Jezioro Łukajno

Łuknajno to znany polodowcowy zbiornik. Na terenie jeziora znajduje się rezerwat przyrodniczy, występuje tu wiele rzadkich gatunków ptaków i ryb, w tym także łabędź niemy. Pamiętać należy, że na akwenie obowiązuje całkowity zakaz żeglugi.

Jakie jest jezioro Łuknajno

Położony zaledwie pięć kilometrów od Mikołajek akwen Łuknajno, to jeden z najbardziej unikatowych rezerwatów przyrody w Polsce. Jezioro jest dość rozległe z kolei jego maksymalna głębokość to zaledwie trzy metry.

Jezioro Łuknajno w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Łuknajno, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 680,00 ha,
  • średnia głębokość – 0,60 m,
  • maksymalna głębokość –  3,00 m,
  • szerokość maksymalna – 2,90 km,
  • długość maksymalna 3,30 km,
  • długość linii brzegowej – 65,00 km.

Łuknajno – rezerwat przyrody

Łuknajno już w 1977 roku zostało wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO, a w następnym roku znalazło się na liście międzynarodowych rezerwatów Konwencji RAMSAR. W okolicach jeziora występuje aż 175 gatunków ptaków, w okresie jesiennym na wodach Łuknajna pojawia się nawet 2 500 łabędzi. Odbywają się tu także lęgi kaczki hełmiatki, błotniaka stawowego, a także kormorana, czapli siwej i orła bielika. Można tu także zaobserwować, choć już nie tak liczne, perkozy, łyski, kaczki płaskonose i rożeńce.

Łuknajno – wypoczynek

Dużym atutem jeziora Łuknajno jest jego bliskość do Śniardw. Najkrótszy odcinek pomiędzy brzegami obydwu akwenów ma długość zaledwie 500 metrów. Z wież widokowych ulokowanych nad Łuknajnem można bez problemu obserwować oba jeziora. To miejsce jest prawdziwą gratką, zwłaszcza dla zapalonych ornitologów i ichtiologów.

Łuknajno – gdzie się zatrzymać?

W okolicach jeziora znajduje się spora liczba ośrodków agroturystycznych. Niektóre z tych obiektów znajdują się w bezpośredniej bliskości akwenu – 500 m od brzegu. Taka lokalizacja pozwala na bliski kontakt z naturą i daje szansę na zapoznanie się z wyjątkową, bujną przyrodą okolic jeziora.

Malownicze trasy rowerowe

W okolicy jeziora zlokalizowanych jest wiele interesujących ścieżek rowerowych, prowadzących przez niezwykle malownicze rejony Łuknajna. Łącznie tras dostępnych dla rowerzystów jest aż 166, a długość niektórych z nich wynosi ponad 100 km.

Wielką zaletą jeziora Łuknajno jest jego lokalizacja względem wielu innych, mazurskich miast i jezior, a także mnogość ścieżek rowerowych. Choć żeglowanie po akwenie jest zabronione, warto tu dotrzeć po to, żeby podziwiać niezwykłą przyrodę.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz