Jezioro Orzysz

Nad jezioro Orzysz docierają głównie miłośnicy biwaków i wędkarstwa. Znajduje się tu wiele pól campingowych i namiotowych, wszystkie one posiadają wygodny dostęp do wody. Nad Orzyszem regularnie organizowane są także międzynarodowe zawody wędkarskie.

Położenie

Akwen położony jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz. Leży poza szlakiem WJM.

Na jego południowo-zachodnim brzegu znajduje się miasto Orzysz. Tutaj znajduje się także wydłużona zatoka oddzielona długim półwyspem od sąsiedniego jeziora oraz plaża miejska z kąpieliskiem.

Brzegi jeziora sięgają także innych miejscowości. W północnej części jeziora znajduje się miejscowość Odoje. Nieco bardziej na zachód leżą Rzęśniki, a na wschód Ostrów. Przy jego południowym brzegu rozciąga się miejscowość Kamieńskie.

Akwen połączony jest za pomocą wielu strug cieków z pobliskimi zbiornikami.

Jezioro z licznymi zatokami o łącznej powierzchni 1076 ha

Jakie jest Jezioro Orzysz?

Jezioro Orzysz to jezioro typu rynnowego, które charakteryzuje się licznymi zatokami, półwyspami i wyspami. Linia brzegowa ma bardzo nieregularny kształt, co tworzy malownicze zakątki, idealne do eksploracji.

W południowym rejonie jeziora znajduje się wydłużona zatoka, oddzielona od sąsiedniego Jeziora Wierzbińskiego Półwyspem Ameryka.

Jezioro Orzysz posiada aż 10 wysp, które dodają mu jeszcze większego uroku. Największa z nich to Różany Ostrów, zwana również Wyspą Róż. To magiczne miejsce o powierzchni 54 ha, które można odwiedzić spacerując po moście łączącym ją z lądem. Kolejnymi sporymi wyspami są wyspa Wąskie (12 ha) oraz wyspa Lasek (7 ha). Jedna z mniejszych wysp potocznie nazywana jest wyspą Zaręczyn.

Akwen ten ma wiele połączeń z okolicznymi jeziorami za pomocą strug, cieków i kanalików. Na zachodnim jego brzegu jest połączenie do jeziora Wierzbińskiego. Rzeka Orzysza wypływająca z jeziora łączy go z jeziorami Tyrkło i Śniardwy. Biegnie tędy szlak kajakowy – Kanał Orzyski i rzeka Orzysza, który jest idealny dla miłośników kajakarstwa i natury.

Jezioro Orzysz w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Orzysz, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 1070,10 ha,
  • średnia głębokość – 7,30 m,
  • maksymalna głębokość –  36,00 m,
  • szerokość maksymalna – 3,35 km,
  • długość maksymalna 11,67 km,
  • długość linii brzegowej – 57,60 km.
W północnej części jeziora leży Wyspa Ostrów

Jezioro Orzysz – kajaki

Liczne strugi, cieki i kanaliki łączą Orzysz z okolicznymi akwenami. Z jeziora wypływa rzeka Orzysza, tworząc połączenie z położonymi niżej jeziorami Tyrkło i Śniardwy. Pomimo połączenia z pozostałymi akwenami regionu, szlak nie jest dostosowany do większości łodzi. Po jezierze Orzysz pływają właściwie jedynie kajaki. Przebiega tędy malowniczy szlak kajakowy o łącznej długości 12 km biegnący Kanałem Orzyskim i rzeką Orzysza aż do jezior Tyrkło i Śniardwy.

Wędkowanie nad jeziorem Orzysz

W pobliżu jeziora zlokalizowane są pola biwakowe oraz pensjonaty, gdzie na wędkarzy czeka sprzęt pływający. Nad akwenem organizowane są zawody wędkarskie o randze międzynarodowej. Gatunki ryb występujące w jeziorze Orzysz to: sielawa, leszcz, okoń, szczupak, sandacz, krąp, wzdręga, płoć i ukleja.

Jezioro Orzysz jest wspaniałym miejscem na wypoczynek dla wędkarzy oraz miłośników kajakarstwa. Akwen nie należy do najpopularniejszych na Mazurach, dzięki czemu urlop w tym miejscu można spędzić z dala od zgiełku i tłoku.

Rozrywka i atrakcje

Jezioro Orzysz i jego okolice oferują wiele atrakcji dla turystów. W pobliżu jeziora znajdują się pola biwakowe i pensjonaty, gdzie wędkarze mogą wypożyczyć sprzęt pływający i rozpocząć swoją przygodę na wodzie. W okolicznych miejscowościach, takich jak Orzysz, Wierzbiny czy Kamieńskie, można znaleźć liczne restauracje, które serwują smaczne potrawy regionalne.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępne są również szlaki rowerowe oraz możliwość wynajęcia rowerów. Można też zorganizować kulig z ogniskiem i cieszyć się wieczorną atmosferą nad jeziorem. Dla rodzin z dziećmi na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw oraz wiaty grillowe, gdzie można spędzić czas na świeżym powietrzu.

Podsumowanie

Jezioro Orzysz to prawdziwy raj dla wędkarzy i miłośników przyrody. Jego malownicze krajobrazy, bogactwo flory i fauny oraz liczne atrakcje sprawiają, że jest to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. W południowym rejonie jeziora znajduje się wydłużona zatoka sięgająca miasta Orzysz. Tę część jeziora pokochają miłośnicy wypoczynku na komfortowej plaży. Natomiast nieco bardziej dzika, północna strona akwenu zachęci poszukiwaczy ciszy. W dodatku jezioro łączy się z położonymi niżej jeziorami Tyrkło i Śniardwy, tworząc piękny szlak kajakowy.

Na południowo-zachodnim brzegu jeziora znajduje się Orzysz
Wyspa Róż częściowo leży w północnej części oraz w centralnej
W części południowej jeziora znajduje się zatoka
liczne cieki łączą akwen z położonymi niżej jeziorami Tyrkło i Śniardwy

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz