Jezioro Ryńskie

Nad jeziorem Ryńskim panuje spokój i cisza. Miłośnicy przyrody mogą tu cieszyć się pięknymi widokami i obserwować liczne ptactwo. Z kolei bunkry z czasów I i II wojny światowej stanowią atrakcję dla miłośników historii.

Jakie jest jezioro Ryńskie

Jezioro leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w okolicach miasta Ryn. Tworzy ono jeden akwen wodny z jeziorem Tałty, granica pomiędzy tymi zbiornikami jest umowna. Jezioro Ryńskie posiada bardzo rozwiniętą linię brzegową, dzięki czemu jest atrakcyjne dla żeglarzy. Akwen otoczony jest wysokimi skarpami oraz zalesionymi brzegami. Poprzez podziemne tunele, zbudowane jeszcze za czasów Krzyżaków, zbiornik zasilany jest wodami z jeziora Ołów.

Jezioro Ryńskie w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę tego jeziora, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 670,80 ha,
  • średnia głębokość – 13,00 m,
  • maksymalna głębokość –  20,20 m,
  • szerokość maksymalna – 1,90 km,
  • długość maksymalna 7,10 km,
  • długość linii brzegowej – 27,70 km.

Żegluga na jeziorze Ryńskim

Przez jezioro Ryńskie prowadzi szlak Żeglugi Mazurskiej, korzystając z jego rejsów, można dotrzeć do takich miejscowości jak: Ruciane-Nidy, Mikołajki, Giżycko oraz Węgorzewo. Przy brzegu jeziora zlokalizowane są także trzy wsie: Rybical, Wejdyki i Mrówki. Ponadto w Rynie znajduje się wygodna ekomarina oferująca dostęp do prądu oraz wody i mogąca pomieścić nawet sześćdziesiąt jachtów.

Coś dla siebie znajdą tu także wędkarze, w wodach jeziora spotkać można takie gatunki jak: szczupak, płoć, karp, leszcz, okoń, węgorz, miętus, lin i krąp.

Jezioro Ryńskie – Ptasia Wyspa

Na wodach jeziora Ryńskiego znajdują się trzy wyspy. Największa z nich Ptasia Wyspa (zwana także „Dużą Wyspą” albo „Gołą Zośką”) zlokalizowana jest w okolicach wsi Wejdyki, a swoim kształtem przypomina fiord. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest prawie zupełny brak drzew. Dawniej na wyspie okoliczni mieszkańcy wypasali bydło, które transportowali przy pomocy łodzi. Obecnie na Ptasiej Wyspie znajduje się największe w Polsce lęgowisko mew śmieszek. Aby zapewnić im spokój i bezpieczeństwo, w 2012 roku utworzono na tym terenie rezerwat ptactwa.

Bunkry nad jeziorem Ryńskim

W okolicy wsi Wejdyki zachowały się dwa bunkry przeciwpancerne z czasów II wojny światowej. Wchodzą one w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Bunkry wybudowano dopiero w 1944 roku, wcześniej na tych terenach znajdowała się zapora w formie stalowego szlabanu. Dalej na północ od jeziora, w okolicy przystanku autobusowego PKS Wejdyki, znaleźć można ruiny kolejnych bunkrów, a także pozostałości rowów strzeleckich. Z kolei nad Zatoką Rominek, po północno-wschodniej stronie jeziora, znajduje się obwód Giżyckiej Pozycji Polowej z I wojny światowej. W tym miejscu także zachowały się pozostałości po trzech bunkrach.

Jezioro Ryńskie jest malowniczym akwenem, nad którym można w spokoju wypocząć. Bliskość rezerwatu sprawia, że to wymarzone miejsce na urlop dla miłośników przyrody i dzikiej natury.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz