Jezioro Kirsajty

Jezioro Kirsajty potrafi wzbudzić zachwyt wśród przyjezdnych. Pomimo tego, że akwen nie wchodzi w skład kompleksu Mamry i tak zasługuje na uwagę. Głównie ze względu na piękną przyrodę i bajkowe wręcz krajobrazy.

Jakie jest jezioro Kirsajty

Akwen znajduje się na Pojezierzu Mazurskim w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Kirsajty to jezioro o średniej wielkości głębokości, nie jest to samodzielny akwen a element kompleksu jezior Mamry. Jego brzegi prawie na całej długości są niskie i zabagnione, od zachodu zaś porośnięte lasem.

Jezioro Kirsajty w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Kirsajty, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 207,00 ha,
  • średnia głębokość – 3,20 m,
  • maksymalna głębokość –  7,00 m,
  • szerokość maksymalna – 1,60 km,
  • długość maksymalna 1,90 km,
  • długość linii brzegowej – 8,60 km.

Żegluga na jeziorze Kirsajty

Kirsajty rozciągają się od Mostu Sztynorckiego, do cieśniny między półwyspami Kurka i Ostry Róg w części północnej akwenu. Północny przesmyk prowadzi na jezioro Mamry. Wody jeziora są bardzo czyste i zalicza się do pierwszej klasy czystości, występują w nich głównie liny i szczupaki.

Most Sztynorcki

Przy brzegach jeziora zlokalizowane są miejscowości Skłodowo, Kirsajty oraz Sztynort z imponującym mostem Sztynorckim – jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w całej okolicy. Warto pamiętać o tym miejscu, gdyż panorama jeziora Kirsajty przez wielu uważana jest za jedną z najpiękniejszych na całych Mazurach.

Jezioro Kirsajty – wyspy

Na Kirsajtach znajduje się kilka niewielkich wysp. Pośrodku akwenu leży wyspa Ostrowik, z kolei przy zachodnim zlokalizowana jest wyspa Sidorkowa. Te obszary nie są jednak dostępne dla turystów ze względu na swój podmokły teren.

Kirsajty – trasy wokół jeziora

Ze względu na specyficzne właściwości gruntu (grząskość i błotnistość) podejście do tafli jeziora jest bardzo utrudnione. Turyści cenią sobie jednak spacery po otaczającym Kirsajty lesie, z którego także rozciąga się widok na jezioro. Nad brzegami akwenu znaleźć można także kilka małych plaż oraz molo wraz z utrzymanym w dobrym stanie zejściem do samego jeziora, te miejsca cenione są zwłaszcza przez wędkarzy.

Pałac Lehndorffów

W pobliskim Sztynorcie znajduje się zabytkowy pałac rodziny Lehndorffów. Sam majątek, wybudowany w XVI wieku, dziś niestety jest ruiną i nie ma możliwości zwiedzenia jego wnętrza. Warto jednak zajrzeć w to miejsce z uwagi na pozostałości założeń ogrodowych, zwłaszcza przepiękne stare dęby, oraz sylwetkę samego Pałacu.

Kirsajty oferują przybywającym turystom przepiękne widoki, a także ciszę i spokój. Panują tu także bardzo dobre warunki do wędkowania i spacerowania po nadbrzeżnych lasach.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz