Kętrzyn
Walory turystyczne Kętrzyna doceniane są przez zwiedzających, którzy co roku chętnie przyjeżdżają do tego miasta. Ciekawa zabudowa, wyjątkowe zabytki i klimat miejscowości nieustannie przyciągają turystów z całego kraju, którzy szukają tu spokoju od wielkomiejskiego zgiełku. Dodatkowo dogodna lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do innych, turystycznych miejscowości, co klasyfikuje Kętrzyn wysoko w rankingu atrakcyjnych miast Warmii i Mazur.
Gdzie znajduje się Kętrzyn?
Kętrzyn jest jednym z większych miejscowości na Mazurach. Miasto jest siedzibą powiatu kętrzyńskiego. Historycznie Kętrzyn leżał w Prusach Dolnych, na terenie dawnej Barcji. Kilkanaście kilometrów na zachód znajduje się za to historyczna granica Warmii i Mazur.
Kętrzyn – jak dojechać
Do Kętrzyna dojechać można drogami wojewódzkimi numer 591 (Kętrzyn-Mrągowo), numer 592 (Bartoszyce-Giżycko) oraz numer 594 (Bisztynek-Kętrzyn). Około 20 km na zachód od Kętrzyna znajduje się Reszel, a 30 km na wschód leży Giżycko. Jadąc na południe, trafimy na Mrągowo (również około 30 km), a na północny-wschód na Węgorzewo.
Bliskość innych miast turystycznych powoduje, że Kętrzyn może stać się bazą wypadową do zwiedzania województwa warmińsko-mazurskiego.
Kętrzyn – Historia miasta
Początków dziejów miasta można szukać już w XIV wieku. W miejscu dzisiejszego Kętrzyna niegdyś znajdowało się pruska osada o nazwie Rast. Ziemie te zostały jednak zajęte przez zakon krzyżacki. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1329 roku, kiedy to na skraju puszczy wybudowano drewnianą strażnicę o nazwie Rastenburg. Od tego czasu osada zaczęła się rozwijać, jednak musiała poczekać 28 lat, aby otrzymać prawa miejskie. Stało się to dokładnie 11 listopada 1357.
Kętrzyn w swojej historii miał wiele wzlotów i upadków, a dzieje miasta nie były łatwe. Na koncie miejscowości są liczne epidemie, wojny i pożary. Jednocześnie wskazać można okresy szybkiego rozwoju (XVI wiek, XIX wiek). Ogromnym przełomem było wybudowanie w Kętrzynie kolei. Połączenie kolejowe z innymi miastami miało wielki wpływ na rozwój. W mieście zaczęły powstawać nowe zakłady przemysłowe, a liczba ludności dynamicznie rosła.
Na obecny wygląd Kętrzyna ogromne znaczenie miała II wojna światowa. Zamek oraz dzielnica staromiejska zostały spalone. Szacuje się, że zniszczeniu uległo około 40% zabudowy. Miasto swoją nową nazwę otrzymało 7 maja 1946. Nadano ją na cześć Wojciecha Kętrzyńskiego, polskiego historyka oraz autora wielu prac o Mazurach.
Kętrzyn – miasto zabytków
Mimo iż Kętrzyn podczas zawirowań wojennych utracił wiele ze swoich budynków, nadal możemy podziwiać kilka ciekawych, zabytkowych obiektów. Na terenie miasta znajduje się odbudowany zamek krzyżacki, zjawiskowy Kościół św. Jerzego, czy pozostałości zabudowy starego miasta. Ciekawym przykładem zabytkowej architektury jest także budynek dawnej szkoły przy ulicy Zamkowej. Do gimnazjum uczęszczał laureat nagrody Nobla Wilhelm Wien.
Bazylika kolegiacka św. Jerzego w Kętrzynie
Kościół św. Jerzego to wyjątkowe miejsce na mapie Kętrzyna i jeden z ciekawszych obiektów tego typu w całym województwie warmińsko-mazurskim. Świątynię wzniesiono na miejscu dawnej strażnicy, a jej budowlę rozpoczęto już 1 1359 roku. Rozbudowywana była jednak przez wiele lat, aż do początku XVI wieku.
Gotycki kościół miał charakter obronny. Początkowo była to budowla jednonawowa, jednak w kolejnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany. Z czasem dostawiono wieżę dzwonną oraz kaplicę św. Jakuba. W XVI wieku stworzono prezbiterium i zakrystię.
Kościół krył w sobie wiele tajemnic. W jego wnętrzu znajdowały się między innymi płyty nagrobne osób pochowanych w podziemiach. Wśród nich byli członkowie rodzin szlacheckich (na przykład rodu von Lehndorff).
Zamek wybudowany przez Zakon Krzyżacki
Świątynia św. Jerzego to punkt obowiązkowy wycieczki po Kętrzynie. Zwiedzając miasto, nie można również zapomnieć o zamku. Oba obiekty położone są niedaleko siebie. Twierdza wybudowana przez krzyżaków znajdowała się w miejscowości już przed 1370 rokiem. Pierwotnie zamek krzyżacki posiadał trzy skrzydła, a jego dziedziniec na wysokości pierwszego piętra obiegała drewniana galeria.
W historii jego istnienia wyróżnić można wiele remontów i przebudów. Po spaleniu w 1945 roku budowlę odbudowano, jednak jej wygląd znacznie różni się od pierwotnej wersji. Pomimo tych różnic budynek jest ciekawą atrakcją miasta, chętnie odwiedzaną przez turystów.
Obecnie w zamku mieści się centrum kultury i muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Zamek kryje w sobie wyjątkowe przedmioty. W zbiorach muzeum znajdują się przedmioty związane z historią miasta i okolic. Muzealia artystyczne to między innymi XV wieczne rzeźby, epitafia z XVI-XVIII w. czy chorągwie pogrzebowe. Natomiast w zbiorach etnograficznych uwzględnić można tradycyjne sprzęty używane na wsi mazurskiej oraz wyjątkową kolekcję pieców kaflowych.
Zabytkowy ratusz
Przenosimy naszą wycieczkę do centrum miasta, gdzie znajduje się budynek ratusza. Wybudowano go w XIX wieku, oficjalne otwarcie miało miejsce 30 grudnia 1886 roku.
W grudniu pod budynkiem ratusza wystawiana jest szopka Bożonarodzeniowa.
Budynek dawnej loży masońskiej
Budynek w stylu neogotyckim powstał w miejscu dawnej fosy w latach 1860-1864. Siedzibę loży masońskiej wybudowano z inicjatywny mistrza Antona Brillowskiego. Obecnie w loży znajduje się siedziba Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego oraz biblioteka publiczna miejska.
Fragmenty murów obronnych
Ciekawym obiektem na terenie miasta są fragmenty murów obronnych pochodzące z XIV wieku. Nieopodal murów zlokalizowany jest Plac Armii Krajowej, a na nim pomnik postawiony w hołdzie obrońcom ojczyzny 1939-1956.
Kościół św. Katarzyny
Choć miasto słynie z bazyliki kolegiackiej, to warto zwrócić uwagę także na kościół św. Katarzyny z XIX wieku. Wewnątrz zachowało się neogotyckie wyposażenie datowane na koniec XIX wieku oraz ołtarz główny i ołtarze boczne.
Kościół ewangelicki św. Jana
Idąc dalej uliczkami miasta, za zamkiem i bazyliką św. Jerzego natkniemy się na niewielki kościół ewangelicki św. Jana. Choć ginie wśród atrakcji miasta, polecamy go odszukać, Pochodzi bowiem z 1480 roku! Przez lata przeszedł wiele remontów i przebudowań. Wybudowany w XV wieku, służył jako kaplica cmentarna, następnie funkcjonowała w nim Szkoła Wielka, utworzona przez księcia Albrechta. Wnętrze świątyni kryje organy oraz ołtarz główny z XVIII wieku.
Stado ogierów
Kętrzyńskie Stado Ogierów to jedna z ciekawszych atrakcji miasta. Kompleks budynków pochodzi z XIX wieku. Do końca II wojny światowej w stajniach hodowano konie rasy wschodnio-pruskiej i trakeńskiej. Obecnie znajdują się konie rasy zimnokrwistej oraz konie ras szlachetnych. Miejsce to nieustannie tętni życiem. Regularnie organizowane są pokazy i zawody konne. Odwiedzający mogą spróbować jazdy konnej oraz przejechać się powozem.
Co jeszcze warto zobaczyć w Kętrzynie?
To tylko część z atrakcji miasta. Choć to muzeum oraz powyższe zabytki są najbardziej rozpoznawalne w mieście, ciekawych miejsc do zwiedzenia jest więcej. Warto wybrać się na spacer w poszukiwaniu starych kamienic i willi. Nie trzeba ich daleko szukać, wyjątkowych budynków jest w Kętrzynie sporo. Jeden z nich zlokalizowany jest niedaleko zamku, przy ulicy Fryderyka Chopina.
Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie
Nietypowa atrakcja dla miłośników Świąt Bożego Narodzenia. W Kętrzynie funkcjonuje prawdziwa fabryka Świętego Mikołaja i to przez cały rok! Konsulat Świętego Mikołaja możesz odwiedzić niezależnie od pory roku. Mieści się tu fabryka bombek. Zwiedzający mogą uczestniczyć w procesie ich produkcji, od A do Z. Z atrakcji wydmuchania ze szkła własnej bombki skorzystać może cała rodzina. Najmłodszym przygotowano prawdziwe świąteczne miasteczko, z bajkowym kinem, kawiarnią i niezwykłym laboratorium. Dodatkową atrakcją jest galeria bombek oraz sklepik. Tu z pewnością poczujesz świąteczną atmosferę.
Pozostałe atrakcje
- Gmach Starostwa Powiatowego z XIX wieku
- Drożdżownia z 1887 roku
- Stara Synagoga z 1853 roku
- Kolejowa wieża ciśnień
- Kamienice i wille
- Browar – zabytkowe budynki
Aktywny wypoczynek
Kętrzyn to miasto o wyjątkowych walorach turystycznych. Pełne uroku krajobrazy, czyste powietrze i kontakt z przyrodą pozwolą tu odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. To również idealna lokalizacja dla osób ceniących sobie turystykę aktywną. Poza pieszymi wycieczkami po mieście i okolicach region oferuje wiele tras rowerowych. Również położone niemal w centrum miasta jezioro Kętrzyńskie może posłużyć do rekreacji.
Miasto dysponuje kompleksem obiektów sportowych, w skład którego wchodzą: Miejska Hala Sportowa, Stadion Miejski KKS Granica, Korty Tenisowe, Hala Sportowa i kryta pływalnia.
Jezioro Górne
Jezioro Górne, nazywane również jeziorem Kętrzyńskim (a lokalnie jeziorkiem miejskim), to niewielki zbiornik położony niemal w centrum Kętrzyna. Wokół jego brzegów przebiega ścieżka spacerowa, której dodatkową atrakcją jest podświetlany pomost z zadaszoną altaną.
Kętrzyńskie jezioro nie słynie ze sportów wodnych, ale Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oferuje w swojej wypożyczalni rowery wodne.
Nad jeziorkiem często można spotkać wędkarzy. Wśród występujących w akwenie ryb są szczupaki, ukleje, okonie, płotki oraz karpie.
Trasy rowerowe
Z Kętrzyna rowerem dojedziesz w wiele interesujących miejsc. Różnorodność tras rowerowych w powiecie kętrzyńskim jest naprawdę pokaźna. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zależnie od możliwości i chęci. Ciekawą propozycją jest trasa z Kętrzyna do Węgorzewa przez Wilczy Szaniec i Kanał Mazurski. Popularne cele podróży to także Święta Lipka. Barciany, Reszel czy Kwiedzina.
Atrakcje w okolicach Kętrzyna
Ciekawych miejsc na Mazurach w okolicach miasta Kętrzyn jest wiele. Dogodna lokalizacja sprawia, że w zasięgu kilkudziesięciu minut autem zlokalizowanych jestkilka popularnych, turystycznych miast. Co warto zwiedzić w okolicy?
Wilczy Szaniec w Gierłoży
Zlokalizowany w Gierłoży Wilczy Szaniec oddalony jest od Kętrzyna o zaledwie 9 km. Była kwatera Adolfa Hitlera to jedna z popularniejszych atrakcji na Mazurach i całym województwie. Ten niezwykły zabytek wojskowy z czasów II wojny światowej zwiedzać można przez cały rok. Zwiedzanie podzielone jest na dwie strefy. W Gierłoży działa także Hotel Wilczy Szaniec, mieszczący się w dawnym budynku Gwardii Przybocznej.
Kwaterę wzniesiono w lesie w pobliżu wsi Gierłoż w latach 1940-44. Miejsce to wybrano jako bardzo dogodne do kierowania inwazją wojsk niemieckich na Związek Radziecki. Organizacja Todt wzniosła tu ponad 80 obiektów. Miały one zapewnić maksymalne bezpieczeństwo Hitlerowi oraz jego bezpośrednim współpracownikom.
W lipcu 1944 roku pułkownik Claus von Stauffenberg dokonał tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. Kwatera została wysadzona w powietrze w czasie wycofania się wojsk niemieckich. Obecnie teren kwatery Hitlera jest zabezpieczony i udostępniony do zwiedzania. Na terenie kwatery stworzono restaurację, hotel i pole namiotowe.
Święta Lipka – Sanktuarium Maryjne
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce to wyjątkowa świątynia, którą co roku odwiedza ponad 100 tysięcy osób! Główną atrakcją miejsca są barokowe organy. Koncertów organowych w miesiącach letnich można posłuchać w każdy piątek.
Niewielka miejscowość Święta Lipka słynie z sanktuarium maryjnego, ale kościół i klasztor jezuitów są zarazem jednym z najcenniejszych zespołów barokowych w kraju. Według legendy figurkę Matki Boskiej umieścił na lipie skazaniec jako wotum za uniewinniający wyrok. Wkrótce miejsce zaczęło słynąć z cudów. Na teren sanktuarium wchodzi się przez ozdobną barokową bramę z I połowy XVIII wieku.
Wspaniała barokowa fasada kościoła ma dwie wysokie wieże, na których umieszczone są zegary z 1740 roku. W niszach stoją posągi Matki Boskiej, świętych Piotra i Pawła oraz świętych związanych z zakonem jezuitów, którym król Zygmunt III Waza przekazał teren. Na dachu krużganków obiegających dziedziniec mieści się kilkadziesiąt figur proroków ze starego testamentu. Największą atrakcją są jednak barokowe organy z 1721 roku z ruchomymi figurkami wykonane przez J. Mesengela z Królewca.
Miasto Reszel
W granicach historycznej Warmii również jest co zwiedzać! Zwiedzających przyciąga miasto Reszel. Nic dziwnego, urocze miasteczko jest wysoce atrakcyjne. Zobaczyć można tu zamek biskupów warmińskich, gotyckie mosty, fragment murów obronnych, spichlerz z XVIII wieku czy Kościół farny pw. św. Piotra i Pawła.
Miasto Ryn
Również oddalony o 20 km Ryn jest miejscem, które trzeba odwiedzić. Oprócz krzyżackiej twierdzy, na liście zabytków znajduje się wiatrak holenderski oraz odrestaurowany młyn wodny. Warte uwagi jest także muzeum im. Albina Nowickiego. Jego najstarsze mają ponad 200 lat!
Muzeum Owczarnia w miejscowości Owczarnia k. Kętrzyna
Muzeum, w którym poznasz prawdziwe życie ludności, która zamieszkiwała niegdyś tereny Mazur. Zobaczysz, jakie mieli problemy, jak wyglądały wnętrza ich domów, jakich narzędzi używali do pracy. To prawdziwa podróż w czasie, która pomoże zapoznać się z kulturą i religią regionu.
Lotnisko Wilamowo
Co roku lotnisko wypełnia się zwiedzającymi, a to z powodu Festynu Lotniczego, który zyskał popularność zarówno w kraju, jak i za granicą. Podczas Mazury AirShow na lotnisku Kętrzyn Wilamowo organizowana jest wystawa statyczna samolotów.
Co jeszcze zobaczyć w okolicy?
- Wiatrak holenderski w Starej Różance
- Dwór w Gierłoży
- Most obrotowy w Giżycku
- Twierdza Boyen w Giżycku
- Pałac w Drogoszach
- Twierdza w Barcianach
Kętrzyn – noclegi
Baza noclegowa w mieście Kętrzyn oraz jego bliskich okolicach jest szeroka. Zwiedzający mogą zdecydować się na hotel, pensjonat, agroturystykę lub apartamenty. Ciekawą propozycją jest obiekt Zajazd pod zamkiem. Obiekt mieści się tuż przy średniowiecznej twierdzy. Zajazd wybudowany został w XIX wieku na miejscu dawnej wieży.
Imprezy cykliczne
Kętrzyn i jego okolice odwiedza corocznie ponad 200 tys. przyjezdnych. Z tego względu władze miasta starają się zorganizować im odpowiednie warunki pobytu, oferując uczestnictwo w różnych imprezach kulturalnych i sportowych.
W mieście organizowane są corocznie artystyczne imprezy masowe z udziałem największych gwiazd muzyki rozrywkowej. Dni Kętrzyna i inne koncerty przyciągają wiele widzów nie tylko z miasta i okolic.