Jezioro Święcajty

Jezioro Święcajty uważane jest za jeden z najbardziej malowniczych akwenów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Z uwagi na wspaniałe kąpieliska i liczne atrakcje akwen jest niezwykle popularny wśród turystów. W okresie międzywojennym na jeziorze odbywały się bojerowe mistrzostwa Niemiec. Obecnie Węgorzewskie Towarzystwo Lodowe stara się na nowo wskrzesić tę tradycję.

Jakie jest jezioro Święcajty

Jezioro Święcajty zlokalizowane jest na południe od Węgorzewa, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Nie jest to samodzielny akwen a część kompleksu Mamry. Wyróżnia się wydłużonym kształtem, posiada także dwa dopływy powierzchniowe: rzekę Sapina oraz połączenie z jeziorem Lemie. Na Święcajtach znajdują się dwie zatoki – Paluszek (na północnym zachodzie) i Zatoka Kalska (na zachodzie).

Jezioro Święcajty w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Święcajty, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 869,4 ha,
  • średnia głębokość – 8,70 m,
  • maksymalna głębokość –  28 m,
  • szerokość maksymalna – 2,31 km,
  • długość maksymalna 5,52 km,
  • długość linii brzegowej – 18,90 km.

Żegluga na jeziorze Święcajty

Święcajty położone są na szlaku wodnym i posiadają bezpośrednie połączenie z jeziorem Mamry. Przez przesmyk Kalska Brama na akwen można łatwo dotrzeć motorówką, kajakiem lub żaglówką. Z kolei ujściowy odcinek rzeki Sapiny łączy Święcajty z jeziorem Stręgiel. Od innych jezior należących do kompleksu Mamr Święcajty oddzielone są Półwyspem Kalskim. Przez akwen, z zachodu na wschód, prowadzi otoczony bojami szlak żeglugowy.

Po zachodniej stronie akwenu znajduje się Wyspa Kocia, zwana także Kocią Kępą. Wyspa w większej części pozostaje zalesiona, po jej wschodniej stronie zlokalizowana jest największa głębia akwenu mierząca 28 metrów.

Jezioro Święcajty – wyprawy po okolicy

Nad brzegami akwenu znajdują się liczne miejscowości – Ogonki na północnym wschodzie, Węgorzewo na północnym zachodzie, Kal na zachodzie, Dizaduszyn na wschodzie oraz Kolonia Rybacka na północy.

Z Węgorzewa do Święcajt można łatwo dotrzeć na piechotę, ale także samochodem czy rowerem. Najprostsza droga prowadzi z ulicy Jasnej (Węgorzewo) na plażę miejską „Kal” na Zatoce Paluszek. Z plaży z kolei można wyruszyć drogą gruntową, która prowadzi do portu Róża Wiatrów oraz punktu widokowego na wzgórzu za starym cmentarzem wojennym.

W okolicy znajdują się także Pętla Węgorzewska – trasa i szlak rowerowy wzdłuż brzegu jeziora Święcajty.

Plaże i łowiska

Na jeziorze Święcajty znajduje się wiele atrakcyjnych i popularnych wśród turystów plaż. Na szczególną uwagę zasługuje strzeżone kąpielisko „Mamry” w Węgorzewie, działające na zasadach plaży miejskiej. Wielką popularnością cieszą się także niestrzeżone plaże sołeckie – w Trygocie, Kolonii Rybackiej oraz Ogonkach. Na uwagę zasługują także plaże „Piękny Brzeg” w Węgorzewie oraz „Kal” w Kalu. Warto wiedzieć, że właśnie w Kalu znajduje się baza Centrum Szkoleniowego Policji (Zakład Szkoleń Specjalnych), gdzie szkoleni są policjanci pełniący służbę na wodach, w tym także nurkowie.

W okolicach Święcajt na turystów czekają liczne pensjonaty, miejsca kempingowe, zajazdy i hotele.

Wizyty nad jeziorem Święcajty bardzo chwalą sobie również wędkarze. W wodach akwenu licznie występują takie gatunki ryb jak: leszcz, lin, sandacz, sieja, szczupak czy węgorz.

Nad brzegami jeziora Święcajty na turystów czeka wiele atrakcji oraz bogata infrastruktura turystyczna. To miejsce polecane jest zwłaszcza tym, którzy nastawieni są na korzystanie z plaż i wędkowanie.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz