Kruklanki
Kruklanki to malownicza miejscowość położona w pobliżu Giżycka. Przez turystów często wybierana jest na bazę wypadową. Nic dziwnego, bliskość większych miast i bezpośredni dostęp do jeziora Gołdopiwo sprawia, że wieś staje się atrakcyjnym miejscem na dłuższy pobyt. W Kruklankach znajdą dla siebie miejsce wszyscy, którzy cenią sobie spokojny wypoczynek i kontakt z naturą.
Historia miejscowości
Historia wsi sięga 1545 roku, choć od tego czasu wielokrotnie zmieniała się jej nazwa. Początkowo nazywała się Krucze Łąki, z czasem przekształcono ją w Kruglanken, później w Kruglanki, a ostatecznie w Kruklanki. Rozwój miejscowości był szybki, w 1574 roku postawiono tu kościół, niedługo później wybudowano szkołę.
Miejscowość przetrwała wiele, dwukrotnie się paliła. W 1710 mieszkańcy doświadczyli epidemii dżumy. 132 osoby zmarły, w tym ostatni członek rodziny szlacheckiej von Gansen. Grobowiec jego rodziny w 1875 roku znaleziono pod podłogą kościoła.
Na początku XX wieku przez Kruklanki prowadziły dwie linie kolejowe. Niestety po połączeniu kolejowym zostało jedynie wspomnienie w postaci dawnych budynków kolejowych oraz zwalonego mostu.
Kruklanki – Zabytki
Kruklanki znacznie ucierpiały podczas wojny, niewiele budynków zachowało się do współczesnych czasów. Te, które przetrwały warte są odwiedzenia z uwagi na ich ciekawą historię.
Zwalony most w Kruklankach
Most kolejowy w Kruklankach wybudowano w 1908 roku i w ówczesnym czasie był jednym z największych mostów na Mazurach. Znajdował się na trasie łączącym Kruklanki z Oleckiem. Jego historia była wyjątkowo burzliwa. W 1914 roku jedno przęsło zostało wysadzone przez niemieckich saperów. Most szybko został jednak naprawiony, ruch kolejowy wznowiono dopiero w 1915 roku. Kolejnego wysadzenia dokonano w 1945 roku. Według lokalnych opowieści wykonała to miejscowa ludność, która chciała zapobiec grabieży ze strony wojsk radzieckich. Eksplozja zburzyła dwa środkowe filary i trzy przęsła. Wschodnie przęsło załamało się w połowie. Obecnie miejsce jest przystosowane do zwiedzania. W pobliżu mostów ustawiono wiatę piknikową oraz miejsce na ognisko. Na nasypy kolejowe można wejść po betonowych schodach.
Zabytkowy kościół
Budynek Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kruklankach powstał w 1575 roku. Dwukrotnie go przebudowywano, w latach 1753 i 1874. Podczas I wojny światowej został zniszczony, najbardziej ucierpiała dzwonnica. Zniszczenia szybko udało się odbudować. W 1896 w kościele zamontowano organy. W 1875 roku pod podłogą w okolicy ołtarza odkryto grobowiec rodziny von Gansen.
Zabytkowa Cerkiew Kruklanki
Prawosławna cerkiew św. Dymitra w Kruklankach powstała w XIX wieku jako kaplica cmentarna. W środku znajduje się ikonostas z 1976 roku, który wykonali miejscowi parafianie. W Kruklankach znajduje się również współczesna cerkiew grekokatolicka, wybudowana w 1998 roku.
Aktywny wypoczynek
W okolicy Kruklanek znajduje się wiele jezior, między innymi Gołdopiwo, Żabinki, Brożówka, Babka i Kruklin. Takie umiejscowienie daje wiele możliwości do aktywnego wypoczynku nad wodą. Natomiast bliskość puszczy umożliwia spacery i wycieczki rowerowe.
Plaża Kruklanki
Miejscowa plaża to świetna okazja do aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Na terenie plaży znajduje się plac dla dzieci, zewnętrzna siłownia, boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę oraz boiska z nawierzchnią piaskową do siatkówki plażowej. Nad wodą zbudowany został drewniany pomost, który ułatwia kąpiele i umożliwia wędkowanie.
Trasy rowerowe
W okolicy znajduje się wiele oznaczonych szlaków rowerowych. Z Kruklanek dojedziesz między innymi do Rospudy czy do zagrody żubrów. Godna uwagi jest trasa po Puszczy Boreckiej oraz Ścieżka „Szlakiem Mazurskich Legend„. Popularnością cieszą się szlaki wokół jezior Sołtmany i Żywe, dookoła jeziora Gołdapiwo oraz jeziora Kruklin.
Wędkarstwo
Z pobytu w Kruklankach zadowoleni będą miłośnicy wędki. Na terenie gminy leży aż 14 czystych jezior w strefie ciszy. Wśród nich znajdują się jeziora Gołdapiwo, Sołtmany, Kruklin.
Aktywności wodne Kruklanki
W niewielkiej odległości od miejscowości przepływa rzeka Sapina. Na rzece organizowane są spływy kajakowe. Najczęściej wybierana jest trzygodzinna trasa Kruklin-Gołdopiwo, a także sześciogodzinna Gołdopiwo-Święcajty. Oprócz zorganizowanych spływów, w Kruklankach znajdziesz miejscowe wypożyczalnie sprzętu wodnego, w których wypożyczysz kajaki, łodzie wiosłowe, łodzie żaglowe, sprzęt windsurfingowy oraz rowery wodne.
Puszcza Borecka
Kontakt z naturą połączony z aktywnym wypoczynkiem. Puszczę Borecką najlepiej poznasz podczas pieszej wędrówki lub rowerowej wycieczki. Szlaki są dobrze oznaczone, jedną z ciekawszych tras jest ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Trasa zaczyna się w Kruklankach, a na szlaku znajduje się 12 przystanków tematycznych. Różnorodna roślinność i zwierzęta to największe zalety tego miejsca. W Puszczy Boreckiej spotkać można żubry. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby podążać śladami stada, możesz wybrać się do zagrody żubrów w Wolisku.
Mazurski Trakt Konny
Kruklanki pokochają miłośnicy jazdy konnej, a to dzięki obecności Mazurskiego Traktu Konnego. Trasa ma 140 km długości i przebiega między innymi przez gminę Kruklanki. Ścieżka wiedzie przez lasy, pola i brzegi jezior. W okolicy znajduje się wiele agroturystyk, które mają w ofercie jazdę konną. W oddalonym o 9 km Spytkowie znajduje się także akademia jeździecka.
Quest Kruklanki
W Kruklankach możesz wziąć udział w grze terenowej pt. „Kruk to mądry ptak, on Cię przeprowadzi przez tajemny szlak”. Ten 1,5 godzinny pieszy quest przeprowadzi się po pobliskim lesie aż do skarbu. Aby wziąć w nim udział, potrzebujesz długopisu, ołówka i środka na komary i kleszcze. Gra polega na zbieraniu po drodze ukrytych liter i wykonywaniu zadań. Po rozwiązaniu zagadek, na końcu trasy odnajdziesz tajemniczy skarb.
Imprezy cykliczne – Kruklanki
Dni Kruklanek
Magiczna Noc Kupały
Festyn rodzinny
Atrakcje w okolicy
Kwatera Himmlera Hochwald w Pozezdrzu – 9 km
Wieża Ciśnień w Giżycku – 14 km
Most obrotowy w Giżycku – 15 km
Zagroda żubrów w Wolisku – 15 km
Puszcza Borecka – 15 km
Papugarnia w Wilkasach – 18 km
Pałac Lehndorffów w Sztynorcie – 22 km
Kompleks bunkrów w Mamerkach – 31 km
Piramida w Rapie – 32 km
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.