Jezioro Łabap

Jezioro Łabap znajduje się w gminie Węgorzewo i nie jest samodzielnym zbiornikiem, a wysuniętą najdalej na zachód częścią jeziora Dargin. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że nazwa Łabap pochodzi od odgłosu, jaki wydają licznie zamieszkujące brzegi jeziora żaby.

Jakie jest jezioro Łabap

Jezioro od zachodu łączy się z akwenem Dobskim. Granica ta została wyznaczona w oparciu o ukształtowanie terenu: półwyspy i wyspy, które tworzą naturalną linię odgradzającą oba zbiorniki. W porównaniu z innymi mazurskimi akwenami zbiornik Łabap jest stosunkowo płytki.

Jezioro Łabap w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Łabap, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów. Brzegi jeziora są łagodne

  • powierzchnia całkowita – 34,80 ha,
  • średnia głębokość – 3,00 m,
  • maksymalna głębokość –  13,40 m,
  • szerokość maksymalna – 2,20 km,
  • długość maksymalna 1,80 km,
  • długość linii brzegowej – 5,04 km.

Żegluga na jeziorze Łabap

Na jeziorze nie występują zdradliwe płycizny lub inne miejsca niebezpieczne dla ruchu wodnego. Akwen wykorzystywany jest jako szlak żeglowny dla żeglarzy płynących w kierunku jeziora Dobskiego lub z niego wracających.

Łabap – okolice

W okolicach łączenia się jeziora Łabap z jeziorem Dobskie zlokalizowane są dwa półwyspy. Po zachodniej stronie akwenu usytuowany jest Krzywy Róg, od strony wschodniej natomiast Fuledzki Róg. Na jeziorze znajdują się także dwie wyspy – Ilma i Ilma Wielka.

Jezioro Łabap dla wędkarzy

Łabap jest zbiornikiem typu sielawowego, oznacza to, że jeziorze występują takie gatunki ryb jak: ukleje, płocie, okonie, karpie, węgorze, szczupaki czy miętusy.

Łabap jest niewielkim, ale malowniczo położonym akwenem. Na jego wodach uprawiać można wiele sportów wodnych, a odwiedzający to miejsce turyści mogą liczyć na spokój i jednocześnie korzystać z bliskości innych mazurskich jezior.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz