Jezioro Piłwąg

Jezioro Piłwąg jest pięknym, małym jeziorem, które posiada urozmaiconą linię brzegową, liczne zatoczki oraz kilka malowniczych wysp. Jeśli wybierasz się do Puszczy Boreckiej, koniecznie zatrzymaj się, aby podziwiać dziką przyrodę tego akwenu. My spotkaliśmy tam rybołowa podczas polowania!

O jeziorze Piłwąg

Jezioro w północno wschodniej części jest zasilane wodami jeziora Szwałk Wielki. Z kolei w południowej części znajduje odpływ do jeziora Łaźno. Akwen posiada urozmaiconą linię brzegową, a brzegi jeziora są niskie i otoczone lasem mieszanym.

Położone centralnie trzy wysepki, które wraz ze wschodnimi wodami jeziora stanowią północną część Rezerwatu Przyrody Mazury. Wysepki są porośnięte lasem i mają łączną powierzchnię 1,6 ha.

Jezioro Piłwąg leży na Pojezierzu Ełckim

Ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, że w otoczeniu jeziora są dwa rezerwaty przynależące do Puszczy Boreckiej: Rezerwat Lipowy Jar i Rezerwat Mazury. Terany te w dawnych czasach zamieszkiwane były przez pogańskie plemię Jaćwingów i w lasach tych można spotkać po nich nieoczywiste pamiątki. Zwłaszcza w rezerwacie Lipowy Jar można znaleźć jeszcze jaćwieskie kręgi kamienne.

Jezioro Piłwąg

Dno jeziora

Dno jest miękkie. Jest tu dużo mulistych zatoczek. Duża miąższość osadów.

Położenie

Jezioro Piłwąg znajduje się w zachodniej części powiatu oleckiego (gmina Kowale Oleckie). Leży na pojezierzu Ełckim, w województwie Warmińsko-Mazurskim. Można je odwiedzić, wybierając się na przejażdżkę do Puszczy Boreckiej, ponieważ ta leży w sąsiedztwie tego zbiornika.

W pobliżu jeziora Piłwąg znajdują się inne ciekawe akweny takie jak: Jezioro Łaźno, Jezioro Szwałk Wielki, Jezioro Szwałk Mały, Jezioro Litygajno.

Okoliczne miejscowości to Borki, Czerwony Dwór, Leśny Zakątek, Rogojny.

Jezioro Piłwąg

Dane podstawowe

Lustro wody znajduje się na wysokości 133,3 metrów nad poziomem morza. Objętość znajdującej się w nim wody to 2025,5 tysięcy metrów sześciennych.

Powierzchnia jeziora to 135 hektarów, a samo jezioro posiada następujące wymiary:

  • Maksymalna długość: 2320 metrów
  • Maksymalna szerokość: 920 metrów

Jest jeziorem o prostokątnym kształcie. Maksymalna głębokość dochodzi do 3,6 metra, a średnia osiąga 1,5 metra.

Łączna długość linii brzegowej to 4900 metrów.

Jezioro Piłwąg

Fauna i Flora

Brzegi porośnięte są lasem mieszanym. Z roślin wodnych przeważa trzcina i sitowie. Spotykane są tu również pałki wąskolistne, a w zatokach grążel żółty i grzybienie białe.

Drzewa to przede wszystkim lipa, grab, dąb szypułkowy, klon zwyczajny, brzozy brodawkowate w niewielkiej ilości oraz świerk.

Nie ma w zasadzie polan, całość jest otoczona gęstwiną. W niektórych miejscach, zwłaszcza przy drodze, znajdują się wyłomy, gdzie możemy zatrzymać się na chwilę, by podziwiać faunę i florę akwenu. Przy brzegu znajduje się również kilka pomostów.

Jezioro Piłwąg

Wędkarstwo

Na jeziorze Piłwąg można łowić zarówno latem jak i zimą, z wyłączeniem okresów ochronnych. Do najczęściej spotykanych okazów można zaliczyć: okonie, szczupaki, leszcz, płoć, sandacz czy węgorz.

Jezioro Piłwąg
Z lotu ptaka – Jezioro Piłwąg
Jezioro Piłwąg
Z lotu ptaka – Jezioro Piłwąg
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz