Jezioro Stręgiel

Spędzając urlop na Mazutach warto zatrzymać się nad jeziorem Stręgiel. Jest ono idealnym miejscem na wypoczynek zwłaszcza dla tych turystów, którym przeszkadza głośny warkot silników. Akwen jest bowiem na całej swojej powierzchni objęty strefą ciszy.

Jakie jest jezioro Stręgiel

Jezioro Stręgiel leży na wschód od Węgorzewa i znajduje się w malowniczym dorzeczu Sapiny. Akwen charakteryzuje się bardzo urozmaiconą linię brzegową, a od południowo-wschodniej strony łączy się z jeziorem Stręgielek. W pobliżu południowego brzegu znajduje się zaś wyspa o powierzchni 3 hektarów.

Jezioro Stręgiel w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Stręgiel, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 404,90 ha,
  • średnia głębokość – 5,00 m,
  • maksymalna głębokość –  12,50 m,
  • szerokość maksymalna – 1,85 km,
  • długość maksymalna 3,70 km,
  • długość linii brzegowej – 13,40 km.

Kajaki na jeziorze Stręgiel

Rzeka Sapina oraz jezioro Święcajty

Stręgiel to akwen o owalnym kształcie otoczony trzema zatokami. Największa z nich położona jest na wschodnim brzegu, w tym miejscu jezioro Stręgiel łączy się rowami ze Stręgielkiem Małym, Romintami i Głęboką Kutą. Z kolei zatoka południowo-wschodnia zwęża się ku zachodowi i tworzy połączenie z jeziorem Świecajty. Od strony północnej systemem rowów oraz kanałów łączy Stręgiel z rzeką Gołdapą.

Stręgiel stwarza doskonałe warunki do pływania kajakami. Znajduje się bowiem na szlaku kajakowym rzeki Sapiny i łączy się z jeziorem Święcajty i dalej Mamrami. Turystyka kajakowa jest bardzo rozwinięta nad tym akwenem.

Stręgiel dla wędkarzy

Stręgiel zasilany jest wodami rzeki Sapiny, która łączy akwen z jeziorem Pozezdrze. Dzięki czemu jego wody są bardzo czyste, a najczęściej występujące w nich gatunki to leszcze, sandacze i okonie. Jeśli dysponujesz niedużym pontonem, warto pokusić się o wędkarski spływ Sapiną od mostu na drodze Pozezdrze – Kuty do jeziora Stręgiel.

Szlak rowerowy wokół jeziora Stręgiel

Wokół malowniczego akwenu Stręgiel wytyczono szlak rowerowy, który jest doskonałą rozrywką dla wszystkich turystów lubiących aktywny wypoczynek. Nie jest on szczególnie wymagający, dzięki czemu w trasę można się wybrać całą rodziną. Szlak wokół jeziora Stręgiel prowadzi przez urozmaicony krajobrazowo teren, nadbrzeżne miejscowości i ośrodki żeglarskie.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć na terenie ośrodka wypoczynkowego PTTK w Węgorzewie. Kolejne odcinki szlaku prowadzą w kierunku miejscowości Stręgielnik, gdzie znajduje się plaża oraz dogodne dojście do jeziora Stręgiel. Kolejny etap trasy prowadzi do miejscowości Ogonek, a ścieżka rowerowa na tym odcinku utworzona została na dawnym torowisku kolejowym.

Rowerzyści, którzy wyruszą na wyprawę wokół jeziora, po drodze napotkają wiele atrakcji. Między innymi pozostałości bunkra Heinricha Himmlera, kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, w którym znajdują się najstarsze na Mazurach organy czy cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej.

Stręgiel jest idealnym akwenem dla tych turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i którym przeszkadza głośny warkot silników spalinowych. Jezioro to bowiem na całej swojej powierzchni objęte zostało strefą ciszy.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz