Jezioro Tajty

Tajty to polodowcowy akwen zachwycający malowniczymi widokami i spokojną atmosferą. Okolica jeziora zachęca do odpoczynku nad wodą i relaksu na łonie natury.

Jakie jest jezioro Tajty

Jezioro Tajty leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Węgorapy. W skład akwenu wchodzą dwie części: wschodnia – wąska, o wysokich brzegach pokrytych gęstym lasem i zachodnia – większa i szeroka z płaskimi brzegami pokrytymi łąkami.

Jezioro Tajty w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Tajty, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 232,50 ha,
  • średnia głębokość – 7,50 m,
  • maksymalna głębokość –  34,00 m,
  • szerokość maksymalna – 1,30 km,
  • długość maksymalna 5,40 km,
  • długość linii brzegowej – 14,60 km.

Żegluga na jeziorze Tajty

Ruch turystyczny na jeziorze Tajty koncentruje się głównie przy północnym brzegu, w okolicach wsi Wrony, dodatkowo akwen objęty jest strefą ciszy. Z zachodniej części jeziora poprzez wąski strumień można dopłynąć na jezioro Dejgunek, jest to jednak droga dostępna jedynie dla kajaków. Akwen Tajty, poprzez sieć kanałów, łączy się również z pobliskimi jeziorami: Niegocin i Kisajno.

Na jeziorze panują bardzo dobre warunki do pływania rowerami wodnymi, kajakami lub łodziami wiosłowymi.

Strefa ciszy na jeziorze Tajty

Teren akwenu Tajty objęty jest strefą ciszy, co oznacza, że obowiązuje tu bezwzględny zakaz pływania z użyciem silników spalinowych i uprawiania sportów motorowych. Granicę tej strefy wyznacza boja umiejscowiona w przesmyku pomiędzy Centrum Aktywnego Wypoczynku a znajdującym się na przeciwległym brzegu półwyspem.

Płynąc na zachód, po ominięciu boi, wpływamy w wąski, długi, wijący się korytarz. Brzegi są tutaj wysokie, chwilami strome, gęsto zalesione, porośnięte trzciną i tatarakiem, przy południowym brzegu znaleźć można jednak dogodne miejsca do zacumowania. Znajduje się tu także niewielki port, który może przyjąć do dwudziestu jednostek pływających. W jego pobliżu ulokowane jest także pole namiotowe z zapleczem sanitarnym, boisko, plac zabaw oraz niewielki bar.

Żeglowanie po jeziorze Tajty może być sporym wyzwaniem zwłaszcza dla początkujących żeglarzy. Akwen tworzy za to wspaniałe warunki do korzystania z rowerów wodnych i łodzi wiosłowych. Miłośnicy spokoju i aktywnego wypoczynku na pewno znajdą tu coś dla siebie.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz