Mazury poza sezonem. Gdzie pojechać?
Mniej słońca, krótsze dni, ale za to również wiele ciekawych miejsc do zwiedzania… No i przede wszystkim nie musisz martwić się, że podczas wypoczynku napotkasz tłumy turystów. Tak mniej więcej można opisać wyprawę na Mazury poza sezonem np. w okresie jesiennym. Poniżej wymieniliśmy i opisaliśmy, naszym zdaniem niezwykłe miejsca, które warto zobaczyć w terminie między 15 września, a 30 kwietnia.
7 miejsc na Mazurach, które warto zwiedzić poza sezonem
Ilość atrakcji na Mazurach jest bardzo duża. Niezależnie czy chcesz doświadczyć ciszy i spokoju, czy zwiedzić historyczne zabytki, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich znajdziesz ogrom miejsc, które są godne zobaczenia o każdej porze roku.
My jednak postanowiliśmy wybrać naszą subiektywną siódemkę. Oto inspirujące i piękne miejsca na Mazurach, które bez problemu można zwiedzić poza sezonem.
Wilczy Szaniec
Jeśli tylko nie pada deszcz, to wycieczka w to miejsce jesienią może okazać się strzałem w „10”. Niezbyt wysoka temperatura pozwoli Ci się skupić na zwiedzaniu tego historycznego, mazurskiego zakątka.
Latem Wilczy Szaniec jest znacznie bardziej oblegany przez wycieczkowiczów, a występujące w Polsce upały mogą dodatkowo dokuczać turystom, którzy nie rzadko zastanawiają się, dlaczego zdecydowali się na lekcję historii w plenerze, zamiast najcieplejsze dni w roku spędzać np. nad jeziorem.
Wilczy Szaniec mieści się w lesie gierłoskim, na wschód od położonej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. Jest to ośrodek edukacji historyczno przyrodniczej. To właśnie w tym miejscu zlokalizowana jest dawna kwatera Adolfa Hitlera.
III Rzesza Niemiecka sfinalizowała budowlę tego miejsca w czerwcu 1941 roku. Powstało 200 obiektów na terenie 250 ha.
- Schrony przeciwlotnicze
- Budynki z betonu i cegły
- Baraki drewniane
- Dwa lotniska
- Dworzec kolejowy
- Bunkry
- Zapora minowa
- Urządzenia klimatyzacyjne
To tylko kilka elementów wojennej infrastruktury, z której Hitler dowodził wojskiem walczącym ze Związkiem Radzieckim. Podczas wojny, to właśnie na Mazurach zapadały najważniejsze decyzje, które odgrywały kluczową rolę w przebiegu II Wojny Światowej.
Więcej na temat Wilczego Szańca przeczytasz tutaj: Wilczy Szaniec
Mikołajki
Wizytówka Mazur, mazurska Wenecja, serce Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i można by tak dalej szukać innych, pozytywnych synonimów, które turyści chętnie stosują na określenie Mikołajek. Dookoła niezapomniane widoki, jeziora, obecność natury i niezapomniany klimat mazurskiego kurortu sprawia, że to miejsce wzbudza ogromny zachwyt wśród wczasowiczów z Polski i z zagranicy.
Jesienią możesz zapomnieć o upalnym wylegiwaniu się na plaży miejskiej np. przy Jeziorze Mikołajskim, ale za to w po sezonowym okresie znacznie łatwiej będzie Ci zwiedzić poszczególne zabytki z racji mniejszej liczby turystów.
Mikołajki – co robić poza sezonem?
Jak już napisaliśmy, warto postawić na zwiedzanie. Polecamy skupić się na poniżej wymienionych punktach.
- Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy
- Muzeum reformacji Polski
- Kościół Świętego Mikołaja z wieżą widokową
- Centrum kultury
- Wioska żeglarska i przystań Żeglugi Mazurskiej
Mikołajki dla dzieci
Dzieciom, ale także ich opiekunom polecamy zabawę oraz wypoczynek w bardzo ekskluzywnym Aquaparku Tropikana zlokalizowanym na terenie Hotelu Gołębiewskiego. Warto także skorzystać z atrakcji znajdujących się wokół hotelu. Należą do nich:
- plac zabaw dla dzieci,
- stadnina koni,
- tor saneczkowy,
- dostępny zimą stok narciarski.
Ruszaj w rejs na największe jezioro w Polsce
Rekomendujemy również wybrać się na rejs statkiem z pokładu którego będziesz mógł podziwiać piękny krajobraz oraz ptactwo wodne. Gwarantujemy Ci, że w niektórych widokach po prostu się zakochasz. Rejs możesz odbyć np. po jeziorze Śniardwy, jest to największe jezioro w Polsce.
Jeśli kochasz aktywny wypoczynek, a w szczególności przejażdżki rowerem warto skorzystać ze znajdujących się w okolicy tras rowerowych. Można powiedzieć, że w Gminie Mikołajki fani jednośladów czują się jak w siódmym niebie. Liczne trasy rowerowe rozciągają się po malowniczych terenach pobliskich wiosek i lasów.
Więcej na temat wymienionych atrakcji znajdujących się w Mikołajkach znajdziesz tutaj: Mikołajki.
Giżycko
Powyżej opisaliśmy miejscowość, która jest wizytówką Mazur, to teraz musimy wspomnieć o mieście, które często przez lokalną społeczność nazywane jest stolicą Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Mowa oczywiście o Giżycku, w którego granicach znajduje się m.in. jezioro Niegocin i j. Kisajno.
Żeglarstwo na Mazurach
W posezonowym okresie dobrym rozwiązaniem będzie zasmakowanie przygody na jachcie. Doskonale wyposażone jachty żaglowe pod wynajem znajdziesz m.in. w Rydzewie koło Giżycka nad jeziorem Bocznym z bezpośrednim wyjściem na jezioro Niegocin. To doskonała baza wypadowa zarówno na północne jak i południowe Mazury. Można żeglować po jeziorze Niegocin albo kanałami popłynąć w górę w kierunku Kisajna i dalej przez Dargin w kierunku jeziora Mamry.
Więcej informacji na temat niezapomnianej przygody pod żaglami znajdziesz tutaj: Żeglowanie po mazurach.
Polecamy: Rejs z Giżycka do Mikołajek
Park linowy Wiewióra
W maju oraz we wrześniu warto wybrać się z dziećmi do Parku Linowego Wiewióra. 4 przejazdy linowe (tyrolki) nad jeziorem, unikatowy wielki basen, który mieści 10 tyś. piłeczek, wiszące kładki, belki powieszone na linkach, przejścia po sieciach oraz skoki na linie sprawiają, że niemal każdy dzieciak odczuwa w tym miejscu nieprzeciętną radość.
Szczegóły na temat parku linowego w Giżycku znajdziesz tutaj: Park linowy – Giżycko
Rejsy statkiem
Będąc w Giżycku poza okresem wakacyjnym możesz także skorzystać z rejsu statkiem po Mazurach. Szczególnie polecamy rejs Szlakiem Łabędzim. Dzięki takiej przeprawie masz szansę dostrzec rzadko spotykane w Polsce ptaki takie jak: kormoran, perkoz, łyska, czapla, łabędź niemy, bocian czarny, kania czarna, orzeł przedni i bielik.
Więcej informacji w tym temacie znajdziesz tutaj: Rejsy Statkiem po Mazurach
Pozostałe atrakcje dostępne w Giżycku
Co jeszcze robić poza sezonem w Giżycku? Możliwości jest naprawdę wiele. Kolejne niezwykłe miejsca do zobaczenia wymieniliśmy poniżej.
- Spacer po plaży i marinie nad j. Niegocin.
- Kładka i punkt widokowy na marinę oraz j. Niegocin.
- Zamek krzyżacki
- Twierdza Boyen
- Most obrotowy
- Krzyż Świętego Brunona
- Kościół Ewangelicki
- Plac Grunwaldzki
Puszcza Borecka
Możliwość zatracenia się w jesiennych, zimowych lub wiosennnych barwach Puszczy Boreckiej to ogromna nagroda dla człowieka kochającego naturę, w którą praktycznie w żaden sposób nie ingeruje ludzkość.
W Puszczy Boreckiej największe wrażenie na turystach robi możliwość naocznego integrowania się z często niespotykaną w innych miejscach fauną i florą. Na terenie Puszczy Boreckiej m.in. zlokalizowane jest stado około 100 dzikich żubrów oraz 9 gatunków ptaków z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Przy odrobinie szczęścia będziesz miał możliwość zobaczenia wielu chronionych roślin tj. między innymi: Zawilec gajowy, Gwiazdnica wielokwiatowa, Marzanka wonna, Gajowiec żółty, Kokorycz pełna, czy Złoć żółta.
W Puszczy Boreckiej obecnie znajdują się 4 rezerwaty przyrody:
- Rezerwat Mazury
- Rezerwat Borki
- Rezerwat Lipowy Jar
- Rezerwat Wyspa Lipowa na Jeziorze Szwałk Wielki
Szczegółowe informacje na temat Puszczy Boreckiej znajdziesz tutaj: Puszcza Borecka
Sanktuarium Maryjne – Święta Lipka
Łatwo nam zrozumieć, że zwiedzanie miejsc religijnego kultu w okresie letnim dla wielu z Was jest dość trudne ze względu na czyhające wokół inne atrakcje np. w postaci beztroskiego opalania się na plaży, czy uprawiania sportu. Natomiast, kiedy mija sezon warto swój czas spożytkować na poznanie czegoś zupełnie innego.
Dlatego piątą atrakcją, którą polecamy w tym artykule jest Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. Niezależnie czy jesteś katolikiem, warto żebyś zobaczył to miejsce ze względu na znajdujące się tam zabytki oraz piękną barokową architekturę. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Kościół obecnie znajduje się w miejscu poprzednio istniejących dwóch kaplic – pierwszej z ok. 1400 r. i drugiej wybudowanej w 1619 r.
Do „Częstochowy Północy” co roku przybywa około 100 tys. turystów. Więcej niezbędnych informacji przed podróżą do Sanktuarium Maryjnego znajdziesz tutaj: Sanktuarium Maryjne – Święta Lipka.
Zamek w Malborku
Nieco chłodniejsza pogoda to doskonała okazja, aby udać się na zwiedzanie największego zamku w Polsce.
Gotycki zamek w Malborku wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej. W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego.
W doskonałym stanie zachował się do dziś i jest ogromna atrakcją odwiedzających go turystów z całego świata. Pomocą służą doskonale przygotowani przewodnicy, dzięki którym mile i ciekawie spędzimy dzień.
Więcej szczegółowych informacji na temat Zamku krzyżackiego w Malborku (w tym znajdujących się tam zabytków) znajdziesz tutaj: Zamek w Malborku
Spacer z alpakami
A teraz czas na idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W miejscowości Stręgiel, nieopodal Węgorzewa mieści się hodowla „Slow Life Alpacas”. Znajdujące się tam słodkie i puchate stworzenia, czyli alpaki, chętnie towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu, co potwierdza opiekująca się tymi zwierzętami rodzina będąca na miejscu.
Jeśli Ty również chciałbyś bliżej poznać te urocze zwierzęta, to możesz umówić się z nimi na spotkanie np. w postaci wspólnego spaceru lub wynająć pokój na dłużej w dostępnej na miejscu agroturystyce.
Przyjazd do Stręgla to także doskonała okazja do zobaczenia, jak co roku na świat przychodzą młode alpaki. Oczywiście podczas porodu należy stać w bezpiecznej odległości i zachować spokój, którego alpaki wówczas szczególnie potrzebują.
Jedno jest pewne, ten region pokochają dzieci, które nauczone są czułości i wyrozumiałości do naszych mniejszych braci, czyli zwierząt.
Więcej o tym miejscu przeczytasz tutaj: Spacer z alpakami
Pozostałe atrakcje Mazur, które warto zwiedzić poza sezonem
Czy wymienione przez nas miejsca są najlepszymi do zwiedzania podczas okresu poza sezonowego? Nie – to tylko nasza subiektywna propozycja. Wobec tego poniżej w punktach wymieniliśmy pozostałe, ciekawe i godne polecenia miejsca na Mazurach, które jesienią, zimą oraz wczesną wiosną bez problemu można odwiedzić.
- Pole bitwy pod Grunwaldem
- Zamek krzyżacki – Ryn
- Muzeum Warmii i Mazur
- Zamek Biskupów w Reszlu
- Piramida w Rapie
- Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Wojnowie
- Zamek w Kętrzynie
- Węgorzewo
- Pałac w Sorkwitach
Kilka innych atrakcji dla dzieci poza sezonem
Wakacje to nie jedyny czas wolny dla dzieci. Dlatego po za wcześniej opisanymi atrakcjami, postanowiliśmy w jednym miejscu spisać miejsca zlokalizowane w regionie Mazur, dla których warto przyjechać z dziećmi podczas trwania roku szkolnego.
- Mazurolandia
- Zoo Safari
- Ełcka Kolej Wąskotorowa
- Mrongoville
- Papugarnia – Wilkasy
- Wycieczka po kanale elbląskim
Gdzie nocować poza sezonem na Mazurach?
Niższa cena to jeden z głównych argumentów, dla których ludzie decydują się zwiedzać poza sezonem. Najciekawsze apartamenty, hotele, agroturystyki, pensjonaty oraz pokoje zostawiliśmy dla Was w poniższych linkach.
- Agroturystyki
- Apartamenty
- Hotele
- Ośrodki wypoczynkowe
- Pokoje do wynajęcia
- Pensjonaty
- Domki letniskowe i całoroczne
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.