Jezioro Nidzkie – pierwotne piękno

Jezioro Nidzkie to najbardziej pierwotny z akwenów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Obszar objęty jest strefą ochronną, co oznacza, że nie można tam pływać z użyciem silnika. Żegluga po jeziorze jest utrudniona także ze względu na zmienne wiatry oraz liczne mielizny.

Jakie jest jezioro Nidzkie

To jedno z najbardziej dzikich i dziewiczych jezior mazurskich. Jest to stosunkowo płytki akwen w znacznej mierze wypełniony mułem. Jego prawy brzeg jest wysoki i silnie zalesiony, praktycznie pozbawiony zatok. Lewy natomiast charakteryzuje się bardziej urozmaiconą linią brzegową, na którą składa się kilka niewielkich zatoczek. Brzegi jeziora Nidzkiego są niskie i zarośnięte trzcinami. 

Jezioro Nidzkie w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę tego jeziora, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 1818 ha,
  • średnia głębokość – 6,2 m,
  • maksymalna głębokość –  23,7 m,
  • szerokość maksymalna – 3,8 km,
  • długość maksymalna – 23 km,
  • długość linii brzegowej – 71,9 km. 

Żegluga na jeziorze Nidzkim 

Na prawym brzegu akwenu można przybić do portu w miejscowości Krzyże. Istnieje także możliwość odbycia rejsu wycieczkowego po jeziorze, który organizuje Żegluga Mazurska. Statek wyrusza z przystani w miejscowości Ruciane-Nidy, podróż po jeziorze Nidzkim trwa około godziny. Jest to wyjątkowa wycieczka, wiedzie bowiem w odmienny od Krainy Wielkich Jezior mezoregion mazurski. 

Bindugi na jeziorze Nidzkim

Przed laty bindugi były miejscami, w których gromadzono pnie drzew i opuszczano je na wodę, a następnie budowano z nich tratwy, które potem holowniki ciągnęły do najbliższego tartaku. Dziś miejsca te są punktami, w których stosunkowo wygodnie przybić można łodzią do brzegu. Na jeziorze Nidzkim jest ich bardzo wiele. Bindugi rozlokowane są wokół całego jeziora i stanowią alternatywę dla portów i przystani, których nad tym akwenem nie ma zbyt wiele. 

Jaśkowo – Puszcza Piska lub kajaki 

Na turystów, którym uda się dotrzeć do miejscowości Jaśkowo, czeka wyjątkowa atrakcja – możliwość kontynuowania wyprawy w głąb Puszczy Piskiej. W Jaśkowie jest także możliwość wypożyczenia kajaków i wyruszenia na przeprawę jeziorem Wiartel. 

W wodach jeziora Nidzkiego spotkać można większość popularnych gatunków ryb, występują tu: karasie, karpie, leszcze, liny, okonie, płocie, sumy, szczupaki i węgorze. 

Jezioro Nidzkie to akwen, na którym działalność człowieka nie odcisnęła jeszcze wyraźnego piętna. Miłośnicy ciszy, spokoju i natury mogą tu wypoczywać z dala od zgiełku popularnych mazurskich kurortów. 

WRÓĆ DO WPISÓW