Jezioro Kisajno – jezioro wędkarzy i żeglarzy

Piękno jeziora Kisajno doceniają nie tylko turyści, ale także twórcy filmowi. Nad jego brzegami nakręcono serial „Przystań”, powstawały tu także filmy „Nóż w wodzie” oraz „Faraon”. To piękne i spokojne jezioro cenione jest przez żeglarzy i wędkarzy, zwłaszcza tych, którym marzy się złowienie suma.

Jakie jest jezioro Kisajno

Kisajno jest najbardziej na południe wysuniętym akwenem, spośród sześciu jezior kompleksu Mamry i połączone jest z jeziorami Dargin, Niegocin oraz Tajty. Południowa część akwenu jest stosunkowo płytka, znajdują się tu także liczne wyspy oraz obfite trzcinowiska. Północna strona jest znacznie głębsza, posiada też mniej rozwiniętą linię brzegową.

Jezioro Kisajno w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Kisajno, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 1896 ha,
  • powierzchnia wysp – 122,9 ha,
  • średnia głębokość – 8,4 m,
  • maksymalna głębokość –  25 m,
  • szerokość maksymalna – 3 km,
  • długość maksymalna – 8,5 km,
  • długość linii brzegowej – 50100 m.

Żegluga na jeziorze Kisajno

Łagodne brzegi i liczne wyspy sprawiają, że Kisajno jest wspaniałym miejscem do żeglowania.

W południowej i wschodniej części akwenu panuje zazwyczaj spory ruch, znacznie mniej żeglarzy zapuszcza się zaś na zachodnią stronę jeziora. Tymczasem to właśnie tam znajduje się najbardziej urokliwa część Kisajn z licznymi zatokami i aż kilkunastoma wyspami. Należy jednak pamiętać, że wszystkie wyspy na tym są rezerwatami przyrody i nie wolno do nich przybijać.

Łabędzi Szlak

Zachodnia część jeziora to idealne miejsce dla żeglarzy lubiących pływać z dala d tłumów turystów. To właśnie tędy przebiega piękny szlak prowadzący od półwyspu Mały Ostrów do wyspy Duży Ostrów. Na tej trasie organizowane są także rejsy wycieczkowe. Statki wyruszają z Giżycka, wypływają na zatokę Tracz, a następnie na zatokę Zimny Kąt. Mijają wyspy Ptasią oraz Muszla i kontynuują rejs wzdłuż północnego brzegu Górnego Ostrowu. Po opłynięciu wyspy Czapla docierają do głównego toru wodnego prowadzącego z Węgorzewa do Giżycka.

Porty i przystanie

Miejscowości, które ulokowane są nad brzegami jeziora Kisajno to: Giżycko, Pierkunowo oraz Piękna Góra. Na południowych brzegach akwenu znajdują się liczne porty i przystanie dla żeglarzy. Warto także zaznaczyć, że Kisajno jest bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Linia brzegowa jeziora z dużą liczbą zatok i półwyspów to doskonałe warunki do życia dla ryb z rodziny karpiowatych. Wody Kisajna obfitują także w leszcze, liny, płocie, szczupaki oraz węgorze.

Piękno i spokój Kisajn przyciągają wielu turystów, ale także twórców filmowych. Wspaniałym atutem tego miejsca są bez wątpienia także ciekawe szlaki żeglarskie oraz liczne ryby pływające w wodach jeziora.

Trasa rowerowa wokół jeziora Kisajno

Widok na jezioro Kisajno od strony Prażmowa

Zachód słońca. Widok od strony Prażmowa.
WRÓĆ DO WPISÓW