Jezioro Szymoneckie
Wypoczynek, spokój, szum szuwar, słońce, pomyślne wiatry i jakaś przyjazna przystań z zimnym piwem. Oto marzenie odwiedzających Mazury! No i proszę! Znajdziecie to wszystkie właśnie na jeziorze Szymoneckim.
Położenie jeziora Szymoneckiego na mapie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich
Jezioro Szymoneckie to akwen zlokalizowany w gminie Miłki, położone niedaleko znanych wszystkim żeglarzom Giżycka i Mikołajek. Znajduje się na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i co jasne, należy do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
W okolicy jeziora położone są wsie takie jak Prażmowo, Szymonka i Górkło.
Najbliższe miasto, Giżycko, znajduje się zaledwie około 10 km od jeziora, a znane wszystkim żeglarzom Rydzewo jedyne 6 km. To sprawia, że te dwa miejsce są świetną bazą wypadową dla żeglarzy i wędkarzy.
Kanał Szymoński łączy Jezioro Szymoneckie ze Śniardwami
Jezioro Szymoneckie nie jest samodzielnym zbiornikiem. Stanowi ono południowo-zachodnią zatokę Jeziora Jagodnego.
Jezioro Szymoneckie łączy się z jeziorem Szymon za pośrednictwem Kanału Szymońskiego i dalej, przez Kanał Mioduński możemy dopłynąć na jezioro Kotek, stąd kanałem Grunwaldzkim na kanał Lelecki, a z Leleckiego już na Jezioro Tałtowisko… jak dalej każdy wie: kanałem Tałckim na Jezioro Tałty.
Choć kanały nie są ulubioną częścią szlaku dla większości żeglarzy, to tylko tak można dostać się na wody Króla Jezior… Jeziora Śniardwy.
Wymiary i kształt jeziora
Jezioro Szymoneckie ma powierzchnię 480,5 hektarów i charakteryzuje się ciekawym kształtem. Jego długość wynosi 3,68 km, a szerokość w najszerszym miejscu sięga 2,87 km. W środkowej części jezioro zwęża się do zaledwie 100 metrów.
Na północno-wschodnim krańcu akwen z kolei wydłuża się, tworząc wąską zatokę długą na około 2 km, znaną jako jezioro Górkło. Linia brzegowa jeziora ma długość 16,35 km, co stwarza wiele możliwości do eksploracji i odpoczynku nad wodą.
Atrakcje turystyczne nad Jeziorem Szymoneckim
Jezioro Szymoneckie to jezioro, którego otoczenie stworzono pod żeglarzy. Bindugi, porty, noclegi i wspaniałe restauracje.
Plaże i kąpieliska na brzegu jeziora
Nad Jeziorem Szymoneckim znajdziemy kilka miejsc idealnych do plażowania i kąpieli. Choć brzegi jeziora są często porośnięte trzciną, w niektórych miejscach mamy dostęp do urokliwych plaż. Jedna z nich znajduje się w miejscowości Szymonka.
Warto też wspomnieć o pobliskich popularnych kąpieliskach:
- Plaża miejska nad Jeziorem Niegocin w Giżycku (około 14 km od Jagodnego Małego)
- Plaża w Mikołajkach (około 13 km od Szymonki)
- Plaża Szymonka
Szlaki żeglarskie i kajakowe
ezioro Szymoneckie to część Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W sezonie letnim akwen tętni życiem – przyciąga miłośników żaglówek, łodzi motorowych i jachtów. Popularne atrakcje turystyczne znajdują się na południowo-zachodnim brzegu jeziora, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność. Dla kajakarzy oferuje m.in. 80-kilometrowy niebieski szlak kajakowy, wiodący przez 10 jezior. Dla mniej doświadczonych polecamy krótsze wyprawy po samym Jeziorze Szymoneckim.
Wędkarstwo
Jezioro Szymoneckie, jest świetnym miejscem dla wędkarzy. Jednak lepiej korzystać z niego poza sezonem. W sezonie panuje tu duży ruch i niekoniecznie koresponduje to połowem z łódki. Latem lepiej łowić z brzegu. W jego wodach można złowić wzdręgę, sandacza, płoć, okonia, lina, leszcza, krąpia i szczupaka.
Jednak jeśli udamy się na popularny wśród wędkarzy jest Kanał Szymoński możemy liczyć na obfity połów o każdej porze roku! A dowodem na to jest fakt, że w przeszłości odbywały się tu nawet Grand Prix Polski i klubowe mistrzostwa Polski w wędkarstwie.
Okoliczne zabytki
W okolicy Jeziora Szymoneckiego znajdziemy kilka interesujących zabytków:
- Neogotycki Kościół Wniebowzięcia NMP w Szymonce z lat 1874-1877
- Odrestaurowany dwór w Zielonym Lasku z przełomu XIX/XX wieku
- Stanowiska artylerii niemieckiej z I wojny światowej przy północnym brzegu kanału Szymońskiego
- Mauzoleum Rudolfa Iwana
Infrastruktura w okolicy Jeziora Szymoneckiego
Baza noclegowa i gastronomiczna
W okolicy Jeziora Szymoneckiego znajduje się szeroka gama obiektów noclegowych, które zaspokoją potrzeby każdego turysty.
Od luksusowych hoteli, przez przytulne pensjonaty, aż po domy wakacyjne i pola namiotowe – każdy znajdzie coś dla siebie. Większość z tych miejsc oferuje wygodne warunki pobytu oraz dostęp do różnorodnych udogodnień, takich jak restauracje, bary i sklepy. Dzięki uprzejmości przystani Szymonka, goście mogą również skorzystać z możliwości wynajmu łodzi i sprzętu wodnego, co dodatkowo uatrakcyjnia pobyt nad jeziorem.
Na jeziorze znajduje się również port w miejscowości Szymonka.
Usługi turystyczne
W okolicy Jeziora Szymoneckiego działa wiele firm turystycznych, które oferują szeroki wachlarz usług. Można tu wynająć łodzie i sprzęt wodny, zorganizować wycieczki i rejsy po jeziorze, a także skorzystać z lekcji pływania i nurkowania. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępne są również wypożyczalnie rowerów i kajaków.
Fauna i flora Jeziora Szymoneckiego
Jezioro Szymoneckie to też bogactwo fauny i flory.
Gatunki ryb występujące w jeziorze
W wodach Jeziora Szymoneckiego możemy spotkać wzdręgę, sandacza, płoć, okonia, lina, leszcza, krąpia i szczupaka. Czyli typowe dla Mazur ryby idealne do wędzenia czy smażenia na ognisku lub grillu.
Roślinność przybrzeżna
Linia brzegowa jeziora jest średnio zarośnięta. Roślinność wodna tworzy wąski, poprzerywany pas wzdłuż brzegów. Wśród roślin przybrzeżnych możemy znaleźć trzcinę, pałkę wodną i tatarak. Nieco dalej od brzegu rosną rośliny o pływających liściach, takie jak grążel żółty i grzybienie białe. Jeszcze dalej spotkamy rogatek i moczarkę oraz unoszącą się na wodzie rzęsę wodną.
Ptactwo wodne
Akwen ten to dom dla wielu gatunków ptaków wodnych. Możemy tu zaobserwować:
- Perkozy dwuczube
- Kormorany
- Czaple siwe
- Kaczki krzyżówki
- Łabędzie nieme
- Zimorodki
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.