Giżycko
Myślisz Mazury, mówisz Giżycko…. Nie ma co ukrywać, że Giżycko to jedno z najpopularniejszych mazurskich miejsc w Polsce. Miasto jest położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z racji tego, że w ostatnich latach omawiana lokacja jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich, a turystyka jest bardzo popularna, przyjęło się, że Giżycko jest nazywane żeglarską stolicą Polski.
Giżycko – aktywny wypoczynek
Giżycko i sporty wodne mają wiele wspólnego. Rejs statkiem, przygoda na jachcie, spływy kajakowe, wakeboard, czy rejsy motorówką cieszą się ogromną popularnością wśród turystów.
W sezonie letnim znajdzie się również coś dla miłośników kolarstwa. Polecamy wypożyczyć rower i pojechać na cały dzień w objazd dookoła jezior. Jeśli chcesz nie tylko poprawiać kondycję, ale również zwiedzać i napawać się widokami, jest to trasa w sam raz na cały dzień. 60 km może robić wrażenie, ale interesujących miejsc na trasie nie brakuje, więc może warto się poświęcić.
Przygoda na jachcie
Giżycko nazywane jest także stolicą żeglarstwa w Polsce. Miasto stanowi idealną lokalizację do rozpoczęcia rejsu w kierunku na Północ (Giżycko-Węgorzewo) lub na Południe (Giżycko-Mikołajki).
Żeglując można odkryć wiele ciekawych miejsc, które nie tylko inspirują, ale pozwalają odkryć historię. Urlop pod żaglami szlakiem wielkich jezior mazurskich to wypoczynek i zwiedzanie w jednym, a jednocześnie niemała adrenalina jeśli decydujesz się na to pierwszy raz w życiu. Takie rejsy są świetną okazją do nauki i poznania wszelkich ciekawostek związanych z żeglarstwem.
Turystyczne rejsy jachtem mogą przerodzić się w miłość do tego stopnia, że turysta w przyszłości przystąpi nawet do egzaminu na patent żeglarski. Praktyka i zajęcia z teorii często skutkują uzyskaniem dokumentu uprawniającego do wypożyczenia jachtu i jego samodzielnego prowadzenia.
Giżycko to idealne miejsce na początek rejsu po Mazurach. Można żeglować po jeziorze Niegocin albo kanałami popłynąć w górę w kierunku Kisajna i dalej przez Dargin w kierunku jeziora Mamry.
Więcej informacji na temat niezapomnianej przygody pod żaglami znajdziesz tutaj: Żeglowanie po mazurach.
Na pewno docenisz uroki rejsów po najpiękniejszym rejonie żeglarskim w Polsce.
Giżycko – rejs statkiem
Statki wycieczkowe z Giżycka kursują do portów w Węgorzewie, Rydzewie, Mikołajkach i Rucianej Nidzie. Z każdego portu jest dostępnych wiele ciekawych tras, m.in. te przepływające przez Wyspy Miłości na jeziorze Niegocin czy Wyspy Kormoranów na jeziorze Dobskim.
Niewielu turystów odmawia sobie rejsu słynnym Szlakiem Łabędzim. Dzięki takiej przeprawie możesz dostrzec rzadko spotykane w Polsce ptaki takie jak: kormoran, perkoz, łyska, czapla, łabędź niemy, bocian czarny, kania czarna, orzeł przedni i bielik.
Żegluga statkiem może trwać zarówno cały dzień, jak i godzinę. Wiele firm oferuje śniadania, obiady, i kolacje, które można zjeść podczas rejsu. Na statku można także zorganizować imprezy okolicznościowe, w tym przyjęcia weselne.
Więcej informacji w tym temacie znajdziecie tutaj: Rejsy Statkiem po Mazurach
Kajakiem jeziorem Niegocin
A może warto wybrać kajak i jezioro Niegocin? Jeżeli nie masz ochoty na statek oraz jacht, siłę wody możesz poczuć wypożyczając kajak.
Kajak można wypożyczyć na przykład na plaży miejskiej. Podobnie, jak w przypadku rejsu statkiem, kajakować możesz zarówno cały dzień, jak i kilka godzin lub godzinę.
Kierując się kajakiem wzdłuż brzegu do Wilkasów można w spokoju podziwiać ptactwo, które żyje własnym życiem wśród wysoko porośniętych szuwarów.
Giżycko – szlaki kajakowe
- Szlak brązowy – Jeziora: Kisajno – Tajty – Dejguny (około 16 kilometrów)
- Szlak granatowy – Jeziora: Kruklin – Patelnia – Gołdopiwo – Wilkus – Pozezdrze – Stręgiel (około 33 kilometrów)
- Szlak czerwony – Jeziora: Śniardwy – Tyrkło – Buwełno – Wojnowo – Niegocin (około 30 kilometrów)
- Szlak niebieski – Jeziora: Ryńskie – Tałty – Tałtowisko – Szymoneckie – Jagodne – Boczne – Niegocin – Kisajno – Dobskie – Dargin (około 80 kilometrów).
Giżycko – pozostałe wodne atrakcje
W Mazurskiej Krainie Wielkich Jezior można także poszusować na desce windsurfingowej. Nad jeziorem niegocin można wziąć lekcję z instruktorem, a jeśli masz uprawnienia to możesz zdecydować się na samodzielne szaleństwa. Wielu „freaków” sportów wodnych decyduje się również na kitesurfing, który polega na poruszaniu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle z pomocą latawca.
W pobliżu jeziora Popówka Mała w sezonie działają wyciągi, dzięki którym można uprawiać wakeboarding i narciarstwo wodne
Park linowy Wiewióra
Giżycko, mazury i wakacje z dziećmi? Żaden problem! Dużym powodzeniem najmłodszych wczasowiczów cieszy się park linowy wiewióra. Czym się wyróżnia na tle innych atrakcji w Giżycku?
Park usytuowany jest w lesie, gdzie każdy młody śmiałek na linie musi przejść przez rzekę. To powoduje, że park linowy robi nie tylko wrażenie na dzieciach, ale również na dorosłych, którzy chcą poczuć więcej adrenaliny.
Park Linowy Wiewióra znajduje się zaraz przy pierwszej bramie wjazdowej do Twierdzy Boyen od strony Giżycka. Park daje możliwość aktywnego spędzenia czasu zarówno dla jednej osoby, jak i dla całych rodzin oraz zorganizowanych grup wycieczkowych.
Ze względu na poziom trudności w parku linowym dostępne są 4 rodzaje tras, które są dostosowane do wzrostu uczestników.
Park Linowy Wiewióra to w skrócie 4 przejazdy linowe (tyrolki) nad jeziorem, oraz unikatowy wielki basen, który mieści 10 tyś. piłeczek.
Lot Balonem
Lot balonem o zachodzie słońca? Brzmi romantycznie… Prawda jest jednak taka, że chcąc dowiedzieć się więcej na temat tej atrakcji, musisz po prostu jej doświadczyć. Na pewno takiego wydarzenia nigdy nie zapomnisz w swoim życiu.
Niesamowite widoki zapierające dech w piersiach z wysokości ponad 200 metrów. W czasie lotu możesz między innymi obserwować jeziora wraz z nadwodną przyrodą. Przy dobrej widoczności można zobaczyć miasta odległe nawet o 100 kilometrów np. Olsztyn.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Loty widokowe na Mazurach.
Giżycko – miasto pełne zabytków
Weekend w Giżycku? Jest to obowiązkowy punkt na mapie każdych szanujących się turystów. Giżycko zamieszkuje tylko 30 000 mieszkańców, ale szczególnie w okresie letnim przemieszczających się tam ludzi jest zdecydowanie więcej. Powód? Dużo atrakcji zarówno tych sportowych, o których wspominaliśmy w poprzednim akapicie, jak i zabytków, które nadają historyczny charakter miasta, jakim jest Giżycko.
Twierdza Boyen
Wspominaliśmy o Parku Linowym Wiewióra. Nieopodal tej atrakcji dla dzieci możesz poszukać Twierdzy Boyen.
Twierdza Boyen uznawana jest za najważniejszą atrakcję historyczną, jaką można zobaczyć w granicach Giżycka. Znajduje się na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami niegocin i kisajno, czyli na tzw. wyspie giżyckiej.
Twierdza Boyen to ponad 100 hektarowy obszar, którego powierzchnia z lotu ptaka przypomina gwiazdę. Kompleks powstał w XIX wieku na terenie niemieckiej prowincji Prusy Wschodnie, w sąsiedztwie miasta Lötzen (dziś Giżycko).
Twierdza Boyen powstała z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV w celu strategicznego wzmocnienia wschodniopruskiej linii obrony na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich.
- Brama Giżycka
- Sala gimnastyczna (budynek ćwiczeń)
- Kompleks piekarni
- Brama Wodna
- Stacja gołębi pocztowych
- Szpichlerze
- Laboratorium prochowe
- Warsztat zbrojmistrza
- Stajnia
- Koszarowiec
- Korytarze, tunele, schrony i przejścia
- Kojce artyleryjskie
Warto dodać, iż ze względu na dużą liczebność zabytków oraz duży obszar, Twierdza Boyen jest dostępna dla turystów w trzech szlakach o różnym poziomie trudności, które jednak częściowo się pokrywają.
Fort artyleryjski nazwany Twierdzą Boyen aktualnie jest udostępniony do samodzielnego zwiedzania.
Zamek krzyżacki w Giżycku
Początkowo zamek krzyżacki był siedzibą prokuratora zakonnego. Fortyfikacja składała się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. Niestety w 1365 r. Litwini zdobyli zamek i spalili go.
W połowie XVI wieku zamek został odbudowany przez zakon krzyżacki, dzięki czemu warownia zyskała charakter renesansowej siedziby.
Zmian jednak nie było końca i już w XIX wieku dokonano kolejnej rozbiórki. Po wielu przebudowach zamek stał się dworem myśliwskim, w którym rezydowali między innymi oficerowie z Twierdzy Boyen.
Po zakończeniu II wojny światowej zamek był opuszczony, a budowla bardziej niż z zamkiem kojarzyła się z ruinami. Z tego powodu w ostatnich latach zamek doczekał się generalnego remontu. Do czasów współczesnych przetrwało skrzydło mieszkalne z XV w., posiadające 4 kondygnacje i renesansowe dekoracje.
Dawny zamek krzyżacki w Giżycku to dziś zrekonstruowana budowla, gdzie znajdziemy hotel St. Bruno, dlatego zwiedzanie budowli wewnątrz jest uniemożliwione.
Mimo wszystko będąc w Giżycku warto zobaczyć zamek krzyżacki z zewnątrz, ponieważ budowla na przestrzeni lat przechodziła wiele rekonstrukcji z powodu wielu bitew i zmian polityczno-gospodarczych panujących w mieście.
Giżycko – Most obrotowy
Most obrotowy w Giżycku każdego lata obserwuje mnóstwo turystów. Z pozoru zwyczajny most, a na mazurach zalicza się do rubryki „najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć”.
Ten most na tle innych wyróżnia się obracaniem. Jego ruchome przęsło ma dość nietypowy sposób zwodzenia, ponieważ otwiera się w bok, a nie do góry, jak w przypadku większości mostów.
Most obrotowy w Giżycku zawieszony nad kanałem Łuczańskim (łączącym jeziora Niegocin i jezioro Kisajno) powstał w drugiej połowie XIX wieku. W przeszłości łudzono się, że połączy Giżycko z pobliską Twierdzą Boyen.
Dość istotną ciekawostką jest fakt, że ponad 100 tonowy most po dzień dzisiejszy obsługuje ręcznie jedna osoba. Most obrotowy jest otwierany według dziennego rozkładu statków żeglugi pasażerskiej. W sezonie przy moście zbiera się spora grupa zwiedzających, którzy podziwiają jego ręczne otwarcie trwające zaledwie kilka minut.
Krzyż Świętego Brunona
Giżycko to miasto, do którego ze chrześcijańską misją nawrócenia pogan wyruszył młody niemiecki zakonnik, Brunon z Kwerfuru.
W tamtych czasach dzisiejsze Giżycko nazywano wówczas grodziskiem Galindów, które oczywiście usytuowane było pomiędzy jeziorem Niegocin i Kisajno. Brunon do przybyłej osady poniósł męczeńską śmierć z rąk pogan, a Jego poćwiartowane ciało wykupił sam król Bolesław Chrobry.
Miejsce, w którym poniósł śmierć Święty Brunon to dziś, na cześć tamtego zdarzenia, wzgórze św. Brunona, które jest popularnym giżyckim punktem widokowym. W 1910 roku na szczycie wzgórza postawiano krzyż z okazji 900. rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Co ciekawe, Giżycko mianowało na swojego patrona właśnie św. Brunona.
Z tego niewielkiego wzgórza możesz zobaczyć piękne widoki, do których zaliczyć można m.in. panoramę Niegocin.
Giżycko – Molo i miejska plaża
Piękne plaże położone w otoczeniu mazurskich jezior kuszą całe rodziny do leniwego odpoczynku. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się plaża miejska nad jeziorem Niegocin. Piaszczysta plaża sprzyja odpoczynkowi u brzegu popularnego jeziora. Oczywiście jeśli ktoś jest głodny większych wrażeń może wypożyczyć sprzęt wodny.
Twoją ciekawość powinno również wzbudzić wiszące molo, które ma ponad 400 metrów długości i jest jednym z najdłuższych w Polsce.
Dodatkowo molo jest doskonałym punktem widokowym rozprzestrzeniającym się na całe Giżycko, wspomniane jezioro Niegocin oraz marinę z dużą ilością żaglówek.
Plac Grunwaldzki oraz kościół ewangelicki
Plac Grunwaldzki na początku poprzedniego stulecia pełnił funkcję placu targowego, a jego obszar otaczały najważniejsze budynki oraz mieszczańskie kamienice.
W mazurskich miastach, podobnie jak w Giżycku wskutek wojen przetrwało niewiele zabudowań historycznych. Dlatego tym bardziej warto zwiedzić Kościół ewangelicki w Giżycku, który powstał w 1633 r.
Kościół został zaprojektowany przez berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkela na rzucie prostokąta jako budowla halowa, przykryta dachem dwuspadowym. U schyłku XIX wieku świątynia została przebudowana na styl neoklasycystyczny, co wiązało się m.in. z powiększeniem okien i dobudowaniem apsydy oraz zakrystii. Z kolei we wnętrzu kościoła umieszczono nową ambonę i ołtarz z obrazem przedstawiającym Jezusa Chrystusa, autorstwa Karla Gottfrieda Pfannschmidta z Berlina.
Wieża ciśnień w Giżycku czyli najlepszy punkt widokowy
Wieża ciśnień to zbiornik na wodę, który zapewnia stabilnie ciśnienie w systemie wodociągowym. Oczywiście w obecnych czasach wieże ciśnień są coraz rzadziej stosowane i niestety w wielu miejscach w Polsce popadły w ruinę.
Giżycko na szczęście może pochwalić się niezwykłą rewitalizacją wspomnianej wieży. Otóż od 1900 roku to wieża widokowa oraz muzeum. Dawna wieża ciśnień została wsparta dodatkowymi piętrami oraz kopułą, gdzie mieści się taras widokowy wraz z kawiarnią.
Obecnie budynek ma 25 metrów wysokości, co sprzyja obserwacjom miasta.
Polecamy wybrać się tam w pełni sezonu, ponieważ bez wątpienia najbardziej zachwyca widok na jezioro, gdy jest ono „wypełnione” statkami oraz kolorowymi żaglówkami. Obecna wieża ciśnień ma aż 130 pięter, dlatego jest wyposażona w windę. Mimo to, po obejrzeniu panoramy, w drodze powrotnej warto skorzystać ze schodów, ponieważ na każdym z pięter można zobaczyć wystawę składającą się z różnorodnych ekspozycji m.in.
- wystawy malarskie,
- obiekty zebrane przez miejscowe koło łowieckie,
- narzędzia codziennego użytku stosowane przez mieszkańców miasta na przestrzeni wieków,
- wystawa zdjęć pokazująca miasto, zmieniające się na przestrzeni najważniejszych wydarzeń historycznych.
Giżycko lokalizacja
Co w okolicach Giżycka?
Beztroskie leniuchowanie, aktywny wypoczynek, zwiedzanie? W zasadzie sam dobierasz dla siebie atrakcje. Giżycko jest dostosowane niemal do każdego typu wczasowicza. Planując wakacje pomyśl, czy to właśnie popularne miasto położone na mazurach nie spełni Twoich oczekiwań.
Dodatkowo w najbliższych okolicach, niedaleko samego Giżycka możesz wybrać się do Gierłoży by zobaczyć Wilczy Szaniec – słynną kwaterę Hitlera.
Całkiem niedaleko jest również znane sanktuarium, czyli Święta Lipka. Możesz między innymi podziwiać tam piękne organy oraz wysłuchać koncertu organowego. Dla wielu turystów jest to szczególne miejsce z chrześcijańskiego punktu widzenia. Według wielu legend jest to sanktuarium cudów. W kętrzyńskich lochach w ostatnią noc przed egzekucją pewnemu mężczyźnie modlącemu się o cudowne uratowanie życia, objawiła się Maryja. Dlatego do Świętej Lipki przebywa mnóstwo pielgrzymów ze względu na kult maryjny.
Zdecydowanie polecamy do Giżycka wybrać się samochodem, ponieważ zwiedzając Świętą Lipkę warto stamtąd wybrać się do Reszla, gdzie obowiązkowo powinieneś zobaczyć Reszel piękny zamek wraz z muzeum tortur.
Pozostałe ciekawe miejsca niedaleko Giżycka, które warto zobaczyć:
- Plenerowe Muzeum Indian Ameryki Północnej – 6,5 km od centrum miasta Giżycko
- Zamek krzyżacki w Rynie – 18,2 km od centrum miasta Giżycko
- Mazurskie Muzeum Militariów – 17,4 km od centrum miasta Giżycko
- Zagroda Pokazowa Żubrów – 22,1 km od centrum miasta Giżycko
- Całoroczny Tor Saneczkowy – 29 km od centrum miasta Giżycko
- Mazurskie Safari – 21,4 km od centrum miasta Giżycko
- Mazurskie centrum nurkowe – 18,4 km od centrum miasta Giżycko
- Mazurolandia – Mazurski Park Atrakcji – 17,5 km od centrum miasta Giżycko
Do zobaczenia na szlaku wielkich jezior mazurskich!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.