Jezioro Rydzówka

Rydzówka jest niewielkim jeziorem leżącym w gminie Węgorzewo. To właśnie tutaj swój początek ma Kanał Mazurki. Jest to także dom dla wielu gatunków ptaków, dlatego teren akwenu objęto ochroną.

Jakie jest jezioro Rydzówka

W północnej części akwenu swój początek ma Kanał Mazurski – jego południowy odcinek biegnący od Mamr do jeziora Rydzówka nie został ukończony. Aktualnie jest on zamknięty przez dwie niedokończone śluzy, których zadaniem miało być wyrównanie poziomów wody między oboma zbiornikami. Brzegi jeziora Rydzówka otoczone są przez pola i łąki, na akwenie zlokalizowane są cztery wyspy.

Jezioro Rydzówka w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Rydzówka, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 500,00 ha,
  • średnia głębokość – 6,20 m,
  • maksymalna głębokość –  16,70 m,
  • szerokość maksymalna – 2,10 km,
  • długość maksymalna 3,50 km,
  • długość linii brzegowej – 1,38 km.

Rezerwat przyrody

Wyspy i półwysep leżące na jeziorze Rydzówka stanowią rezerwat ptactwa. Występują tu dzikie gęsi zbożowe, gęgawy i bardzo rzadkie gęsi Suszkina. Na wyspie Długi Ostrów swoje kolonie mają kormorany i czaple siwe, te drugie spotkać można także na wyspie Mała Kępa.

Rydzówka – gdzie się zatrzymać

Nad brzegami jeziora znajdują się, zwłaszcza na południowym brzegu, liczne pola namiotowe oraz domki letniskowe. W bliskiej okolicy zlokalizowane są także bardzo cenione przez turystów miejscowości: Leśniewo, Kaczory czy Węgorzewo.

Jezioro Rydzówka stwarza także idealne warunki dla wędkarzy. Ryby występujące w tym akwenie to przede wszystkim: leszcze, okonie, płocie, sandacze i szczupaki.

Choć Rydzówka zalicza się do grupy najmniejszych jezior w Polsce, jest niezwykle malowniczym akwenem położonym na pojezierzu mazurskim. Panują tu idealne warunki do odpoczynku dla miłośników przyrody i spokoju.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz