Jezioro Orzysz

Nad jezioro Orzysz docierają głównie miłośnicy biwaków i wędkarstwa. Znajduje się tu wiele pól campingowych i namiotowych, wszystkie one posiadają wygodny dostęp do wody. Nad Orzyszem regularnie organizowane są także międzynarodowe zawody wędkarskie.

Jakie jest jezioro Orzysz

Jezioro Orzysz jest pięknie położonym akwenem, na którym znajduje się aż dziesięć wysp. Akwen charakteryzuje się bardzo nieregularną linią brzegową z licznymi zatokami, półwyspami i wyspami, czyni to z niego prawdziwy raj dla wędkarzy. Głębokość zbiornika jest bardzo zróżnicowana.

Jezioro Orzysz w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Orzysz, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 1070,10 ha,
  • średnia głębokość – 7,30 m,
  • maksymalna głębokość –  36,00 m,
  • szerokość maksymalna – 3,35 km,
  • długość maksymalna 11,67 km,
  • długość linii brzegowej – 57,60 km.

Jezioro Orzysz – kajaki

Liczne strugi, cieki i kanaliki łączą Orzysz z okolicznymi akwenami. Z jeziora wypływa rzeka Orzysza, tworząc połączenie z położonymi niżej jeziorami Tyrkło i Śniardwy. Pomimo połączenia z pozostałymi akwenami regionu, szlak nie jest dostosowany do większości łodzi. Po jezierze Orzysz pływają właściwie jedynie kajaki. Przebiega tędy malowniczy szlak kajakowy o łącznej długości 12 km biegnący Kanałem Orzyskim i rzeką Orzysza aż do jezior Tyrkło i Śniardwy.

Wyspy na jeziorze Orzysz

Największą z wysp akwenu Orzysz jest Różany Ostrów zwany również Wyspą Róż. To urocze miejsce połączone jest mostem z lądem. Druga co do wielkości wyspa nazywana jest Wąskie i leży w północnej części jeziora. Kolejną wartą uwagi wyspą jest Lasek, ona także położona jest w północnej części jeziora, ale przy zachodnim brzegu.

Warty uwagi jest także półwysep Ameryka. Leży on pomiędzy jeziorami Orzysz i Wierzbińskim. Oba te jeziora oddzielone są wąskim przesmykiem, nad którym zbudowano mostek. Na brzegach akwenu licznie występuje olsza czarna. Korzenie tych drzew, podmywane w niektórych miejscach przez fale, wystają ponad powierzchnię ziemi, tworząc specyficzny i niecodzienny krajobraz.

Wędkowanie nad jeziorem Orzysz

W pobliżu jeziora zlokalizowane są pola biwakowe oraz pensjonaty, gdzie na wędkarzy czeka sprzęt pływający. Nad akwenem organizowane są zawody wędkarskie o randze międzynarodowej. Gatunki ryb występujące w jeziorze Orzysz to: sielawa, leszcz, okoń, szczupak, sandacz, krąp, wzdręga, płoć i ukleja.

Jezioro Orzysz jest wspaniałym miejscem na wypoczynek dla wędkarzy oraz miłośników kajakarstwa. Akwen nie należy do najpopularniejszych na Mazurach, dzięki czemu urlop w tym miejscu można spędzić z dala od zgiełku i tłoku.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz