Jezioro Śniardwy
Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce. Przez wielu uważane jest za perłę Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. „Mazurskie morze” cieszy się dużą popularnością zarówno wśród żeglarzy, jak i wczasowiczów.
Jezioro Śniardwy – ogólny zarys
Największy śródlądowy zbiornik wodny w Polsce znajduje się w południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jego granice obejmują miejscowości znajdujące się w gminie Mikołajki (zachodnia część akwenu), Pisz (wschodnia część jeziora), Orzysz (północno-wschodni brzeg jeziora) i Ruciane-Nida (południowo zachodnia cześć).
Cały obszar jeziora zlokalizowany jest w Mazurskim Parku Krajobrazowym, którego uzupełnieniem jest Puszcza Piska będąca siedliskiem chronionych i rzadkich gatunków ptaków.
Jak powstało jezioro?
Przyjęło się, że Śniardwy to jezioro polodowcowe o genezie wytopiskowej, które wypełnia zagłębienia w morenie dennej. Śniardwy powstały w czasie ostatniego zlodowacenia. Obszar dzisiejszego jeziora znajdował się niedaleko strefy maksymalnego zasięgu lądolodu. Około 11 tys. lat temu znajdująca się tam potężna bryła lodowa uległa wytopieniu, a w jej miejsce na tzw. morenie dennej ujście znalazła woda, co w konsekwencji spowodowało uformowanie się omawianego zbiornika.
Jezioro Śniardwy w liczbach
Większość Polaków wie, że Śniardwy to największe jezioro w kraju leżącym nad Wisłą. Wielki akwen nie musi jednak wcale być głęboki. Otóż w wielu miejscach płytkie dno jeziora usiane jest głazami narzutowymi, które kryją się około 25 cm pod lustrem wody, stwarzając niemałe zagrożenie w żegludze.
Dlatego, aby w pełni pełni zobrazować jezioro Śniardwy, poniżej spisujemy wartości jego najważniejszych parametrów.
- powierzchnia całkowita – 11340 ha,
- Śniardwy z odgałęzieniami (Jezioro Seksty i Kaczorajno) – 109,7 km. kwadratowych
- powierzchnia wysp – 38 ha,
- średnia głębokość jeziora Śniardwy – 5,80 m,
- maksymalna głębokość jeziora Śniardwy – 23,40 m,
- długość maksymalna – 22,10 km,
- szerokość maksymalna – 13,40 km,
- długość linii brzegowej – 64,50 km.
Śniardwy i połączone z nim jeziora
Cały obszar Śniardw połączony jest systemem kanałów mazurskich z jeziorami, które charakteryzują się zupełnie innymi walorami niż omawiany akwen. Do systemu wodnego jezior Śniardwy należą: Tuchlin, Łuknajno, jezioro Mikołajskie, Roś, Białoławki i Tyrkło.
Z kolei jeziora Seksty oraz Warnołty, nazywane satelickimi, ze Śniardwami połączone są szerokim wlewem.
Jezioro Śniardwy to jeden z nielicznych akwenów, który posiada dwa, regulowane śluzą i jazem, odpływy powierzchniowe: kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś, a także rzekę Wyszkę, wpływającą do jeziora Białoławki.
Żegluga na jeziorze
System wodny jezior Śniardwy nie do końca sprzyja żeglarzom. Na jeziorze występują silne wiatry i przez to jest ono niebezpieczne dla mniej wytrawnych wodniaków. Brzegi są niskie i zabagnione, a przede wszystkim porośnięte szuwarami, sitowiem i tatarakiem. Miejscami strefa sitowia osiąga nawet szerokość 200 m. Dodatkowym utrudnieniem są wspomniane wcześniej liczne głazy znajdujące się niedaleko pod powierzchnią wody (W 2007 roku w ciągu kilku minut silnego szkwału na jeziorze zginęło 12 osób).
Mimo przeszkód możecie znaleźć tu niezwykły szlak, który dla wielu żeglarzy jest najciekawszym w całej krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Malownicze zakątki, urocze zatoczki, przepiękne widoki okraszone słońcem gwarantuje szlak żeglowy, który prowadzi z Węgorzowa poprzez jeziora Mamry, Kirsajty, Dargin, Kisajno, Niegocin, Boczne, Jagodne, Szymon, Tałtowisko, Tałty, Mikołajskie, Śniardwy, Seksty i Roś aż do Pisza.
Wędkowanie
Jezioro Śniardwy przyciąga wędkarzy z całej Polski, ponieważ znajduje się w nim mnóstwo gatunków ryb. Co więcej, ich gęstość występowania na metrze kwadratowym jest znacznie większa niż w przeciętnym jeziorze zlokalizowanym w granicach naszego kraju.
Na tzw. miłośników moczenia kija czekają takie gatunki ryb jak okoń, miętus, leszcz, szczupak, a nawet sum. Jednakże zaznaczamy, że podczas łowienia przyda się znajomość żerowisk poszczególnych gatunków ryb.
Wędkarstwo
Wszystko co musisz wiedzieć. Zapraszamy do poradnika o wędkowaniu na Mazurach.
Wyspy Czarci i Szeroki Ostrów
Obszar jeziora Śniardwy wzbogacony jest o osiem wysp. To tutaj możesz pozwolić sobie na beztroskie wylegiwanie się na piasku, łapanie promieni słonecznych oraz kąpiel. Poza tym są to miejsca, które nie są tłumnie oblegane przez turystów z racji, że są znacznie oddalone od brzegu.
Polecamy Wam przede wszystkim wyprawę na wyspę Czarci Ostów, która położona jest w pobliżu miejscowości Niedźwiedzi Róg. W łatwy sposób możecie się do niej dostać, ponieważ z lądem połączona jest za pomocą grobli, która została wybudowana przez niewolników w trakcie II Wojny Światowej.
Drugą z kolei godną polecenia wyspą jest Szeroki Ostrów. Będziesz mógł tam korzystać nie tylko z uroków lata, ale również zwiedzić pozostałości dawnego fortu. W przeszłości znajdował się tam również ośrodek kultu Galidnów. Legendy głoszą, że na wyspie zostały ukryte diabelskie skarby.
Jedynym mankamentem wyspy Szeroki Ostrów jest brak możliwości dostania się do niej za pośrednictwem lądu. Przekonać Cię może jednak argument, że wystarczy tylko łódka, aby znaleźć się na wyspie, gdzie będzie znacznie mniejsza gęstość zaludnienia niż w pozostałych mazurskich zakątkach.
Śniardwy, a wokół nich bajeczne, letniskowe miejscowości
Atutem jeziora Śniardwy jest także fakt, że nad jego brzegami leżą wsie, które emanują spokojem i napawają ludzkie oko bajecznymi krajobrazami.
Nowe Guty
Do takich miejsc na pewno należy zaliczyć Nowe Guty zlokalizowane na wschodnim brzegu jeziora. Znajdziesz tu domki z polnego kamienia, a także dzikie lasy, których część znajduje się w obszarze Puszczy Piskiej. Przez miejscowość przebiega też ścieżka rowerowa, którą można objechać dookoła całe jezioro.
Stacja badawcza PAN – Popielno
W miejscowości Popielno znajduje się Stacja Badawcza Pan, która ma na celu ochronę różnorodności biologicznej, poprzez hodowlę zwierząt ras zachowawczych (takich jak: koniki polskie, bydło rasy polska czerwona i nizinna czarno-biała) oraz przez edukację i propagowanie aktywnego stylu życia. Pod opieką przewodnika możesz zwiedzić wybrane obiekty stacji i udać się na trasę wycieczki pieszej, gdzie zobaczysz m.in. hodowlę jelenia szlachetnego, czy bobra.
Wierzba
W sąsiedztwie Popielna i Stacji badawczej Pan zlokalizowana jest wieś Wierzba, gdzie znajdziesz m.in. port, który cieszy się znakomitą renomą wśród turystów oraz zamieszkujących tam mieszkańców.
Na terenie przystani możesz m.in: rozbić namiot, postawić przyczepę kempingową, wypożyczyć sprzęt wodny oraz skorzystać z grill-baru. Port w Wierzbie to również miejsce cumowania statków Żeglugi Mazurskiej.
Galindia – czyli powrót do przeszłości
Znajdziesz tu urokliwe rzeźby wykonane z drewna, które mogą sprawić, że nie będziesz pewny, czy znajdujesz się w XXI wieku, czy przeniosłeś się do pierwszych wieków naszej ery.
W Galindi czeka Cię mnóstwo pozytywnych wrażeń i zabawy. Do głównych atrakcji należy zaliczyć możliwość zwiedzania skansenu, czy labiryntu demonów. Według historyków, miejsce przypomina czasy, w których żyli Galidowie.
Co jakiś czas w Galindii odbywają się inscenizacje dawnych obrzędów oraz próby odtworzenia codziennego życia plemienia.
Mazurski Eden
Okolice Iznoty już od V wieku p.n.e. do XIII wieku zamieszkiwały plemiona Galindów. Informacje o tych ludach żyjących na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich przekazał m.in. Tacyt, Ptolemeusz.