Mazury – wędkowanie bez karty

Łowienie ryb to dla wielu Polaków pasja, bez której trudno wyobrazić sobie życie. Wędkowanie wycisza, dodaje energii i stale czegoś nowego uczy o danym akwenie. Łowić ryby trzeba jednak potrafić – zarzucenie wędki to nie wszystko. Bez odpowiedniego doświadczenia, sprzętu oraz wkładanego serca w tę aktywność, trudno liczyć na jakiekolwiek rezultaty.

Większość wytrawnych wędkarzy w Polsce również wie, że w kraju nad Wisłą są szczególne jeziora i rzeki, w których zdecydowanie łatwiej upolować jest pożądane ryby niż w pozostałych akwenach. Bez mała na każdym kroku takie obszary wodne znajdziesz na Mazurach. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich od wielu lat przyciąga mistrzów połowu ryb z całego kraju.

Mazury – karta wędkarska i inne formalności

Łowienie ryb to także formalności. Nieprzestrzeganie wyznaczonych zasad wiąże się z poniesieniem kosztownych skutków. Co roku na Mazurach policja, straż rybacka oraz straż leśna nakłada około tysiąca mandatów za niedostosowanie się do przepisów dotyczących łowienia ryb.

Otóż, aby móc bez większych obaw wędkować na akwenach znajdujących się na Mazurach powinieneś posiadać kartę wędkarską. Brak takiego dokumentu podczas łowienia ryb, najczęściej skutkuje karą grzywną w wysokości 200 zł.

Wędkarstwo - Mazury

Jak zdobyć kartę wędkarską?

Kartę wędkarską bez problemu możesz otrzymać, jeśli pozytywnie zdasz egzamin dotyczący znajomości zasad ochrony i połowu ryb. Egzamin odbywa się w obecności komisji egzaminacyjnej np. złożonej z członków koła wędkarskiego w danym okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Po zdaniu egzaminu, wraz z podaniem oraz zaświadczeniem o pozytywnym wyniku, powinieneś udać się do starostwa powiatowego, które jest właściwe dla Twojego miejsca zamieszkania (nie mylić z zameldowaniem). Po kilku dniach od złożenia wniosku, będziesz mógł cieszyć się z karty wędkarskiej.

O czym jeszcze pamiętać?

Wedle nowych obowiązujących zasad, warto wiedzieć, że na obwodach użytkowanych przez Wody Polskie obowiązuje jednolita opłata w wysokości 250 zł. Dopiero po zapłaceniu tej kwoty można na ich terenie legalnie łowić ryby. Oczywiście dodatkowo musisz przestrzegać obowiązującego regulaminu w danym obwodzie rybackim.

Wędkarstwo - Mazury

Gdzie można kupić zezwolenia wędkarskie?

Zezwolenie uprawniające nas do połowu ryb na danym obszarze można kupić w sklepach wędkarskich. Wszelkie koncesje sprzedają także gospodarstwa rybackie oraz koła Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW).

Pamiętaj też, że jeśli chcesz wędkować na podstawie tzw. e-zezwolenia to w czasie połowu ryb, Twoim obowiązkiem jest posiadanie wydruku e-zezwolenia wędkarskiego, pobranego ze strony internetowej gospodarstwa rybackiego oraz wydruku potwierdzenia przelewu z zaznaczeniem danych wędkującego i terminu połowu (nie dotyczy płatności kartą kredytową).

Ponadto obowiązuje Cię:

  • przestrzeganie okresów ochronnych ryb,
  • stosowanie się do zasad nie łowienia ryb o wymiarach ochronnych,
  • możliwość łowienia ryb tylko z zarejestrowanej łodzi,
  • nakaz łowienia łowienia ryb w odległości nie mniejszej niż 50 metrów m.in. od sieci rybackich czy budowli hydrotechnicznych spiętrzających wodę.

Więcej niezbędnych informacji w tym temacie znajdziesz tutaj: Wędkowanie na mazurach. Wszystko co musisz wiedzieć.

Co ciekawe, łowiąc ryby, w niektórych zakątkach karta wędkarska nie jest wymagana. Dlatego koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Wędkarstwo - Mazury

Gdzie łowić na Mazurach bez karty wędkarskiej?

Takich miejsc jest jednak niewiele. Bez ważnego dokumentu można łowić ryby jedynie na wodach prywatnych, do których należą m.in: stawy i prywatne wody stojące (jeziora bezodpływowe). Wówczas wymagana jest jedynie zgoda właściciela.

Na pozostałych obiektach, które należą do Polskiego Związku Wędkarskiego lub są wodami śródlądowymi, od wędkarzy wymagane jest posiadanie przy sobie ważnej karty wędkarskiej.

Zezwolenia wędkarskie Mazury

Gdzie dokładnie można kupić zezwolenia wędkarskie, aby móc wędkować na Mazurach? W tym artykule postanowiliśmy zebrać dostępne informacje i podzielić się nimi z Wami: Zezwolenia wędkarskie Mazury

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz