Jezioro Tyrkło

Długie i wąskie jezioro Tyrkło rozciąga się na długości ponad pięciu kilometrów. Choć leży tuż przy jeziorze Śniardwy, to panuje tu wyjątkowa cisza i spokój. Akwen jest także ostoją dla ptactwa, na jeziorze gniazduje wiele gatunków ptaków. W dodatku brzegi jeziora są w większości zalesione, dzięki czemu kontakt z naturą jest tu zapewniony na każdym kroku.

Jezioro Tyrkło – położenie

Akwen leży w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz. Sąsiaduje z jeziorem Śniardwy. Na południowym krańcu graniczy z miejscowością Okartowo.

Zbiornik położony jest ok. 7 km od Orzysza, 30 km od Mikołajek oraz 34 km od Giżycka.

Jakie jest Jezioro Tyrkło?

Jest to niewielkie jezioro o powierzchni 236 ha, długości 5,2 km i szerokości maksymalnej 0,6 km. Jego linia brzegowa jest urozmaicona, a brzegi porośnięte trzcinami.

W części północnej brzegi są wysokie i strome, oferując malownicze punkty widokowe.

Jezioro Tyrkło jest typu rynnowego, co oznacza, że ma długą i wąską formę. Jest połączone z jeziorem Śniardwy poprzez Zatokę Okartowską. Przesmyk łączący Tyrkło ze Śniardwami jest głębokim i żeglownym kanałem. Tafla wody jeziora leży na wysokości 116 m n.p.m. Jego głębokość średnia wynosi 9,7 m, a maksymalna sięga aż 29,2 metra.

W północnym krańcu Tyrkła znajduje się źródło.

Na wschodnim brzegu akwenu swój bieg kończy rzeka Orzysza. W kierunku północnym od tego miejsca znajduje się podwodny półwysep. W dodatku przez całą szerokość jeziora przebiega garb o głębokości ok. 8 m

Nad jeziorem znajduje się miejscowość Okartowo

Jezioro Tyrkło w liczbach

  • Powierzchnia – 236 ha
  • Maksymalna długość – 5,2 km
  • Maksymalna szerokość – 0,6 km
  • Średnia głębokość – 9,7 m
  • Maksymalna głębokość – 29,2 m

Fauna i Flora

Jezioro Tyrkło to raj dla miłośników przyrody. Można tu spotkać wiele gatunków ptaków, takich jak orzeł bielik, myszołów, rybołów, kaczki, perkozy, mewy i łabędzie. Ptaki te żerują na jeziorze lub gniazdują w jego okolicach, tworząc piękne widowiska przyrodnicze.

Dla miłośników wędkowania jezioro Tyrkło to prawdziwy raj. Zarówno doświadczeni wędkarze, jak i początkujący mogą spróbować swoich sił w łowieniu ryb. Złowisz tu leszcze, szczupaki, okonie, płocie, sandacze i węgorze. Jezioro Tyrkło nie jest łatwym łowiskiem ze względu na swój rynnowy charakter, który powoduje, że ryby preferują strefę przybrzeżną. Jednak dla wprawionych wędkarzy jest to prawdziwe wyzwanie i szansa na złowienie wymarzonego okazu. Piasek, który naniosła rzeka Orzysza, utworzył podwodny stok, który jest bardzo dobrym łowiskiem szczupaków.

Wypoczynek i Turystyka

Jezioro Tyrkło to idealne miejsce na aktywny wypoczynek na Mazurach. Można tutaj uprawiać różne formy rekreacji i spędzać czas na łonie natury. Jezioro jest dostępne dla turystów, którzy chcą skorzystać z własnych sprzętów wodnych. Można tu pływać kajakiem, żeglować czy uprawiać sporty wodne.

Na północnym brzegi zbiornika znajduje się „Polana Wydra”, na którym funkcjonuje pole namiotowe.

Plaża

Jeśli preferujesz spokojniejsze formy wypoczynku, możesz zrelaksować się na jednej z plaż nad jeziorem. Ciepły piasek i spokojne wody zapewnią Ci doskonały relaks i chwile błogiego lenistwa. Możesz także zorganizować piknik na brzegu jeziora lub skorzystać z wiaty grillowej, gdzie możesz przyrządzić pyszne posiłki na świeżym powietrzu.

Atrakcje w Okolicy

W okolicy znajduje się wiele innych atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić podczas pobytu na Mazurach. W pobliżu jeziora Tyrkło odnaleźć można ślady pruskich grodzisk. Na zachodnim brzegu jeziora znajdowała się strażnica Galindów. Ślady innego grodziska występują po drugiej stronie jeziora. Inne grodzisko znajdowało się w Okartowie, gdzie Krzyżacy wybudowali niewielki zamek. Obecnie w Okartowie zwiedzić można kościół w Okartowie.

W sąsiedztwie pola biwakowego znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej oraz ruiny bunkra z II wojny światowej. Idąc w kierunku wsi Cierzpięty znajdziesz także inne ruiny bunkrów.

Jezioro Tyrkło i miejscowość Okartowo to świetna baza wypadowa do zwiedzania Mazur. W pobliskim Giżycku zwiedzić możesz zamek krzyżacki, most obrotowy, czy Twierdzę Boyen.

Natomiast nad jeziorem Śniardwy warto zobaczyć widok z klifu w Szerokim Ostrowiu.

Podsumowanie

Akwen lubiany jest przez wędkarzy, choć nie należy do najłatwiejszych łowisk. Jezioro Tyrkło ma typowo rynnowy charakter objawiający się stromymi brzegami jeziora oraz stromymi spadkami dna. Zamieszkujące gatunki ryb to między innymi szczupak, leszcz i okoń. Na jeziorze żeruje kilkadziesiąt gatunków ptaków, co sprawia, że brzegi jeziora są świetnym punktem do ich obserwacji.

Ta malownicza ostoja spokoju i harmonii oferuje piękne widoki, możliwości aktywnego wypoczynku i bliskość natury. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem sportów wodnych, wędkarzem czy po prostu pragniesz zrelaksować się na plaży, Jezioro Tyrkło z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

brzegi zalesione, łagodnie wzniesione na południu
jezioro słabo zarośnięte, brzegi wschodnie miejscami podmokłe
na południu jest przedłużeniem północno-wschodniej zatoki jeziora Śniardwy
Na północ od ujścia Orzyszy powstał podwodny zarośnięty półwysep dochodzący niemal do połowy jeziora
Okartowo – Krzyżacy wznieśli w tym miejscu niewielki zamek
Na północ od ujścia Orzyszy powstał podwodny zarośnięty półwysep sięgający niemal połowy jeziora

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz