Mazury kamperem – polecana trasa
Mazury kamperem? Jak najbardziej tak, lecz to wyrażenie brzmi, jak pusty frazes, ponieważ Mazury – cud natury, skrywają tak dużo doskonałych miejsc do zwiedzenia, że wyprawę kamperem w ten obszar Polski należy dobrze zaplanować i nieco uszczegółowić o konkrety.
Gdzie podróżować kamperem po Mazurach?
Dlatego postanowiliśmy dla Ciebie stworzyć rekomendowaną przez nas pięciodniową trasę kamperem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nasza rozpiska jest dość subiektywna, ale kierowaliśmy się rozsądkiem. Wobec tego wierzymy, że jeżeli nam zaufasz, podczas przygody będziesz mógł napawać się pięknymi widokami i znajdziesz dla siebie idealne miejsce, do którego będziesz chciał stale wracać, ponieważ po powrocie z urlopu zostaną w Twoim sercu piękne wspomnienia.
Podróż kamperem – miejsce startu
Przedstawiamy Ci pięciodniową, przykładową trasę po Mazurach dla pojazdu, jakim jest kamper. Doskonale rozumiemy, że miejsce Twojego zamieszkania może być znacznie oddalone od północnej Polski. W związku z tym, naszym zdaniem na podróż kamperem warto przeznaczyć co najmniej 7 dni urlopu. Dzięki takiemu rozwiązaniu czeka Cię pięciodniowa niezapomniana przygoda. Z kolei dwa dni, które będziesz miał w zapasie spokojnie możesz przeznaczyć na przyjazd w okolice Mazur oraz na powrót do domu.
Podróż kamperem pełna ciekawych lokalizacji
Taka forma wycieczki to ciekawe miejsca na wyciągnięcie ręki, a w zasadzie to na wyciągnięcie kampera. Czyste powietrze, jeziora, pikniki na łonie natury i skraju lasu. Podróż kamperem może Tobie i Twojej rodzinie dać znacznie więcej możliwości niż odpoczynek w często zatłoczonym przez turystów hotelu lub ośrodku wypoczynkowym.
Plan proponowanej przez nas wycieczki znajdziesz poniżej.
Pięciodniowy plan podróży kamperem – Mazury
1 dzień – Mrągowo
Wyprawę kamperem polecamy rozpocząć od zwiedzenia Mrągowa. Kamper możesz zostawić na dowolnym parkingu i w pierwszej kolejności udać się do centrum miasta, gdzie przede wszystkim warto zobaczyć neorenesansowy ratusz i zabytkowe kamieniczki.
Zdajemy sobie sprawę, że nie zdołasz zobaczyć wszystkich atrakcji Mrągowa w jeden dzień, dlatego poniżej oprócz wspomnianego centrum miasta, wymieniamy tylko kilka miejsc, w które warto się udać.
- Najstarsza apteka na Warmii i Mazurach
- Centrum edukacji ekologicznej w Ekomarinie
- Muzeum ziemi mrągowskiej
- Kościół ewangelicko-augsburski
- Muzeum sprzętu wojskowego
Aktywny wypoczynek i jeziora
Jeśli jednak nie interesują Cię zabytki pochodzące np. z czasów II Wojny Światowej, cały dzień w Mrągowie możesz spędzić relaksując się nad jednym z jezior lub postawić na uprawianie spotów wodnych takich jak: kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing, czy kitesurfing. Dość ciekawym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie wycieczka tramwajem wodnym, który kursuje po Jeziorze Czos.
Oto najciekawsze jeziora znajdujące się w okolicy Mrągowa:
- Jezioro Juno
- Jezioro Sołtysko
- Jezioro Sutapie Małe
- Jezioro Czos
Jakie inne ciekawe miejsca kryje w sobie Mrągowo? Tego dowiesz się tutaj – Mrągowo
Cały pierwszy dzień wyprawy kamperem możesz przeznaczyć również dla swoich dzieci. Mowa tu oczywiście o miasteczku westernowym Mrongoville, które przypomina typowe miasteczko z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX wieku.
Więcej informacji na temat wspomnianej wyżej atrakcji dla dzieci, znajdziesz tutaj – Mrongoville
2 dzień – Mikołajki
Mrągowo – Mikołajki: około 30 minut trasy.
Pobudka! Tym razem zaczynamy zwiedzać polską Wenecję, serce Mazur, czyli Mikołajki. Co w tej miejscowości lubimy najbardziej? Wszechstronność – znajdziesz tu dużo zabytków, jezior, szereg wydarzeń kulturowych i rozrywkowych oraz miejsca do uprawiania sportu.
Obowiązkowe pozycje do zobaczenia w Mikołajkach w ciągu jednego dnia:
- Wioska żeglarska i przystań Żeglugi Mazurskiej
- Muzeum reformacji Polski
- Kościół Świętego Mikołaja z wieżą widokową
- Centrum kultury
Alternatywą wobec zwiedzania zabytków może być oczywiście kontakt z naturą i wypoczynek nad jeziorem Tałty lub jeziorem Mikołajskim. Polecamy również rejs statkiem po największym jeziorze w Polsce – Śniardwy.
Więcej informacji na temat atrakcji w Mikołajkach znajdziesz tutaj – Mikołajki.
3 dzień – Ruciane-Nida > Pisz
Mikołajki – Ruciane-Nida: około 30 minut trasy.
Trzeci dzień na pewno będzie dla Ciebie najbardziej intensywnym etapem wycieczki, ponieważ czekają Cię dwa dłuższe przystanki kamperem.
Ruciane-Nida
Tym razem będziesz mógł choć na chwilę spędzić czas w nieco mniejszym mieście, które jeszcze do 1966 r. miało rangę turystycznej wsi. Miejscowość ta znajduje się niemal po drodze do Pisza, więc warto choć na chwilę się tutaj zatrzymać w celu zobaczenia kilku poniżej wymienionych atrakcji.
- Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej
- Kompleks fortyfikacji pochodzący z czasów II wojny światowej
- Wyłuszczarnia nasion imienia Zdzisława Borońskiego
- Parowozownia – znajdziesz tu wiele zabytkowych lokomotyw i parowozów
- Wieża wodna – w przeszłości odpowiadała za zasilanie wodą parowozów.
- Borejszówka – budynek z dachem przypominającym odwróconą łódź
- Puszcza Piska – idealne miejsce, które pozwoli uciec Ci od zgiełku cywilizacji.
Standardowo, jeśli nie interesuje Cię historia, polecamy zatrzymanie się kamperem w pobliżu Jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Nie są to tak popularne akweny wodne jak np. Śniardwy, dzięki czemu zaznasz w tych okolicach większego spokoju. Jest to wymarzone miejsce dla osób, które nie przepadają za tłumami turystów. Oprócz leniwego wypoczynku na plażach, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa za sprawą krótkiej wyprawy łódką lub kajakiem. Wspomniane dwa jeziora mogą okazać się znakomitym miejscem dla entuzjastów wędkowania. Co tu dużo mówić – po prostu się opłaca.
Pisz
Ruciane-Nida – Pisz: około 20 minut trasy.
Z Ruciane-Nida czeka Cię szybka, ale przede wszystkim bezpieczna trasa do miejscowości Pisz, która przez wielu mieszkańców Warmii i Mazur uważana jest za ulubioną.
Kilka miejsc godnych polecenia
- Kąpielisko przy Jeziorze Roś
- Zamek w Piszu
- Wieża ciśnień
- Neogotycki ratusz
- Ekomarina
Zamiast zwiedzania powyższych zabytków, możesz zdecydować się 3-4 godzinną wyprawę kajakiem. Jednak wtedy rzeczywiście polecamy odpuścić inne atrakcje w tym dniu, również te wymienione w miejscowości Ruciane-Nida, ponieważ godne polecania spływy kajakowe znajdują się około 30 km od Pisza.
Polecamy przeczytać – Spływy kajakowe na Mazurach
W Piszu jest również możliwość rejsu statkiem oraz zasmakowania górskich przejażdżek rowerem – w pobliżu omawianego miasta wychodzi sporo ciekawych ścieżek rowerowych. Pisz to miasto, które generuje mnóstwo możliwości dla turysty, ale musisz część tych atrakcji odrzucić, bo następnego dnia czeka Cię wycieczka do Giżycka.
Więcej na temat miasta Pisz, możesz przeczytać tutaj: Pisz
4 dzień – Giżycko
Pisz – Giżycko: około 55 minut trasy.
Giżycko nazywane letnią stolicą Mazur będzie dobrym uzupełnieniem całej wycieczki, tym bardziej, że podczas proponowanej przez nas wyprawy nie będzie nam dane zawitać do największego mazurskiego miasta, czyli Olsztyna.
Jeśli po pierwszych trzech dniach przygody będziesz odczuwać niemałe zmęczenie, proponujemy Ci atrakcje na wodzie w postaci przygody na jachcie lub statku. Możesz też skorzystać z możliwości wypożyczenia kajaku i wybrać się brązowym szlakiem z jeziora Kisajno w kierunku jeziora Tajty. Ta 16 km trasa nie jest zbyt wymagająca, dlatego idealnie sprawdzi się dla wycieczkowiczów, którzy od kilku dni swoje wakacje spędzają w kamperze.
Polecamy: Żeglarstwo na Mazurach, dlaczego warto?
Aaa, jeśli nie wiedziałeś, to pragniemy zdradzić Ci tajemnicę, że lotów balonem nie trzeba się bać. Może czas spełnić swoje marzenia? W Giżycku są ku temu możliwości.
Natomiast, jeśli chciałbyś jednak postawić na zwiedzanie, warto wybrać się w wymienione poniżej miejscówki.
- Plac Grunwaldzki
- Kościół Ewangelicki
- Most Obrotowy
- Zamek Krzyżacki
- Twierdza Boyen
- Krzyż Świętego Brunona
- Molo i miejska plaża
Więcej informacji na temat Giżycka znajdziesz tutaj: Giżycko
5 dzień – Węgorzewo
Giżycko – Węgorzewo: około 30 minut trasy.
Meta i ostatni dzień wycieczki to jedno z najpiękniejszych miast na Mazurach, czyli klimatyczne Węgorzewo.
Węgorzewo to niewielkie, malownicze miasteczko położone nad rzeką Węgorapą i jeziorem Mamry. Ten region to raj dla amatorów sportów wodnych i wędkarzy. Latem możesz załapać się również na rejs statkiem spacerowym oraz wyprawę kajakiem rzeką Sapiną.
Do pozostałych atrakcji należy zaliczyć:
- Kościół św. Piotra i Pawła
- Muzeum kultury ludowej
- Zamek krzyżacki
- Plac wolności
- Park Etnograficzny nad Węgorapą
- Greckokatolicka cerkiew Św. Krzyża
- Park miejski im. J.A. Helwinga
- Port Keja
- Cmentarz z okresu I wojny światowej nad jeziorem Święcajty
Szczegółowo rozpisane atrakcje w Węgorzewie znajdziesz tutaj: Węgorzewo
Na jakim polu kempingowym stacjonować?
Aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu, proponujemy Ci zatrzymywanie się w danym dniu na terenie kempingu, który znajduje się najbliżej miejscowości, do której następnego dnia planujesz wycieczkę.
Poniżej wymieniamy obiekty, które są w pobliżu wymienionych wyżej przez nas miast. W tych kompleksach bez problemu możesz zostawić na noc: kamper, namiot, czy przyczepę kempingową.
- Camping Discovery Mazury – 3,5 km od centrum Mrągowa
- Pole namiotowe ” Słoneczna Polana” Camping Gregor – 7,4 km od centrum Mrągowa
- Camping KamA – 5,4 km od centrum Mikołajek
- Camping Wagabunda – 1,2 km od centrum Mikołajek
- Pole namiotowe „Edyta” – 14, 5 km od centrum Pisza
- Pole namiotowe „Stoczek – 7 km od centrum Pisza
- Polana życzeń -13,5 km od centrum Giżycka
- Camping Echo – 13,7 km od centrum Giżycka
- Cypel – Zwierzyniecki Róg – 6,3 km od centrum Węgorzewa
- Pole namiotowe w Kaczorach – 11,4 km od centrum Węgorzewa
Oczywiście jeśli masz ochotę możesz zdecydować się na stacjonowanie wśród dzikich i niestrzeżonych terenów. Więcej informacji w tym temacie, zdobędziesz tutaj: Kamperem poza szlakiem – caravaning na dziko
Gdzie wynająć kamper?
Najlepiej tam, gdzie możesz liczyć na rzetelność i bezwzględną uczciwość. Jako portal Mazury.com.pl z pełnym spokojem możemy polecić Ci firmę CampU, w której znajdziesz doskonale wyposażony kamper, idealnie dostosowany do Twoich potrzeb.
Camping Dłużek nad jeziorem Dłużek, Pajda Mazur w miejscowości Kątno, pole namiotowe w Rydzewie i inne pola kempingowe na Mazurach – Mazury kamperem – 10 najlepszych miejsc do spania
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.