Jezioro Świętajno Narckie
Jezioro Świętajno Narckie, czasem ze względu na miejscowość położoną u jego brzegów nazywane Jezioro Narckie, to akwen zamknięty, odległy od szlaku… a mimo to cieszący się niezwykłą popularnością i z ogromnym zapleczem noclegowym. Dlaczego? O tym w naszym artykule.
Jakie jest Jezioro Świętajno Narckie?
Jezioro Świętajno (jezioro Narckie) to niewielkie jezioro położone poza szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Jednak wśród innych mazurskich jezior wyróżnia je fakt, że jest to jedno z najczystszych jezior w Polsce. Dlatego cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a wokół znajdują się liczne agroturystyki. Zainteresowanie potęguje fakt, że w pobliżu znajduje się również znane Jezioro Warchały i Jezioro Brajnickie.
- Powierzchnia: 175 ha
- Wysokość tafli wody: 138,8 m n.p.m.
- Długość: 2,2 km
- Szerokość: 1,2 km
- Maksymalna głębokość: 30,5 m (niektóre źródła twierdzą że w najgłębszym miejscu to 29,5m)
- Średnia głębokość: 11 m
- Przejrzystość wody latem: 4–6 m
- Typ: sielawowy
- Jezioro otwarte, połączone rowem z Jeziorem Brajnickim
Położenie jeziora Świętajno k. Szczytna
Jezioro to znajduje się w województwie Warmińsko-Mazurskim w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno. Na jego brzegu położona jest miejscowość Narty, od którego pochodzi nazwa jeziora.
Wschodni brzeg jeziora sąsiaduje z miejscowością Warchały.
Można do niego dotrzeć jadąc drogą krajową nr. 58 ze Szczytna do Jedwabna i Nidzicy.
Ukształtowanie
Jezioro Świętajno Narckie ma owalny kształt z osią wschód – zachód. Jego brzegi są bogate w liczne pagórki. Również dno akwenu posiada liczne górki i głębie.
Północno-wschodni brzeg jest pokryty lasem. Od południa szosa oraz miejscowość Narty. Od północy i północnego-zachodu pola i łąki. W tym rejonie znajdują się również campingi i pola namiotowe.
Akwen cechuje zróżnicowane dno. Poza tym, że występują tu liczne górki i głębie, to dno jest twarde i piaszczyste. Jedynie od strony północnej muł z gliną. Od strony zachodniej żwir i piasek w postaci długiej ławicy przybrzeżnej opadającej w kierunku centrum jeziora.
Jezioro to charakteryzuje długie, płytkie, plażowe brzegi, woda o przejrzystości utrzymującej się przez całe lato na poziomie 7- 10 metrów i z naturalnym światłem do głębokości 25 – 29 m.
Fauna i flora
Roślinność wodna jest słabo rozwinięta. Jedynie w niektórych partiach przybrzeżnych występują oczerety. Roślinność zanurzona również bardzo nieliczna.
Występują to gatunki ryb takie jak: szczupak, miętus pospolity, okoń, sielawa, płoć, węgorz, leszcz, karp, wzdręga i lin.
Atrakcje i noclegi
Regularny kształt, płaskie nizinne otoczenie zwłaszcza wschodniego i północnego brzegu powodują, że jezioro to cieszy się niezwykłą popularnością wśród miłośników pędzonej wiatrem deski, a więc windsurfingu.
Fakt, że jest to niemal najczystsze jezioro w Polsce, duża głębokość i utrzymująca się całe lato przejrzystość wody sprawia, że jest również wysoce atrakcyjne dla amatorów nurkowania.
Na wschodnim brzegu jeziora położona jest Plaża Warchały, szkoła windsurfingu oraz ośrodki wypoczynkowe.
Na kolejną plażę natknąć się można w miejscowości Narty.
Po północnej stronie natomiast znajdują się pola namiotowe. W zasadzie na całej linii brzegowej znaleźć można miejsca noclegowe.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.