniu, wypożyczyć rower i zwiedzić okoliczne tereny, a nawet zorganizować piknik na jednej z wielu plaż. Dla miłośników aktywnego wypoczynku polecamy również spływy kajakowe po pobliskich rzekach.

Jezioro Jędzelewo jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych atrakcji turystycznych na Mazurach. W okolicy znajdują się piękne parki krajobrazowe, malownicze jeziora i szlaki wodne, które zachęcają do odkrywania uroków tej krainy.

Podsumowanie

Jezioro Jędzelewo w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Ełckim to idealne miejsce do podziwiania wspaniałych widoków mazurskiej przyrody. Jego malownicze położenie, czysta woda i otaczający krajobraz sprawiają, że jest to miejsce, które warto odwiedzić. Bez względu na to, czy szukasz wypoczynku na plaży, aktywności na świeżym powietrzu czy po prostu chcesz cieszyć się pięknem natury, jezioro Jędzelewo spełni Twoje oczekiwania. Przyjedź i odkryj magię tego miejsca samodzielnie!

Jezioro Jędzelewo – Stare Juchy – długość linii brzegowej wynosi 7700 m
Lustro wody znajduje się na wysokości 126,7 m n.p.m
Przy jeziorze Jędzelewo znajduje się prawdziwa piaskowa góra

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz