Kochasz żeglarstwo i chciałbyś spędzić rodzinne wakacje napawając się codzienną żeglugą? A może marzysz o samotniej wyprawie jachtem, aby móc nabrać dystansu i odpocząć od spraw doczesnych?
Niezależnie jakie masz preferencje, żeglowanie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich da Ci mnóstwo pozytywnej energii oraz sprawi, że Twój wypoczynek pozostanie na długo w Twojej pamięci.
Żeglarstwo to więcej niż sport, to przede wszystkim styl życia, który gwarantuje Ci świetną zabawę. Białe żagle pulsujące po jeziorze w zestawieniu z błękitnym niebem, romantyczne zachody słońca odbijające się w lustrze wody, ożywczy dotyk bryzy na twarzy, łagodne, relaksujące ruchy żaglówki i można by tak wymieniać bez końca. Jeśli raz spróbujesz, to na pewno się w tym wszystkim zatracisz.
Żeglując można poznać wiele ciekawych miejsc, które nie tylko inspirują, ale pozwalają odkryć historię. Urlop pod żaglami szlakiem wielkich jezior mazurskich to wypoczynek i zwiedzanie w jednym, a jednocześnie niemała adrenalina jeśli decydujesz się na to pierwszy raz w życiu. Takie rejsy są świetną okazją do nauki i poznania wszelkich ciekawostek związanych z żeglarstwem.
Turystyczne rejsy jachtem mogą przerodzić się w miłość do tego stopnia, że turysta w przyszłości przystąpi nawet do egzaminu na patent żeglarski. Praktyka i zajęcia z teorii często skutkują uzyskaniem dokumentu uprawniającego do wypożyczenia jachtu i jego samodzielnego prowadzenia.
Jeśli wynajem jachtów motorowych, to gdzie? Już pędzimy Ci z pomocą.
Doskonale wyposażone jachty żaglowe pod wynajem znajdziesz m.in. w Rydzewie k. Giżycka nad jeziorem Bocznym z bezpośrednim wyjściem na jezioro Niegocin. To doskonała baza wypadowa zarówno na północne jak i południowe Mazury.
Czarter jachtów Twist Czarter to nowoczesne, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i łodzie motorowe. Każdy jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toaletą chemiczną, ogrzewanie, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną.
Twist Czarter to jachty zarówno z rumplem jak i kołem sterowym, silnikiem zaburtowym oraz stacjonarnym. Znajdziesz tam jachty żaglowe oraz jachty motorowe najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.
Pamiętaj, że żeglowanie jest przyjemne, ale musi być również bezpieczne. Dlatego wybrana przez Ciebie wypożyczalnia jachtów powinna być doświadczona i godna zaufania, dla której profesjonalna obsługa to chleb powszedni.
Za główny szlak żeglarski na Mazurach można uznać poniższą trasę:
Pisz – Mikołajki – Giżycko – Węgorzewo
Liczy on około 86,5 km długości i można go podzielić na mniej więcej 8 odcinków:
Oprócz głównego szlaku, na Mazurach znajduje się 18 szlaków bocznych.
Trasa żeglarska Giżycko-Mikołajki to jedna z najpopularniejszych nitek wodnych na całych Mazurach.
Miejscem startu szlaku zazwyczaj jest jezioro Niegocin lub Kisajno. W początkowej fazie rejsu będziesz miał okazję zobaczyć urokliwą panoramę Giżycka oraz ośrodek turystyczno-wypoczynkowy Wilkasy.
Na trasie przepływając przez Niegocin dokładnie pilnuj się wyznaczonego przez boje szlaku, ponieważ przy wschodnim brzegu akwenu usytuowane są duże kamienie, zaś na środku jeziora znajduje się mielizna.
Żegluga na trasie Giżycko-Mikołajki wiąże się także z wnikliwą obserwacją fauny i flory, szczególnie rozmaitego ptactwa i roślinności wodnej.
Po minięciu niebezpiecznego odcinka na jeziorze Niegocin, dalej popłyniesz do Rydzewa, w którym możesz złapać trochę oddechu i zorganizować postój. Jeśli chcesz żeglować dalej, czeka na Ciebie Jezioro Boczne, kanał Kula, Jezioro Jagodne, Kanał Szymoński, jezioro Szymon, Kanał Mioduński, jezioro Kotek Wielki, Kanał Lelecki, jezioro Tałtowisko, kanał Tałcki, jezioro Tałty i zakończenie trasy – Jezioro Mikołajskie i port w Mikołajkach.
Szlak Giżycko-Węgorzewo liczy około 25 km i rozciąga się równolegle względem jeziora Mamry. Przemierzając tą trasą będziesz miał okazję podziwiać wiele zabytków architektonicznych, a także wysp i pomników przyrody.
Z uwagi na bezpieczeństwo i jakość zwiedzania, drogę warto podzielić na dwa dni. Pierwszy etap rejsu to porty Giżycko-Sztynort, a drugi Sztynort-Węgorzewo.
Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, polecamy Ci wybrać się w kierunku Jeziora Dobskiego. Akwen zlokalizowany jest w południowo-zachodniej części kompleksu jeziora Mamry, a cały jego obszar wchodzi w granicę rezerwatu przyrody.
Na powierzchni Jeziora Dobskiego znajduje się kilka wysp, w tym m.in. Wysoki Ostrów (Wyspa Kormoranów) – miejsce lęgowe kormorana i czapli – oraz Wyspa Gilma, na której kilkanaście wieków temu były przeprowadzane pogańskie rytuały.
Ten szlak przede wszystkim zapewni Ci niesamowite wrażenia estetyczne.
Za początek trasy należy uznać wioskę żeglarską w Mikołajkach, która położona jest przy jeziorze Mikołajskim. Stamtąd popłyniesz na jezioro Śniardwy, Seksty, Kanał Jegliński, do śluzy Karwik, przez jezioro Roś, aż do malowniczej miejscowości Pisz, gdzie czekać będzie na Ciebie upragniona przystań.
W Piszu możesz zatrzymać się na dłużej, w celu zwiedzania kompleksu leśnego, jakim jest Puszcza Piska. W tym małym miasteczku znajdują się także polecane przez turystów z całej Polski spływy kajakowe.
Tę 19 kilometrową trasę pokonał już nie jeden, ceniony przez turystów jacht żaglowy. Szlak ciągnie się w kierunku południowym i przebiega przez jezioro Mikołajskie, Bełdany, Guziankę Małą i Guziankę Wielką.
Szlak żeglarski Mikołajki-Ruciane-Nida wyróżnia się wąskimi i uroczymi jeziorami rynnowymi. Polecamy Ci postój na Półwyspie Popielniańskim, gdzie będziesz mógł zobaczyć dzikie konie żyjące na wolności.
To szlak dla doświadczonych żeglarzy. W południowej części jeziora Nidzkiego kryją się liczne płycizny. Rejs zaczyna się na przystani "U Faryja" w Rucianem-Nidzie, a kończy w okolicach osady Lipa Tylna we wsi Jaśkowo, w okolicach osady Lipa Tylna
Obierając ten szlak kieruj się na jezioro Bełdany, niedaleko którego znajduje się odosobnione jezioro Nidzkie
Wielu żeglarzy decyduje się na ten szlak z uwagi na spokój, naturalność i brak nadmiernego uprzemysłowienia terenu.
Nie musisz posiadać uprawnień, żeby móc samemu żeglować. Decydując się na jacht, którego kadłub nie jest dłuższy niż 7,5 m, lub jacht motorowy z silnikiem do 10 kW, nie potrzebujesz dokumentu patentowego.
Obowiązek posiadania patentu nie dotyczy też jachtów i barek turystycznych o długości kadłuba poniżej 13 m i mocy silnika poniżej 75 KW (maksymalna prędkość do 15 km/h).
Z kolei patent żeglarski wydaje Polski Związek Żeglarski lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.
Obowiązują trzy rodzaje takich uprawnień:
Poniżej przedstawimy kilka miejsc noclegowych, z których warto skorzystać podczas korzystania z czarteru na Mazurach.
Na Mazurach w wielu miejscach można cumować na dziko. Koniecznie trzeba pamiętać iż cumowanie jest zabronione przy wyspach. Nie wolno również wiązać lin do drzew. Ogniska wolno rozpalać tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Po zakończeniu koniecznie trzeba zgasić palenisko.
Więcej informacji o cumowaniu na dziko znajdziecie w poradniku przygotowanym przez zespół Twist Czarter: Cumowanie na dziko – wszystko co musisz wiedzieć
Więcej opisów jezior znajdziecie w sekcji: Mazurskie Jeziora
Polecane firmy czarterowe znajdziesz na naszym portalu w sekcji czarter jachtów zaś mariny w naszej bazie portów na Mazurach.
Mazury to spełnienie marzeń nie tylko pasjonatów żeglarstwa, ale i wędkarstwa. Zanim jednak zarzucisz wędkę, zapoznaj się z zasadami wędkowania na Mazurach. Znajdziesz tu informacje, gdzie wędkować i kiedy, a także poznasz obostrzenia, do jakich musisz się zastosować.
Na Mazurach, jak i wszędzie, są lepsze i gorsze miejsca do wędkowania. Jeśli żeglujesz, swoje plany wędkarskie możesz skorelować z punktami postoju w trakcie rejsu. Nie bój się jednak zboczyć z kursu - prawdopodobnie nie uda ci się złapać zbyt wielu ryb w porcie i bezpośrednio na ruchliwym szlaku.
Pamiętaj, że ryby lubią spokój. Zatem uwielbiają żerować w miejscach, w których ruch na jeziorach jest minimalny. Na wędkowanie na Mazurach najlepiej więc wybrać się wcześnie rano i w okolicach szuwar.
Wędkowaniu sprzyja cumowanie na dziko - wystarczy wtedy, że wychylisz się z kajuty i możesz zarzucać. W szuwarach na pewno coś złapiesz.
Nie żeglujesz, ale chętnie spróbujesz? Zobacz naszą ofertę wynajmu jachtów na Mazurach. Pamiętaj, że możesz wynająć łódź lub jacht bez posiadania patentu żeglarskiego, ale twoje zezwolenie na wędkowanie musi obejmować łowienie ryb z łodzi.
Czy na Mazurach są jakieś sekretne miejsca lokalnych wędkarzy? Tak! Oto lista:
Na tych akwenach złapiesz nie tylko okonia czy płotkę, ale przy odrobinie szczęścia również dorodnego szczupaka. Na Mazurach nadal jest dużo ryb, niemal w każdym akwenie, dlatego nie musisz się ograniczać jedynie do tych przez nas wymienionych. Im bardziej dziko, tym większe szanse na połów.
Jeziora na Mazurach
Zanim jednak weźmiesz zamach i zarzucisz haczyk, sprawdź, kiedy można łowić ryby na Mazurach. Przede wszystkim warto wiedzieć, że połów z jachtu (łodzi) może odbywać się jedynie w okresie od jednej godziny przed wschodem słońca do jednej godziny po jego zachodzie i tylko od początku maja do końca roku.
Należy też wziąć pod uwagę kwestię okresów ochronnych niektórych ryb:
W podanych terminach nie wolno łowić wskazanych gatunków ryb.
Poza okresami ochronnymi ryb istnieje także ograniczenie połowów ryb mniejszych rozmiarów. Musisz wypuścić:
Kolejnym obostrzeniem jest wielkość połowu dla poszczególnych ryb. Oto obowiązujące limity dzienne:
Nie obowiązują limity dzienne na takie ryby jak belona, karaś i krąp.
Aby móc wędkować na Mazurach, musisz wykupić odpowiednie pozwolenie. Koszty pozwolenia okresowego wynoszą od 16 do 225 zł, a samo pozwolenie można nabyć w sklepach wędkarskich, skarbnicy kół PZW oraz Zakładach Rybackich w Olecku, Suwałkach, Węgorzewie i Rucianem-Nidzie. Składek i opłat okresowych 1- i 3- dniowych dokonywać można także, wykupując zezwolenie poprzez stronę internetową www.pzw.suwalki.com.pl z zaznaczeniem okresu, którego dotyczy połów.
Lista miejsc, w których kupisz zezwolenie wędkarskie do połowu ryb na Mazurach
W trakcie wędkowania należy posiadać przy sobie wydruk potwierdzenia przelewu z zaznaczeniem danych wędkującego i terminu połowu (nie dotyczy płatności kartą kredytową), druku e-zezwolenia, pobranego ze strony internetowej Gospodarstwa oraz kartę wędkarską.
Poniżej przedstawiamy pełną tabelę opłat.
Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce. Przez wielu uważane jest za perłę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. „Mazurskie morze” cieszy się dużą popularnością zarówno wśród żeglarzy, jak i wczasowiczów.
Polecamy też: Mazury – wędkowanie bez karty
" ["post_title"]=> string(53) "Wędkowanie na Mazurach. Wszystko co musisz wiedzieć" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(6) "closed" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(50) "wedkowanie-na-mazurach-wszystko-co-musisz-wiedziec" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2024-08-22 09:39:32" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2024-08-22 07:39:32" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(754) ["guid"]=> string(35) "https://mazury.com.pl/?page_id=4331" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(4) "page" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }Sprawdź, gdzie warto zacumować
Wyruszając łodzią na Mazury, warto zastanowić się, w którym porcie chcesz się zatrzymać. W Krainie Wielkich Jezior czekają na Ciebie ciche, leśne przystanie i gwarne porty, w których pulsuje życie i rozbrzmiewają szanty. Sprawdź nasze autorskie zestawienie wyjątkowych portów na północy Mazur. Być może znajdziesz w nim coś dla siebie.
Port Tło dla Mew położone jest w samym sercu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nad brzegiem jeziora Bocznego. Można tu bezpiecznie przycumować jacht, skorzystać z pola campingowego, czy udać się do tawerny. Tym, co czyni to miejsce wyjątkowym, nie jest jednak lokalizacja, choć ta jest wspaniała, ale przede wszystkim panująca w tym miejscu atmosfera i osobowość właścicieli portu. Tło dla Mew to miejsce, w którym spotykają się „błędni rycerze, żeglarze-tułacze, rusałki, poszukiwacze wszelkich skarbów, wirtuozi, marzyciele, amatorzy, uciekinierzy od wielkich miast”. Jeśli chcecie nawiązywać przyjaźnie przy płonących nocą ogniskach, słuchać koncertów z pokładu własnej łodzi czy po prostu zatracić się w swobodnej, otwartej na wszystkich atmosferze w otoczeniu przepięknej mazurskiej przyrody, powinniście tu zawitać. Tło dla Mew to wspaniały punkt, z którego wyruszyć można na północ Mazur i jednocześnie jedno z tych miejsc, które trwale zapisują się w pamięci i do których wciąż chce się powracać.
Port Tło dla Mew zamierza działać cały rok dając możliwość wypoczynku oraz obcowania z naturą również po sezonie. To oferta atrakcyjna dla wszystkich miłośników mazur oraz osób, które preferują spokojniejszy wypoczynek poza ścisłym sezonem. W porcie dostępna będzie flota jachtów firmy Twist Czarter.
Zlokalizowana na zachodnim brzegu jeziora Mamry przystań Kietlice jest bardzo ceniona wśród żeglarzy. Znajdziemy tu nie tylko wygodny port, który pomieścić może nawet 50 jachtów, ale także camping i pensjonat. To tutaj organizowane są również coroczne regaty Mamry Challenge.
W tym miejscu można przybić łodzią do drewnianego pomostu. Cumować należy prostopadle do kei, na podciągniętym mieczu i z płetwą sterową podciągnięta do połowy. Niestety jest tu dość płytko, a dodatkowym utrudnieniem mogą być silne wiatry, dlatego pamiętać należy o zachowaniu ostrożności w trakcie manewru.
Po zejściu na brzeg warto wybrać się do zabytkowej, lokalnej tawerny, w której organizowane są koncerty szantowe. Przybywający żeglarze nie powinni mieć także problemu ze znalezieniem miejsca noclegowego. Skorzystać można z pobliskiego pola namiotowego i campingowego lub przenocować w znajdującym się na miejscu pensjonacie.
Na tych żeglarzy, którzy cenią sobie błogą ciszę, czeka przystań Leśny Zakątek. Ona również znajduje się nad brzegami jeziora Mamry, na jego zachodnim krańcu. Miejsce to oczarowuje piękną, mazurską przyrodą i spokojem. Zatoka otoczona jest lasem i szuwarami, ale na tyle głęboka, że bezpiecznie przycumować można do zlokalizowanych w tym miejscu krótkich, drewnianych kei.
Leśny Zakątek kusi nie tylko piękną przyrodą, ale daje także możliwość dotknięcia historii. Zaledwie 100 metrów od tego miejsca znajdują się poniemieckie bunkry wchodzące w skład zespołu Mamerki – dawna kwatera polowa Wermachtu z czasów II wojny światowej.
Dziś na terenie kompleksu działa muzeum. Dla zwiedzających udostępniono 30 bunkrów, schrony, w których znajdowały się centra dowodzenia i łączności oraz makiety przedstawiające bitwy pod Kurskiem i Stalingradem. Na miejscu czeka także mierząca 38 metrów wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę jeziora Mamry i jego okolicę.
Port Nowy Harsz znajduje się nad brzegiem jeziora Dargin, w sąsiedztwie Giżycka i Węgorzewa. Na cumujących w tym miejscu czeka prywatna plaża, camping i domki letniskowe. Warto pamiętać, że w bliskich okolicach tego portu nie znajdziemy żadnego, innego większego ośrodka turystycznego. Dzięki temu, cumując w Nowym Harszu, możemy cieszyć się ciszą i spokojem. Wchodząc do samego portu, pamiętać należy o podniesieniu miecza i wypięciu steru.
Ciekawostką jest, że w sąsiedztwie znajduje się stajnia, w której wynająć można konie oraz gospodarstwo agroturystyczne. Na turystów czeka jednak o wiele więcej atrakcji, m.in.: kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkt gastronomiczny.
Port Zdorkowo posiada swoich wiernych bywalców, którzy często nazywają to miejsce portem „u Henia”. Ta zlokalizowana nad brzegiem jeziora Dargin przystań stanowi świetną bazę wypadową, dla tych, którzy chcą zwiedzić okolice.
Sama przystań oferuje 15 miejsc dla łodzi, na odwiedzających czeka tu także plaża z kąpieliskiem i plac zabaw. Coś dla siebie znajdą tu także wędkarze, zwłaszcza jeśli zdecydują się na wynajęcie łodzi (motorowej lub wiosłowej), w wodach jeziora Dargin pływają takie gatunki ryb, jak: szczupaki, węgorze czy sieje.
W okolicy poru czeka zaś wiele atrakcji. O najważniejszych bez wątpienia należy wioska żeglarska Sztynort Duży z zabytkowym pałacem, winiarnią i tawerną. Znajdziemy tu także pozostałości kwatery Himmlera i bunkrów z czasów II wojny światowej, a w pobliskiej Puszczy Boreckiej spotkać można żubra.
Port zlokalizowany na jeziorze Tajty poszczycić się może bardzo dogodną lokalizacją. Położony na obszarze leśnym, pomiędzy jeziorami Niegocin a Kisajno w niedalekiej odległości od Giżycka, dysponuje aż setką miejsc do cumowania łodzi!
Port Tajty będzie wspaniałym wyborem dla tych żeglarzy, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Na miejscu skorzystać można z placu zabawa, trampolin, parku linowego czy boiska do siatkówki. Mieści się tu również wypożyczalnia sprzętu turystycznego (kajaki, rowery i rowery wodne). Ci, którzy przemierzając Mazury, zatęsknią za odrobiną luksusu i wygody mogą skorzystać z oferty znajdującego się na miejscu Hotelu Tajty lub pokusić się o wynajęcie komfortowego domu nad jeziorem.
Port PTTK Wilkasy usytuowany jest po zachodniej stronie jeziora Niegocin. To bardzo dogodny punkt, z którego rozpocząć można żeglarską podróż po Krainie Wielkich Jeziorach Mazurskich. Można stąd wyruszyć na północ do jeziora Mamry i przepłynąć po drodze jeziora Niegocin, Kisajno i Dargin.
W samym porcie jest gwarno i wiele się tu dzieje, centrum życia towarzyskiego znaleźć można w lokalnej tawernie. Poza tym na terenie poru działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, pole campingowe, strzeżone kąpielisko i boisko do siatkówki. A w bliskiej okolicy na chętnych czekają luksusowe apartamenty, w których można się zrelaksować i nabrać sił przed dalszą podróżą.
Zdajemy sobie sprawę, że nasz ranking jest subiektywny. Jeśli płynąc przez Mazury, natknąłeś się na wyjątkową przystań, która Cię zachwyciła, napisz nam o niej. Być może dodamy kolejny punkt do naszej listy.
Co zobaczyć na Mazurach? To trudne pytanie, bo w tej pięknej krainie jest naprawdę wiele miejsc, które warto odwiedzić. Czeka tu na Was przepiękna przyroda i malownicze jeziora, ale także wyjątkowe pomniki historii. Tworząc nasze zestawienie, staraliśmy się uchwycić to, jak różnorodne są atrakcje na Mazurach i pokazać, że każdy, niezależnie od gustów i upodobań, znajdzie tu coś dla siebie.
Śniardwy przez niektórych zwane są mazurskim morzem, to największe i jedno z najpiękniejszych jezior na całych Mazurach. Czekają tu na Was silne wiatry, ukryte pod powierzchnią wody głazy i zarośnięte szuwarami brzegi. I co z tego? Będąc na Mazurach, Śniardwy po prostu trzeba zobaczyć. Choćby po to, żeby stojąc na jednym ich brzegu, bezskutecznie wypatrywać drugiego.
Wielką przygodą będzie także żegluga po tym akwenie, ale ostrzegamy: Śniardwy bywają zdradliwe. Dlatego wyprawiając się na nie łodzią, warto mieć przy sobie kogoś doświadczonego. Kto wie, może w czasie żeglugi uda Wam się wypatrzyć Rybiego Króla – ten legendarny władca Mazur, na swoją siedzibę wybrał właśnie Śniardwy. I na pewno wiedział, co robi.
Zlokalizowana na jeziorze Mamry wyspa Upałty ma to coś. Coś, co sprawia, że o tym miejscu nie zapomina się łatwo. Co to takiego? Może historia. Znajdowała się tu niegdyś elegancka restauracja i leśniczówka, a na wyspę można się było dostać drewnianym pomostem. Dziś z tych miejsc nie zostało już wiele, ale na Upałtach licznie występują za to łosie i wodne ptactwo. Bogactwo lokalnej fauny sprawiło, że wyspa jest dziś rezerwatem przyrody, a przed wycieczką w to miejsce, należy zaopatrzyć się w specjalne pozwolenie.
W Krainie Tysiąca Jezior czeka na Was wiele wyjątkowych akwenów. Każdy z nich ma własny charakter i urok i to od Was zależy, które będzie tym, do którego wciąż będziecie chcieli powracać. My polecamy pamiętać o jeziorze Święcajty. Dlaczego? Bo to niezwykle malownicze miejsce, gdzie zatopić można się w mazurskiej przyrodzie, a przy tym znajdziecie tu wiele atrakcji. Wystarczy wspomnieć o wspaniałych kąpieliskach, rozsianych po okolicy pięknych miejscowościach czy zawodach bojerowych.
Jeśli kochacie przyrodę, a na Mazury przyciąga Was zwłaszcza możliwość kontaktu z naturą, to obowiązkowo zajrzyjcie do Puszczy Boreckiej. Ulokowany na pojezierzu Ełckim niezwykły rezerwat przyrody jest domem dla żyjących na wolności żubrów, łosi, wydr czy wilków. Spotkacie tu nie tylko zwierzęta, na terenie Puszczy występuje także ok. 300 gatunków roślin w tym aż 38 gatunków objętych ochroną.
Czy na Mazurach można zobaczyć piramidę? Tak! Czeka na Was w Rapie. Niestety historia, jaka kryje się za tą wyjątkową budowlą, jest dosyć smutna. Budynek powstał na polecenie pruskiego barona Friedricha von Fahrenheida. Był on wykształconym i światowym człowiekiem, który z jednej ze swoich podróży przywiózł posążek Anubisa. Baron nie przejmował się opowieściami, które twierdziły, że posążek ten ma moc sprowadzania nieszczęścia. Tak się jednak stało, że wkrótce po jego powrocie do domu trzyletnia córka podróżnika poważnie zachorowała i zmarła. Zrozpaczony ojciec zatrudnił słynnego duńskiego architekta Bertela Thorvaldsena, aby ten zbudował na jego ziemiach piramidę – grobowiec dla tragicznie zmarłego dziecka.
Dzisiaj piramida uważana jest za jedną z najbardziej tajemniczych budowli w kraju. W jej wnętrzu obserwować można bowiem wyraźne zakłócenia pola energetycznego, a owady nawet się do niej nie zbliżają.
Kanał Mazurski to jedyna w swoim rodzaju atrakcja turystyczna, która przyciąga amatorów mocnych wrażeń z całego kraju. Widok fragmentów kanału i nieukończonych śluzy, na których do dziś zachowały się ślady po hitlerowskich orłach, może naprawdę wstrząsnąć. Pozostałości Kanału Mazurskiego otoczone są dzisiaj gęstym lasem, ale pamiętać należy, że był on niegdyś wyjątkowo ambitnym przedsięwzięciem niemieckich inżynierów. Zgodnie z ich planami Kanał łączyć miał Mazury z Bałtykiem. Kres tym ambicjom położyły dwie wojny i zmiana granic państw.
Mamerki to miejsce, którego nie mogą ominąć pasjonaci historii, ale także osoby, które choćby luźno interesują się tym tematem. W czasie II wojny światowej w Mamerkach właśnie swoją siedzibę miała Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. W tamtym czasie miejsce to funkcjonowało jako samodzielne miasteczko, a na jego terenie znajdowało się ok. 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetonowych, ale także poczta, kino, sauna, szpital, kasyno i stajnie.
Dzisiaj w Mamerkach znajduje się wyjątkowe na skalę europejską Muzeum, a obowiązkowymi punktami do zwiedzania są budynki transformatorowni i kotłowni oraz schron. Warto także zobaczyć replikę Bursztynowej Komnaty.
Przemierzając Mazury, natkniecie się na wiele wyjątkowych miejsc. Niektóre z nich są już pewnie znane na całą Polskę i co roku przyciągają rzesze turystów. Inne to lokalne perełki, o których wie stosunkowo niewiele osób, dzięki czemu pozostają ciche i odludne. Jeśli wędrując po Karinie Tysiąca Jezior, znaleźliście miejsce, które was oczarowało i o którym chcecie opowiedzieć, napiszcie do nas.
" ["post_title"]=> string(33) "7 wyjątkowych miejsc na Mazurach" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(4) "open" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(32) "7-wyjatkowych-miejsc-na-mazurach" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2023-07-28 15:26:39" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2023-07-28 13:26:39" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(30) "https://mazury.com.pl/?p=11234" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(4) "post" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }Niegocin uważany jest za raj dla wędkarzy i żeglarzy. Zadbana, pełna uroku i pięknych
widoków okolica w połączeniu z dużą ilością hoteli i lokalnych atrakcji, sprawia, że to
jedno z najlepszych miejsc do spędzenia urlopu na Mazurach.
Niegocin to trzeci pod względem wielkości akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Linia brzegowa tego jeziora jest niska, wypłaszczona i dobrze rozwinięta, jedynie na
zachodnim jego brzegu znajdują się lasy. W pobliżu Niegocina znajduje się wiele
miejscowości turystycznych. Przede wszystkim Giżycko, ale także Wilkasy, Rydzewo,
Grajwo, Bystry i Strzelce. Żeglarze zaś bardzo sobie cenią przystania w Giżycku i Wilkasach.
Jezioro Niegocin w liczbach
Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Niegocin, poniżej podajemy wartości jego
najważniejszych parametrów.
Niegocin to jedno z najbardziej lubianych przez żeglarzy i turystów mazurskich jezior. Przez
akwen przebiega szlak żeglugi wodnej Giżycko – Mikołajki – Ruciane-Nida – Pisz. Jezioro
posiada także dwie duże zatoki, które uważane są za odrębne jeziora: Boczne na południowo-
zachodnim brzegu i Niałk na południowym wschodzie. We wschodniej części Niegocina
znajduje się wyspa Grajewska Kępa, zwaną także Wyspą Francuską lub Wyspą Miłości.
Od północnej strony Niegocin połączony jest z jeziorem Kisajno. Z południowej części
Niegocina, poprzez sieć jezior i kanałów, można zaś dotrzeć do jeziora Tałty, a następnie
kontynuować żeglugę w kierunku jeziora Mikołajskiego i jeziora Śniardwy.
Wokół brzegów jeziora Niegocin ulokowane są liczne miejscowości. Znajduje się tu wiele
hoteli, restauracji, a także przystani, z których najnowocześniejsza to ekomarina w Giżycku.
Na wodach akwenu często organizowane są regaty żeglarskie, do najbardziej prestiżowych
zalicza się: Regaty o Puchar Premiera RP oraz Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych.
Zimą, na zamarzniętym jeziorze, organizowane są wyścigi bojerowe.
Niegocin jest akwenem o największym natężeniu ruchu żeglarskiego w Polsce. W latach
osiemdziesiątych, z uwagi na poziom zanieczyszczeń, jezioro uważane było za biologiczną
pustynię. Władze Giżycka postanowiły działać i w 1995 roku oddano do użytku nowoczesną
biologiczno-mechaniczną oczyszczalnię ścieków, zamknięto także galwanizernię w
pobliskich Wilkasach. Od tego czasu stan wód zaczął się systematycznie polepszać. Dziś
wody akwenu sklasyfikowane zostały w III klasie czystości, można się w nich więc
bezpiecznie kapać i wędkować. Do najczęściej spotykanych gatunków ryb w Niegocinie
możemy zaliczyć: płocie, leszcze, węgorze, szczupaki i sandacze.
Z jeziorem Niegocin związana jest legenda o Świętym Brunonie z Kwerfurtu. Był on
kanonikiem katedralnym w Magdeburgu i towarzyszył cesarzowi Ottonowi w czasie jego
podróży do Watykanu. W trakcie jednej ze swoich wypraw misyjnych na tereny wschodnich
Prus i Rusi Brunon został zabity przez ludność zamieszkującą obszar dzisiejszego Giżycka. W
miejscu śmierci świętego postawiono w 1910 roku żeliwny krzyż. Dość ciekawy jest fakt, że
krzyż został wzniesiony przez lokalnych ewangelików, którzy, z założenia, nie uznają kultu
świętych.
Okolice Niegocina cieszą pięknymi widokami, doskonałymi warunkami do żeglowania i
zadbaną infrastrukturą turystyczną. Wybierając miejsce na wypoczynek, na pewno warto
rozważyć wyjazd właśnie nad to jezioro.
Jeśli chcecie samodzielnie zobaczyć ten widok, zapraszamy do odwiedzenia Wieży Ciśnień w Giżycku.
" ["post_title"]=> string(16) "Jezioro Niegocin" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(6) "closed" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(16) "jezioro-niegocin" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2022-12-08 12:52:59" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2022-12-08 11:52:59" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(754) ["guid"]=> string(35) "https://mazury.com.pl/?page_id=6874" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(4) "lake" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }Przepiękne jezioro Jagodne kusi turystów pięknymi widokami, ale także dobrze rozwiniętą infrastrukturą i urokliwymi miejscowościami. Coś dla siebie znajdą tu także wędkarze, bo w wodach tego akwenu pływa wiele gatunków ryb.
Jezioro Jagodne położone jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Akwen cechuje się mocnym wydłużeniem od północnego wschodu na południowy zachód. Brzegi w przeważającej większości są płaskie lub jedynie łagodnie wzniesione.
Na północ od zbiornika znajduje się jezioro Boczne. Natomiast południowy kraniec jeziora jagodne łączy się przez Kanał Szymoński łączy się z kolejnym akwenem, którym jest jezioro Szymon. Zatoka znajdująca się na południowym zachodzie nazywana jest jeziorem Szymoneckim. Natomiast zatoka na południowym wschodzie jeziorem Górkło. W kierunku północnego zachodu położony jest niewielki zbiornik - jezioro Mulik (również zatoka j. Jagodne).
W środkowej części jeziora położone są trzy bezimienne wyspy. Kolejna znajduje się w pobliżu miejscowości Prażmowo.
Na obrzeżach jeziora znajduje się kilka turystycznych miejscowości: Jagodne Małe, Prażmowo, Szymonka, Górkło.
Kanał Kula znajdujący się po północnej stronie akwenu łączy go z jeziorem Boczne. Z kolei kanał Szymoński na krańcu południowym z Jeziorem Szymon. W okolicy Kanału Kula znajduje się Fort Kula, jednak dojście do ruin jest bardzo trudne.
Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Jagodne, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.
Jezioro Jagodne leży na głównym szlaku żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich i przepływają przez nie wszystkie statki płynące na trasie Giżycko – Mikołajki. Akwen połączony jest z jeziorem Bocznym Kanałem Kula. Kanał ten często nazywany jest „mazurskim równikiem”, tędy bowiem przebiega umowny wododział pomiędzy dorzeczami Wisły i Pregoły. Żeglarze cenią sobie jezioro Jagodne, ostrzegają jednak przed mieliznami występującymi na tym akwenie.
Na wschodnim brzegu, usytuowane są miejscowości Jagodne Wielkie i Jagodne Małe. Ciekawa jest zwłaszcza historia drugiej z wsi. Jagodne Małe założono w 1554 r. jako dobra rycerskie, nadane w formie lenna Jerzemu von Kröstenowi. W 1663 r. wydzierżawione zostały na trzy lata Zbigniewowi Morsztynowi – jednemu z najwybitniejszych polskich poetów barokowych.
Dziś na terenie obu wsi na turystów czekają wygodne domki letniskowe, cisza i spokój.
W pobliżu zachodniego brzegu jeziora leży stara wieś rybacka – Kozin. Znaleźć tu można wiele przykładów tradycyjnej mazurskiej zabudowy, a domy w znacznej mierze ulokowane są wzdłuż linii brzegowej jeziora.
Na skraju wsi obejrzeć można nietypową kapliczkę – znajdujące się w niej świątki ukryte są za drzwiami, a nie, jak to zazwyczaj bywa, wystawione na widoku. We wsi znajduje się również port, a także kilka pensjonatów oraz restauracji. Skorzystać można także ze SPA lub oferty tematycznych warsztatów ekologicznych. Na wędkarzy zaś czekają w wodach jeziora takie ryby jak: karasie, leszcze, liny, szczupaki sandacze i płocie.
Nad jeziorem Jagodne znaleźć można nie tylko piękną przyrodę i zachwycające krajobrazy. To także miejsce, w którym na turystów czekają domki letniskowe, restauracje i SPA, dzięki czemu urlop można tu spędzić w bardzo komfortowych warunkach.
Jezioro Jagodne może wydawać się niewielkie, ale wyłącznie dlatego, iż jego zatoki wyodrębnione są jako oddzielne jeziora. Jezioro Jagodne, jezioro Szymoneckie oraz jezioro Górko to tak naprawdę jeden zbiornik, który rozciąga się na długość około 9 km! Przy jeziorze znajduje się kilka niewielkich miejscowości takich jak Jagodne Wielkie, Jagodne Małe, Kozin, Prażmowo, Szymonka. Wsie te oferują wiele miejsc noclegowych, restauracje i liczne przystanie. To wszystko czyni akwen wyjątkowo atrakcyjnym.
Piękno jeziora Kisajno doceniają nie tylko turyści, ale także twórcy filmowi. Nad jego brzegami nakręcono serial „Przystań”, powstawały tu także filmy „Nóż w wodzie” oraz „Faraon”. To piękne i spokojne jezioro cenione jest przez żeglarzy i wędkarzy, zwłaszcza tych, którym marzy się złowienie suma.
Kisajno jest najbardziej na południe wysuniętym akwenem, spośród sześciu jezior kompleksu Mamry i połączone jest z jeziorami Dargin, Niegocin oraz Tajty. Południowa część akwenu jest stosunkowo płytka, znajdują się tu także liczne wyspy oraz obfite trzcinowiska. Północna strona jest znacznie głębsza, posiada też mniej rozwiniętą linię brzegową.
Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Kisajno, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.
Łagodne brzegi i liczne wyspy sprawiają, że Kisajno jest wspaniałym miejscem do żeglowania.
W południowej i wschodniej części akwenu panuje zazwyczaj spory ruch, znacznie mniej żeglarzy zapuszcza się zaś na zachodnią stronę jeziora. Tymczasem to właśnie tam znajduje się najbardziej urokliwa część Kisajn z licznymi zatokami i aż kilkunastoma wyspami. Należy jednak pamiętać, że wszystkie wyspy na tym są rezerwatami przyrody i nie wolno do nich przybijać.
Zachodnia część jeziora to idealne miejsce dla żeglarzy lubiących pływać z dala d tłumów turystów. To właśnie tędy przebiega piękny szlak prowadzący od półwyspu Mały Ostrów do wyspy Duży Ostrów. Na tej trasie organizowane są także rejsy wycieczkowe. Statki wyruszają z Giżycka, wypływają na zatokę Tracz, a następnie na zatokę Zimny Kąt. Mijają wyspy Ptasią oraz Muszla i kontynuują rejs wzdłuż północnego brzegu Górnego Ostrowu. Po opłynięciu wyspy Czapla docierają do głównego toru wodnego prowadzącego z Węgorzewa do Giżycka.
Miejscowości, które ulokowane są nad brzegami jeziora Kisajno to: Giżycko, Pierkunowo oraz Piękna Góra. Na południowych brzegach akwenu znajdują się liczne porty i przystanie dla żeglarzy. Warto także zaznaczyć, że Kisajno jest bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Linia brzegowa jeziora z dużą liczbą zatok i półwyspów to doskonałe warunki do życia dla ryb z rodziny karpiowatych. Wody Kisajna obfitują także w leszcze, liny, płocie, szczupaki oraz węgorze.
Piękno i spokój Kisajn przyciągają wielu turystów, ale także twórców filmowych. Wspaniałym atutem tego miejsca są bez wątpienia także ciekawe szlaki żeglarskie oraz liczne ryby pływające w wodach jeziora.
Trasa rowerowa wokół jeziora Kisajno
Pisz to piękne i zabytkowe miasto położone w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W obrębie Pisza można znaleźć wiele ciekawych i inspirujących miejsc, które warto zobaczyć.
Jeśli lubisz aktywną formę wypoczynku, kontakt z przyrodą, a także poznawanie zabytków i związanych z nimi ciekawostek historycznych, wycieczka do miasta Pisz może być dla Ciebie wspaniałą przygodą.
Pisz to idealne miejsce wypoczynku dla turystów, którzy preferują aktywną formę urlopu.
W Piszu znajduje się szlak wodny Mikołajki-Pisz, który rozciąga się m.in. przez największe jezioro w Polsce – Śniardwy oraz przez Kanał Jegliński, który jest najdłuższym odcinkiem kanałowym w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich.
Za początek trasy należy uznać wioskę żeglarską w Mikołajkach, która położona jest przy jeziorze Mikołajskim. Stamtąd popłyniesz na jezioro Śniardwy, Seksty, Kanał Jegliński, do śluzy Karwik, przez jezioro Roś, aż do malowniczej miejscowości Pisz, gdzie czekać będzie na Ciebie upragniona przystań.
Więcej informacji na temat żeglarstwa, w tym również o trasach przebiegających przez miejscowość Pisz, znajdziesz tutaj: Czarter jachtów – Mazury.
W pobliżu miasta Pisz wychodzi sporo ciekawych ścieżek rowerowych, które polecane są przez zapaleńców jednośladów.
Początek i koniec trasy znajduje się w odległości 700 metrów od Pisza. Szlak ten liczy 33,5 km i prowadzi przede wszystkim przez drogi powiatowe i gminne, oraz te należące od Lasów Państwowych.
Ten szlak rowerowy polecany jest głównie ze względu na malownicze krajobrazy. Otóż trasa rozciąga się wokół jeziora Pogobie Wielkie i Pogobie Małe.
Szlak Puszczy Piskiej uważa się za łatwy, ponieważ prowadzi głównie lasami po dość "młodych" i niezniszczonych drogach asfaltowych. Dlatego jest to trasa często polecana rodzinom z dziećmi. Przejazd rozpoczyna się i kończy w Piszu, na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej, Leśnej i Klementowskiej.
Ta trasa nie należy do najłatwiejszych choćby z racji dystansu, który mierzy 97 km. Fakt, że prowadzi wokół największego polskiego jeziora sprawia jednak że można podziwiać piękne okoliczności nadwodnej przyrody.
Przebiega po terenie gminy Pisz i gminy Ruciane-Nida. Charakteryzuje się zróżnicowaniem. Z jednej strony trudne i wymagające piaszczyste tereny, zaś z drugiej fragmenty szlaku po których jazda rowerem jest bardzo łatwa.
Szlak rozpoczyna się ok. 6 km od Pisza. Do punktu startowego łatwo się dostać, ponieważ do jego początku prowadzi z samego miasta utwardzona ścieżka rowerowa, która biegnie równolegle do drogi krajowej nr 63.
Cała trasa zlokalizowana jest na terenach gmin Pisza oraz w południowej części gminy Orzysz. Mimo że szlak nie należy do najdłuższych, to jest bardzo wymagający. Rowerzysta musi zmierzyć się m.in. z terenami bagiennymi i piaszczystymi. Nagroda za włożony wysiłek? Malownicze brzegi jeziora Śniardwy m.in. w okolicach Kwiku.
Miejscowość Pisz położona jest nad Jeziorem Roś i rzeką Pis. Takie usytuowanie na mapie stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania kajakarstwa.
Ponadto malownicze krajobrazy, dzika przyroda oraz spokój sprawiają, że turyści będąc w Piszu często korzystają z usług kajakowych, wybierając się na jedno lub kilkudniowy spływ.
Rzeka Pisa nie jest uregulowana, ale płynie spokojnie. Szlak jest jednak łatwy i przez wielu nazywany idealnym dla początkujących. Wielu adeptów kajakarstwa swoją przygodę z tym sportem rozpoczyna właśnie tutaj.
W zależności od firmy organizującej spływy, szlak może różnić się ilością km do pokonania. Np. możesz się wybrać na jednodniowe spływy z metą w Działdowie (trasa 18 km) lub Jeżach (trasa 27 km) oraz spływy trwające od 2 do 5 dni, które kończą się w miejscowościach Ptaki (trasa 43 km) lub Nowogród (trasa 81 km) w miejscu ujścia Pisy do Narwi. To od Ciebie zależy, na który odcinek rzeki się zdecydujesz.
Poniżej przedstawiamy także spływy kajakowe Krutynią - znajdujące się zaledwie 30 km od Pisza.
Jak już wspomnieliśmy na wstępie Pisz to nie tylko aktywny wypoczynek, ale również zabytki, które opisują historię miasta i gminy.
Powstał w 1900 roku. Warto go zobaczyć, ponieważ według wielu architektów i znawców historii jest to budynek, który niemal perfekcyjnie oddaje charakter neogotyckiego stylu z idealnymi proporcjami.
Aktualnie w ratuszu znajduje się Muzeum Ziemi Piskiej, siedziba Starostwa Powiatowego i Urząd Stanu Cywilnego.
Muzeum Ziemi Piskiej mieści się w ratuszu. Muzeum zbudowano w 1969 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Piskiej.
Znajdują się w nim m.in. pamiątki archeologiczne, etnograficzne, historyczne oraz zbiory muzealne, które obejmują bogatą kolekcję fauny i flory występującej w Puszczy Piskiej.
W muzeum można zobaczyć także przykłady piśmiennictwa mazurskiego z XVIII w., książki wykonane w drukarni staroobrzędowców i stare fotografie przedstawiające piskie krajobrazy.
Warto dodać, że w kompleksie znajduje się odnowiony schron bojowy CKM, działa przeciwpancerne i sześć nieodnowionych schronów – bojowych i biernych. Kompleks tworzy trasę historyczną "Piska Pozycja Ryglowa", a jego zwiedzanie jest darmowe.
Zabytek został wybudowany w 1907 roku i był niezbędny w funkcjonowaniu miejskiego wodociągu.
Wieża mierzy 38 metrów i dziś to pomnik kultury, pełniący funkcję restauracji oraz wieży widokowej, z której roztacza się wspaniała panorama Pisza i okolicy. Jest to jeden z największych obiektów na Mazurach.
Kamienna Baba usytuowana jest na placu Daszyńskiego. Ma wyraźnie wyrzeźbioną twarz i mierzy 140 cm.
Jest to posąg odnaleziony w miejscowości Wejsuny w 1872 r., wokół którego powstało mnóstwo legend. Ogólnie rzecz ujmując, uważa się ją za kamienną pozostałość po nieistniejących już plemionach pruskich - podobno rzeźba powstała z rąk plemienia Galindów.
Nieistniejący już zamek wzniesiony został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIV w. Zbudowany nad rzeką Pisą był na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem. W drugiej połowie XIV wieku został doszczętnie zniszczony podczas najazdu Litwinów. Po odbudowie spłonął w końcu XVII wieku.
Więcej informacji na temat zamku znajdziesz tutaj: Zamek w Piszu.
Leżakownie, opalanie i beztroskie kąpiele, a może spacer wśród dzikiej przyrody i zwierząt? W Piszu także nie brakuje takich miejsc.
Udoskonalone i przebudowane kąpielisko miejskie w Piszu proponuje turystom spędzenie czasu na plaży i zasmakowanie kąpieli wodnych.
Ponadto znajduje się tam boisko do siatkówki, plac zabaw, miejsce na grilla oraz zadaszone wiaty. Warto zaznaczyć, że kąpielisko zostało podzielone na trzy części - dla osób, które potrafią pływać, dla tych, które nie umieją pływać i dla dzieci.
Puszcza Piska to doskonały obszar dla ludzi, którzy uwielbiają piesze wędrówki. Niezapomniane widoki starych drzew, które otaczają niewielkie jeziorka sprawią, że Twoja wizyta w tym miejscu na pewno nie będzie ostatnia. Gwarantujemy Ci, że będziesz chciał prędko tam wrócić.
W puszczy żyją m.in. takie zwierzęta jak: jelenie, łosie, sarny, dziki, zające, lisy. Nie brakuje tu także pięknych i niespotykanych roślin, które porastają runo leśne, to jest m.in: lilia złotogłów, wielosił błękitny, rosiczka okrągłolistna i 10 gatunków z rodziny storczykowatych.
Leniuchowanie na leżaku, rozgrywanie meczów w siatkówkę na plaży, wędkowanie, grillowanie - tak w skrócie można opisać Ekomarinę zlokalizowaną nad Jeziorem Roś (ul. Turystów).
Ekomarina posiada 30 miejsc cumowniczych. Dlatego żeglarze często się tu zawijają w celu uzupełnienia zapasów wody, zrobienia prania, a także zjedzenia smacznego obiadu w tutejszej tawernie.
Na obszarze Ekomariny dla turystów dostępne jest:
Jeśli chciałbyś spędzić czas aktywnie na wodzie, to możesz wypożyczyć rowerek wodny, kajaki, czy sprzęt do windsurfingu. Nie brakuje tutaj także rowerów górskich i leżaków plażowych.
W Ekomarinie masz możliwość zatrzymania się na dłużej. Na terenie omawianego obiektu znajduje się pole namiotowe z miejscem na ognisko.
Będąc w Piszu warto także znaleźć czas na rejs statkiem Smętek. Jeśli znajdziesz się na jego pokładzie, popłyniesz w rejs wycieczkowy po jeziorach Śniardwy, Seksty, czy Roś.
Ciekawostką jest fakt, że Smętek jest jedyną jednostką pływającą o napędzie tylnokołowym na całych Mazurach.
W miesiącach letnich rejsy odbywają się każdego dnia w godz. od 11:00 do 19:00.
Planujesz wyjazd do Pisza z dziećmi? Gwarantujemy Ci, że nie musisz się martwić, żeby dobrze zagospodarować im czas wolny. Oprócz atrakcji opisanych wyżej, w Piszu Wasze pociechy będą miały okazję korzystać z następujących przyjemności:
Pisz (dawniej Jańsbork) to miasto położone w południowo–wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nad jeziorem Roś i nad wypływającą z niego Pisą. Miasto otoczone jest przez Puszczę Piską.
Będąc w Piszu warto "zahaczyć" o miejscowości znajdujące się niedaleko omawianego miasta oraz gminy Pisz. Należą do nich:
Myślisz Mazury, mówisz Giżycko…. Nie ma co ukrywać, że Giżycko to jedno z najpopularniejszych mazurskich miejsc w Polsce. Miasto jest położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z racji tego, że w ostatnich latach omawiana lokacja jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich, a turystyka jest bardzo popularna, przyjęło się, że Giżycko jest nazywane żeglarską stolicą Polski.
Giżycko i sporty wodne mają wiele wspólnego. Rejs statkiem, przygoda na jachcie, spływy kajakowe, wakeboard, czy rejsy motorówką cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.
W sezonie letnim znajdzie się również coś dla miłośników kolarstwa. Polecamy wypożyczyć rower i pojechać na cały dzień w objazd dookoła jezior. Jeśli chcesz nie tylko poprawiać kondycję, ale również zwiedzać i napawać się widokami, jest to trasa w sam raz na cały dzień. 60 km może robić wrażenie, ale interesujących miejsc na trasie nie brakuje, więc może warto się poświęcić.
Giżycko nazywane jest także stolicą żeglarstwa w Polsce. Miasto stanowi idealną lokalizację do rozpoczęcia rejsu w kierunku na Północ (Giżycko-Węgorzewo) lub na Południe (Giżycko-Mikołajki).
Żeglując można odkryć wiele ciekawych miejsc, które nie tylko inspirują, ale pozwalają odkryć historię. Urlop pod żaglami szlakiem wielkich jezior mazurskich to wypoczynek i zwiedzanie w jednym, a jednocześnie niemała adrenalina jeśli decydujesz się na to pierwszy raz w życiu. Takie rejsy są świetną okazją do nauki i poznania wszelkich ciekawostek związanych z żeglarstwem.
Turystyczne rejsy jachtem mogą przerodzić się w miłość do tego stopnia, że turysta w przyszłości przystąpi nawet do egzaminu na patent żeglarski. Praktyka i zajęcia z teorii często skutkują uzyskaniem dokumentu uprawniającego do wypożyczenia jachtu i jego samodzielnego prowadzenia.
Giżycko to idealne miejsce na początek rejsu po Mazurach. Można żeglować po jeziorze Niegocin albo kanałami popłynąć w górę w kierunku Kisajna i dalej przez Dargin w kierunku jeziora Mamry.
Więcej informacji na temat niezapomnianej przygody pod żaglami znajdziesz tutaj: Żeglowanie po mazurach.
Na pewno docenisz uroki rejsów po najpiękniejszym rejonie żeglarskim w Polsce.
Statki wycieczkowe z Giżycka kursują do portów w Węgorzewie, Rydzewie, Mikołajkach i Rucianej Nidzie. Z każdego portu jest dostępnych wiele ciekawych tras, m.in. te przepływające przez Wyspy Miłości na jeziorze Niegocin czy Wyspy Kormoranów na jeziorze Dobskim.
Niewielu turystów odmawia sobie rejsu słynnym Szlakiem Łabędzim. Dzięki takiej przeprawie możesz dostrzec rzadko spotykane w Polsce ptaki takie jak: kormoran, perkoz, łyska, czapla, łabędź niemy, bocian czarny, kania czarna, orzeł przedni i bielik.
Żegluga statkiem może trwać zarówno cały dzień, jak i godzinę. Wiele firm oferuje śniadania, obiady, i kolacje, które można zjeść podczas rejsu. Na statku można także zorganizować imprezy okolicznościowe, w tym przyjęcia weselne.
Więcej informacji w tym temacie znajdziecie tutaj: Rejsy Statkiem po Mazurach
A może warto wybrać kajak i jezioro Niegocin? Jeżeli nie masz ochoty na statek oraz jacht, siłę wody możesz poczuć wypożyczając kajak.
Kajak można wypożyczyć na przykład na plaży miejskiej. Podobnie, jak w przypadku rejsu statkiem, kajakować możesz zarówno cały dzień, jak i kilka godzin lub godzinę.
Kierując się kajakiem wzdłuż brzegu do Wilkasów można w spokoju podziwiać ptactwo, które żyje własnym życiem wśród wysoko porośniętych szuwarów.
Giżycko - szlaki kajakowe
W Mazurskiej Krainie Wielkich Jezior można także poszusować na desce windsurfingowej. Nad jeziorem niegocin można wziąć lekcję z instruktorem, a jeśli masz uprawnienia to możesz zdecydować się na samodzielne szaleństwa. Wielu "freaków" sportów wodnych decyduje się również na kitesurfing, który polega na poruszaniu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle z pomocą latawca.
W pobliżu jeziora Popówka Mała w sezonie działają wyciągi, dzięki którym można uprawiać wakeboarding i narciarstwo wodne
Giżycko, mazury i wakacje z dziećmi? Żaden problem! Dużym powodzeniem najmłodszych wczasowiczów cieszy się park linowy wiewióra. Czym się wyróżnia na tle innych atrakcji w Giżycku?
Park usytuowany jest w lesie, gdzie każdy młody śmiałek na linie musi przejść przez rzekę. To powoduje, że park linowy robi nie tylko wrażenie na dzieciach, ale również na dorosłych, którzy chcą poczuć więcej adrenaliny.
Park Linowy Wiewióra znajduje się zaraz przy pierwszej bramie wjazdowej do Twierdzy Boyen od strony Giżycka. Park daje możliwość aktywnego spędzenia czasu zarówno dla jednej osoby, jak i dla całych rodzin oraz zorganizowanych grup wycieczkowych.
Ze względu na poziom trudności w parku linowym dostępne są 4 rodzaje tras, które są dostosowane do wzrostu uczestników.
Park Linowy Wiewióra to w skrócie 4 przejazdy linowe (tyrolki) nad jeziorem, oraz unikatowy wielki basen, który mieści 10 tyś. piłeczek.
Lot balonem o zachodzie słońca? Brzmi romantycznie… Prawda jest jednak taka, że chcąc dowiedzieć się więcej na temat tej atrakcji, musisz po prostu jej doświadczyć. Na pewno takiego wydarzenia nigdy nie zapomnisz w swoim życiu.
Niesamowite widoki zapierające dech w piersiach z wysokości ponad 200 metrów. W czasie lotu możesz między innymi obserwować jeziora wraz z nadwodną przyrodą. Przy dobrej widoczności można zobaczyć miasta odległe nawet o 100 kilometrów np. Olsztyn.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Loty widokowe na Mazurach.
Weekend w Giżycku? Jest to obowiązkowy punkt na mapie każdych szanujących się turystów. Giżycko zamieszkuje tylko 30 000 mieszkańców, ale szczególnie w okresie letnim przemieszczających się tam ludzi jest zdecydowanie więcej. Powód? Dużo atrakcji zarówno tych sportowych, o których wspominaliśmy w poprzednim akapicie, jak i zabytków, które nadają historyczny charakter miasta, jakim jest Giżycko.
Wspominaliśmy o Parku Linowym Wiewióra. Nieopodal tej atrakcji dla dzieci możesz poszukać Twierdzy Boyen.
Twierdza Boyen uznawana jest za najważniejszą atrakcję historyczną, jaką można zobaczyć w granicach Giżycka. Znajduje się na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami niegocin i kisajno, czyli na tzw. wyspie giżyckiej.
Twierdza Boyen to ponad 100 hektarowy obszar, którego powierzchnia z lotu ptaka przypomina gwiazdę. Kompleks powstał w XIX wieku na terenie niemieckiej prowincji Prusy Wschodnie, w sąsiedztwie miasta Lötzen (dziś Giżycko).
Twierdza Boyen powstała z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV w celu strategicznego wzmocnienia wschodniopruskiej linii obrony na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich.
Warto dodać, iż ze względu na dużą liczebność zabytków oraz duży obszar, Twierdza Boyen jest dostępna dla turystów w trzech szlakach o różnym poziomie trudności, które jednak częściowo się pokrywają.
Fort artyleryjski nazwany Twierdzą Boyen aktualnie jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania.
Początkowo zamek krzyżacki był siedzibą prokuratora zakonnego. Fortyfikacja składała się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. Niestety w 1365 r. Litwini zdobyli zamek i spalili go.
W połowie XVI wieku zamek został odbudowany przez zakon krzyżacki, dzięki czemu warownia zyskała charakter renesansowej siedziby.
Zmian jednak nie było końca i już w XIX wieku dokonano kolejnej rozbiórki. Po wielu przebudowach zamek stał się dworem myśliwskim, w którym rezydowali między innymi oficerowie z Twierdzy Boyen.
Po zakończeniu II wojny światowej zamek był opuszczony, a budowla bardziej niż z zamkiem kojarzyła się z ruinami. Z tego powodu w ostatnich latach zamek doczekał się generalnego remontu. Do czasów współczesnych przetrwało skrzydło mieszkalne z XV w., posiadające 4 kondygnacje i renesansowe dekoracje.
Dawny zamek krzyżacki w Giżycku to dziś zrekonstruowana budowla, gdzie znajdziemy hotel St. Bruno, dlatego zwiedzanie budowli wewnątrz jest uniemożliwione.
Mimo wszystko będąc w Giżycku warto zobaczyć zamek krzyżacki z zewnątrz, ponieważ budowla na przestrzeni lat przechodziła wiele rekonstrukcji z powodu wielu bitew i zmian polityczno-gospodarczych panujących w mieście.
Most obrotowy w Giżycku każdego lata obserwuje mnóstwo turystów. Z pozoru zwyczajny most, a na mazurach zalicza się do rubryki "najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć".
Ten most na tle innych wyróżnia się obracaniem. Jego ruchome przęsło ma dość nietypowy sposób zwodzenia, ponieważ otwiera się w bok, a nie do góry, jak w przypadku większości mostów.
Most obrotowy w Giżycku zawieszony nad kanałem Łuczańskim (łączącym jeziora Niegocin i jezioro Kisajno) powstał w drugiej połowie XIX wieku. W przeszłości łudzono się, że połączy Giżycko z pobliską Twierdzą Boyen.
Dość istotną ciekawostką jest fakt, że ponad 100 tonowy most po dzień dzisiejszy obsługuje ręcznie jedna osoba. Most obrotowy jest otwierany według dziennego rozkładu statków żeglugi pasażerskiej. W sezonie przy moście zbiera się spora grupa zwiedzających, którzy podziwiają jego ręczne otwarcie trwające zaledwie kilka minut.
Giżycko to miasto, do którego ze chrześcijańską misją nawrócenia pogan wyruszył młody niemiecki zakonnik, Brunon z Kwerfuru.
W tamtych czasach dzisiejsze Giżycko nazywano wówczas grodziskiem Galindów, które oczywiście usytuowane było pomiędzy jeziorem Niegocin i Kisajno. Brunon do przybyłej osady poniósł męczeńską śmierć z rąk pogan, a Jego poćwiartowane ciało wykupił sam król Bolesław Chrobry.
Miejsce, w którym poniósł śmierć Święty Brunon to dziś, na cześć tamtego zdarzenia, wzgórze św. Brunona, które jest popularnym giżyckim punktem widokowym. W 1910 roku na szczycie wzgórza postawiano krzyż z okazji 900. rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Co ciekawe, Giżycko mianowało na swojego patrona właśnie św. Brunona.
Z tego niewielkiego wzgórza możesz zobaczyć piękne widoki, do których zaliczyć można m.in. panoramę Niegocin.
Piękne plaże położone w otoczeniu mazurskich jezior kuszą całe rodziny do leniwego odpoczynku. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się plaża miejska nad jeziorem Niegocin. Piaszczysta plaża sprzyja odpoczynkowi u brzegu popularnego jeziora. Oczywiście jeśli ktoś jest głodny większych wrażeń może wypożyczyć sprzęt wodny.
Twoją ciekawość powinno również wzbudzić wiszące molo, które ma ponad 400 metrów długości i jest jednym z najdłuższych w Polsce.
Dodatkowo molo jest doskonałym punktem widokowym rozprzestrzeniającym się na całe Giżycko, wspomniane jezioro Niegocin oraz marinę z dużą ilością żaglówek.
Plac Grunwaldzki na początku poprzedniego stulecia pełnił funkcję placu targowego, a jego obszar otaczały najważniejsze budynki oraz mieszczańskie kamienice.
W mazurskich miastach, podobnie jak w Giżycku wskutek wojen przetrwało niewiele zabudowań historycznych. Dlatego tym bardziej warto zwiedzić Kościół ewangelicki w Giżycku, który powstał w 1633 r.
Kościół został zaprojektowany przez berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkela na rzucie prostokąta jako budowla halowa, przykryta dachem dwuspadowym. U schyłku XIX wieku świątynia została przebudowana na styl neoklasycystyczny, co wiązało się m.in. z powiększeniem okien i dobudowaniem apsydy oraz zakrystii. Z kolei we wnętrzu kościoła umieszczono nową ambonę i ołtarz z obrazem przedstawiającym Jezusa Chrystusa, autorstwa Karla Gottfrieda Pfannschmidta z Berlina.
Wieża ciśnień to zbiornik na wodę, który zapewnia stabilnie ciśnienie w systemie wodociągowym. Oczywiście w obecnych czasach wieże ciśnień są coraz rzadziej stosowane i niestety w wielu miejscach w Polsce popadły w ruinę.
Giżycko na szczęście może pochwalić się niezwykłą rewitalizacją wspomnianej wieży. Otóż od 1900 roku to wieża widokowa oraz muzeum. Dawna wieża ciśnień została wsparta dodatkowymi piętrami oraz kopułą, gdzie mieści się taras widokowy wraz z kawiarnią.
Obecnie budynek ma 25 metrów wysokości, co sprzyja obserwacjom miasta.
Polecamy wybrać się tam w pełni sezonu, ponieważ bez wątpienia najbardziej zachwyca widok na jezioro, gdy jest ono "wypełnione" statkami oraz kolorowymi żaglówkami. Obecna wieża ciśnień ma aż 130 pięter, dlatego jest wyposażona w windę. Mimo to, po obejrzeniu panoramy, w drodze powrotnej warto skorzystać ze schodów, ponieważ na każdym z pięter można zobaczyć wystawę składającą się z różnorodnych ekspozycji m.in.
Beztroskie leniuchowanie, aktywny wypoczynek, zwiedzanie? W zasadzie sam dobierasz dla siebie atrakcje. Giżycko jest dostosowane niemal do każdego typu wczasowicza. Planując wakacje pomyśl, czy to właśnie popularne miasto położone na mazurach nie spełni Twoich oczekiwań.
Dodatkowo w najbliższych okolicach, niedaleko samego Giżycka możesz wybrać się do Gierłoży by zobaczyć Wilczy Szaniec – słynną kwaterę Hitlera.
Całkiem niedaleko jest również znane sanktuarium, czyli Święta Lipka. Możesz między innymi podziwiać tam piękne organy oraz wysłuchać koncertu organowego. Dla wielu turystów jest to szczególne miejsce z chrześcijańskiego punktu widzenia. Według wielu legend jest to sanktuarium cudów. W kętrzyńskich lochach w ostatnią noc przed egzekucją pewnemu mężczyźnie modlącemu się o cudowne uratowanie życia, objawiła się Maryja. Dlatego do Świętej Lipki przebywa mnóstwo pielgrzymów ze względu na kult maryjny.
Zdecydowanie polecamy do Giżycka wybrać się samochodem, ponieważ zwiedzając Świętą Lipkę warto stamtąd wybrać się do Reszla, gdzie obowiązkowo powinieneś zobaczyć Reszel piękny zamek wraz z muzeum tortur.
Pozostałe ciekawe miejsca niedaleko Giżycka, które warto zobaczyć:
Do zobaczenia na szlaku wielkich jezior mazurskich!
" ["post_title"]=> string(8) "Giżycko" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(4) "open" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(7) "gizycko" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2024-08-22 09:12:47" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2024-08-22 07:12:47" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(50) "https://mazury.com.pl/?post_type=city&p=10780" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(4) "city" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }Strona główna » Jeziora » Mazury – aktywny wypoczynek » Wędkarstwo na Mazurach » Jezioro Juksty
Poznaj Mazury z najlepszej strony.
Mazury to cud natury. Kraina ponad 2000 jezior oraz lasów tworzących niepowtarzalny region przyrodniczy i turystyczny.
Na portalu Mazury.com.pl przybliżamy czytelnikom miejsca warte odwiedzenia. Opisujemy miasta, gminy, wsie, jeziora a także możliwości aktywnego wypoczynku takie jak żeglarstwo, wędkarstwo, kajaki, rowery, sporty wodne, loty widokowe i wiele innych.
Pomagamy również właścicielom obiektów noclegowych w prezentacji hoteli, pensjonatów, domków i agroturystyk. Świadczymy usługi foto i video z wykorzystaniem dronów a także pomagamy w marketingu obiektów.