Jezioro Lampasz

Jezioro Lampasz to niezwykły, malowniczy akwen, który skrywa się w sercu Pojezierza Mrągowskiego. Akwen położony zaledwie 10 kilometrów na południowy zachód od Mrągowa, przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku. Przez jego wody prowadzi bowiem jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski.

Jakie jest jezioro Lampasz?

Akwen znajduje się w gminie Sorkwity, w powiecie mrągowskim, na terenie Pojezierza Mazurskiego, a dokładnie jest częścią Pojezierza Mrągowskiego. Położone jest około 10 km na południowy zachód od Mrągowa.

Kształt zbiornika jest wydłużony. Jego powierzchnia według różnych źródeł waha się od 81 do 88,2 hektarów, a lustro wody położone jest na wysokości ok. 133 metrów nad poziomem morza. Dno jeziora jest piaszczysto-muliste, miejscami zarośnięte roślinnością wodną, a brzegi wysokie, częściowo zalesione.

Lampasz wyróżnia się rozbudowaną linią brzegową, która tworzy liczne półwyspy i zatoki, nadając mu niepowtarzalny charakter. Od północy jezioro łączy się krótkim, wąskim przesmykiem z Jeziorem Lampackim, natomiast z południowego krańca wypływa struga Sobiepanka, będąca odcinkiem rzeki Krutyni. Do jeziora dopływa niewielki ciek także z okolic Jędrychowa.

Przez jezioro prowadzi szlak kajakowy rzeki Krutyni, jeden z najpiękniejszych w północnej Polsce.

  • powierzchnia zwierciadła wody – 81 – 88,2 ha
  • średnia głębokość jeziora – 4,90 m
  • maksymalna głębokość – 21,5 m
Dorzecza jeziora to rzeki Krutynia, Pisa, Narew, Wisła

Szlak kajakowy rzeki Krutyni

Jezioro cieszy się popularnością między innymi ze względu na przebiegający przez akwen kajakowy szlak rzeki Krutyni. Trasa swój początek ma w pobliskiej miejscowości Sorkwity, nad jeziorem Lampackim. Lampasz jest drugim miejscem na szlaku liczącym ponad 90 km.

Czystość i ekologia jeziora

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 1997 roku, wody jeziora zostały zaliczone do III klasy czystości, co oznacza obniżoną jakość. Wiosną wody w jeziorze są wymieszane i dobrze natlenione, natomiast latem w górnej części warstwy powierzchniowej występuje pełne natlenienie lub przesycenie tlenem, podczas gdy w części sięgającej dna tlen występuje w niewielkiej ilości.

Wędkarstwo

Jezioro doceniane jest przez wędkarzy. W jego wodach występują takie gatunki ryb, jak leszcz, płoć, szczupak i węgorz. Brzegi i dno jeziora są porośnięte różnorodną roślinnością wodną, tworząc idealne siedliska dla wielu gatunków zwierząt.

Zwierciadło wody położone jest na wysokości ok. 133 m n.p.m

Ośrodki wypoczynkowe

Jezioro Lampasz jest doskonałym miejscem do uprawiania różnorodnych form rekreacji i aktywnego wypoczynku. Przez akwen przebiega szlak kajakowy na rzece Krutyni, przyciągając miłośników turystyki wodnej. Nad brzegami jeziora znajdują się trzy ośrodki wypoczynkowe, pensjonat oraz pole namiotowe i kameralne agroturystyki. Wśród miejsc noclegowych są między innymi Hotel im Park, Apartament Mazurski Rodowo, Agroturystyka Borowski Las, Rancho Zielony koń.

Atrakcje w okolicy

Okolice jeziora są atrakcyjne także pod względem miejsc do zwiedzania. W Sorkwitach warto odwiedzić zabytkowy pałac, a w pobliskich Kobułtach ruiny kościoła ewangelickiego z 1823 roku.

W położonym 10 km na południowy zachód Mrągowie polecamy zwiedzić ratusz oraz Wieżę Bismarcka. A miłośnicy rowerowych wycieczek mogą skorzystać z trasy wokół jeziora Czos.

Podsumowanie

Choć wody jeziora zaliczono do III klasy czystości, to jezioro Lampasz nieustannie cieszy się popularnością wśród turystów. Akwen jest bowiem elementem szlaku kajakowego Krutyni. Okolice jeziora są niezwykle malownicze, a pobliskie miejscowości oferują wiele miejsc noclegowych.

Nad brzegiem jeziora znajdują się agroturystyki, hotel, pensjonat i pole namiotowe
Na mapach topograficznych jezioro to nazywane jest także Łapinóżką

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz