Pisz
Pisz to piękne i zabytkowe miasto położone w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W obrębie Pisza można znaleźć wiele ciekawych i inspirujących miejsc, które warto zobaczyć.
Jeśli lubisz aktywną formę wypoczynku, kontakt z przyrodą, a także poznawanie zabytków i związanych z nimi ciekawostek historycznych, wycieczka do miasta Pisz może być dla Ciebie wspaniałą przygodą.
Aktywny wypoczynek
Pisz to idealne miejsce wypoczynku dla turystów, którzy preferują aktywną formę urlopu.
Żeglarstwo
W Piszu znajduje się szlak wodny Mikołajki-Pisz, który rozciąga się m.in. przez największe jezioro w Polsce – Śniardwy oraz przez Kanał Jegliński, który jest najdłuższym odcinkiem kanałowym w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich.
Za początek trasy należy uznać wioskę żeglarską w Mikołajkach, która położona jest przy jeziorze Mikołajskim. Stamtąd popłyniesz na jezioro Śniardwy, Seksty, Kanał Jegliński, do śluzy Karwik, przez jezioro Roś, aż do malowniczej miejscowości Pisz, gdzie czekać będzie na Ciebie upragniona przystań.
Więcej informacji na temat żeglarstwa, w tym również o trasach przebiegających przez miejscowość Pisz, znajdziesz tutaj: Czarter jachtów – Mazury.
Wycieczki rowerowe
W pobliżu miasta Pisz wychodzi sporo ciekawych ścieżek rowerowych, które polecane są przez zapaleńców jednośladów.
Szlak Las Ochronny Szast
Początek i koniec trasy znajduje się w odległości 700 metrów od Pisza. Szlak ten liczy 33,5 km i prowadzi przede wszystkim przez drogi powiatowe i gminne, oraz te należące od Lasów Państwowych.
- Typ: Trasy prowadzące wzdłuż młodo porośniętych lasów.
- Dystans: 33,5 km
- Trudność: łatwa
Szlak Puszczy Piskiej
Ten szlak rowerowy polecany jest głównie ze względu na malownicze krajobrazy. Otóż trasa rozciąga się wokół jeziora Pogobie Wielkie i Pogobie Małe.
Szlak Puszczy Piskiej uważa się za łatwy, ponieważ prowadzi głównie lasami po dość „młodych” i niezniszczonych drogach asfaltowych. Dlatego jest to trasa często polecana rodzinom z dziećmi. Przejazd rozpoczyna się i kończy w Piszu, na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej, Leśnej i Klementowskiej.
- Typ: Trasy leśne
- Dystans: 28,5 km
- Trudność: łatwa
Szlak wokół Jeziora Śniardwy
Ta trasa nie należy do najłatwiejszych choćby z racji dystansu, który mierzy 97 km. Fakt, że prowadzi wokół największego polskiego jeziora sprawia jednak że można podziwiać piękne okoliczności nadwodnej przyrody.
- Typ: Trasy jeziorne
- Dystans: 97,3 km
- Trudność: trudna
Szlak Niedźwiedzi Róg
Przebiega po terenie gminy Pisz i gminy Ruciane-Nida. Charakteryzuje się zróżnicowaniem. Z jednej strony trudne i wymagające piaszczyste tereny, zaś z drugiej fragmenty szlaku po których jazda rowerem jest bardzo łatwa.
- Typ: Trasy leśne
- Dystans: 55,1 km
- Trudność: średnia
Szlak brzegiem jeziora Śniardwy
Szlak rozpoczyna się ok. 6 km od Pisza. Do punktu startowego łatwo się dostać, ponieważ do jego początku prowadzi z samego miasta utwardzona ścieżka rowerowa, która biegnie równolegle do drogi krajowej nr 63.
Cała trasa zlokalizowana jest na terenach gmin Pisza oraz w południowej części gminy Orzysz. Mimo że szlak nie należy do najdłuższych, to jest bardzo wymagający. Rowerzysta musi zmierzyć się m.in. z terenami bagiennymi i piaszczystymi. Nagroda za włożony wysiłek? Malownicze brzegi jeziora Śniardwy m.in. w okolicach Kwiku.
- Typ: Trasy jeziorne
- Dystans: 32,6 km
- Trudność: średnia
Spływy kajakowe
Miejscowość Pisz położona jest nad Jeziorem Roś i rzeką Pis. Takie usytuowanie na mapie stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania kajakarstwa.
Ponadto malownicze krajobrazy, dzika przyroda oraz spokój sprawiają, że turyści będąc w Piszu często korzystają z usług kajakowych, wybierając się na jedno lub kilkudniowy spływ.
Rzeka Pisa nie jest uregulowana, ale płynie spokojnie. Szlak jest jednak łatwy i przez wielu nazywany idealnym dla początkujących. Wielu adeptów kajakarstwa swoją przygodę z tym sportem rozpoczyna właśnie tutaj.
W zależności od firmy organizującej spływy, szlak może różnić się ilością km do pokonania. Np. możesz się wybrać na jednodniowe spływy z metą w Działdowie (trasa 18 km) lub Jeżach (trasa 27 km) oraz spływy trwające od 2 do 5 dni, które kończą się w miejscowościach Ptaki (trasa 43 km) lub Nowogród (trasa 81 km) w miejscu ujścia Pisy do Narwi. To od Ciebie zależy, na który odcinek rzeki się zdecydujesz.
Poniżej przedstawiamy także spływy kajakowe Krutynią – znajdujące się zaledwie 30 km od Pisza.
- Krutyń – Ukta. Trasa o długości 13 km – 3 – 4 godziny.
- Krutyń – Nowy Most. Trasa o długości 19,5 km – ok. 6 godzin.
- Krutyń – Iznota. Trasa o długości 29 km – ok. 8 godzin.
- Zgon – Krutyń. Trasa o długości 12,5 km – 3 – 4 godziny.
- Spychowo – Krutyń. Trasa o długości 25 km – ok. 8 godzin.
- Ukta – Nowy Most. Trasa o długości 9 km – 2 – 3 godziny.
- Ukta – Iznota. Trasa o długości 16 km – ok. 4 godziny.
Miasto Pisz – zabytki
Jak już wspomnieliśmy na wstępie Pisz to nie tylko aktywny wypoczynek, ale również zabytki, które opisują historię miasta i gminy.
Neogotycki ratusz
Powstał w 1900 roku. Warto go zobaczyć, ponieważ według wielu architektów i znawców historii jest to budynek, który niemal perfekcyjnie oddaje charakter neogotyckiego stylu z idealnymi proporcjami.
Aktualnie w ratuszu znajduje się Muzeum Ziemi Piskiej, siedziba Starostwa Powiatowego i Urząd Stanu Cywilnego.
Muzeum ziemi piskiej
Muzeum Ziemi Piskiej mieści się w ratuszu. Muzeum zbudowano w 1969 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Piskiej.
Znajdują się w nim m.in. pamiątki archeologiczne, etnograficzne, historyczne oraz zbiory muzealne, które obejmują bogatą kolekcję fauny i flory występującej w Puszczy Piskiej.
W muzeum można zobaczyć także przykłady piśmiennictwa mazurskiego z XVIII w., książki wykonane w drukarni staroobrzędowców i stare fotografie przedstawiające piskie krajobrazy.
Warto dodać, że w kompleksie znajduje się odnowiony schron bojowy CKM, działa przeciwpancerne i sześć nieodnowionych schronów – bojowych i biernych. Kompleks tworzy trasę historyczną „Piska Pozycja Ryglowa”, a jego zwiedzanie jest darmowe.
Wieża ciśnień
Zabytek został wybudowany w 1907 roku i był niezbędny w funkcjonowaniu miejskiego wodociągu.
Wieża mierzy 38 metrów i dziś to pomnik kultury, pełniący funkcję restauracji oraz wieży widokowej, z której roztacza się wspaniała panorama Pisza i okolicy. Jest to jeden z największych obiektów na Mazurach.
Kamienna baba w Piszu
Kamienna Baba usytuowana jest na placu Daszyńskiego. Ma wyraźnie wyrzeźbioną twarz i mierzy 140 cm.
Jest to posąg odnaleziony w miejscowości Wejsuny w 1872 r., wokół którego powstało mnóstwo legend. Ogólnie rzecz ujmując, uważa się ją za kamienną pozostałość po nieistniejących już plemionach pruskich – podobno rzeźba powstała z rąk plemienia Galindów.
Zamek w Piszu
Nieistniejący już zamek wzniesiony został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIV w. Zbudowany nad rzeką Pisą był na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem. W drugiej połowie XIV wieku został doszczętnie zniszczony podczas najazdu Litwinów. Po odbudowie spłonął w końcu XVII wieku.
Więcej informacji na temat zamku znajdziesz tutaj: Zamek w Piszu.
Miejsca do spędzenia czasu na łonie natury
Leżakownie, opalanie i beztroskie kąpiele, a może spacer wśród dzikiej przyrody i zwierząt? W Piszu także nie brakuje takich miejsc.
Kąpielisko przy Jeziorze Roś
Udoskonalone i przebudowane kąpielisko miejskie w Piszu proponuje turystom spędzenie czasu na plaży i zasmakowanie kąpieli wodnych.
Ponadto znajduje się tam boisko do siatkówki, plac zabaw, miejsce na grilla oraz zadaszone wiaty. Warto zaznaczyć, że kąpielisko zostało podzielone na trzy części – dla osób, które potrafią pływać, dla tych, które nie umieją pływać i dla dzieci.
Puszcza Piska
Puszcza Piska to doskonały obszar dla ludzi, którzy uwielbiają piesze wędrówki. Niezapomniane widoki starych drzew, które otaczają niewielkie jeziorka sprawią, że Twoja wizyta w tym miejscu na pewno nie będzie ostatnia. Gwarantujemy Ci, że będziesz chciał prędko tam wrócić.
W puszczy żyją m.in. takie zwierzęta jak: jelenie, łosie, sarny, dziki, zające, lisy. Nie brakuje tu także pięknych i niespotykanych roślin, które porastają runo leśne, to jest m.in: lilia złotogłów, wielosił błękitny, rosiczka okrągłolistna i 10 gatunków z rodziny storczykowatych.
Ekomarina
Leniuchowanie na leżaku, rozgrywanie meczów w siatkówkę na plaży, wędkowanie, grillowanie – tak w skrócie można opisać Ekomarinę zlokalizowaną nad Jeziorem Roś (ul. Turystów).
Ekomarina posiada 30 miejsc cumowniczych. Dlatego żeglarze często się tu zawijają w celu uzupełnienia zapasów wody, zrobienia prania, a także zjedzenia smacznego obiadu w tutejszej tawernie.
Na obszarze Ekomariny dla turystów dostępne jest:
- strzeżone kąpielisko,
- plaża,
- wspomniane boisko do siatkówki,
- plac zabaw dla dzieci,
- pomost dla wędkarzy,
- prysznice,
- toalety.
Jeśli chciałbyś spędzić czas aktywnie na wodzie, to możesz wypożyczyć rowerek wodny, kajaki, czy sprzęt do windsurfingu. Nie brakuje tutaj także rowerów górskich i leżaków plażowych.
W Ekomarinie masz możliwość zatrzymania się na dłużej. Na terenie omawianego obiektu znajduje się pole namiotowe z miejscem na ognisko.
Rejs statkiem
Będąc w Piszu warto także znaleźć czas na rejs statkiem Smętek. Jeśli znajdziesz się na jego pokładzie, popłyniesz w rejs wycieczkowy po jeziorach Śniardwy, Seksty, czy Roś.
Ciekawostką jest fakt, że Smętek jest jedyną jednostką pływającą o napędzie tylnokołowym na całych Mazurach.
W miesiącach letnich rejsy odbywają się każdego dnia w godz. od 11:00 do 19:00.
Dodatkowe atrakcje dla dzieci
Planujesz wyjazd do Pisza z dziećmi? Gwarantujemy Ci, że nie musisz się martwić, żeby dobrze zagospodarować im czas wolny. Oprócz atrakcji opisanych wyżej, w Piszu Wasze pociechy będą miały okazję korzystać z następujących przyjemności:
- Skatepark
- Tor kartingowy Perun
- Pływalnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji
Pisz – ogólny zarys miejscowości
Pisz (dawniej Jańsbork) to miasto położone w południowo–wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nad jeziorem Roś i nad wypływającą z niego Pisą. Miasto otoczone jest przez Puszczę Piską.
- Liczba ludności – 19 386
- Powierzchnia – 10,08 km²
- Gmina -Pisz
- Powiat – Piski
- Województwo – Warmińsko-Mazurskie
- Urząd Miejski w Piszu – ul. Gustawa Gizewiusza
- Starostwo powiatowe – ul. Warszawska 1
Pisz – ciekawostki
- Nazwa Pisz wywodzi się z języka staropruskiego, w którym wyraz pisa oznaczał bagno. Było to nawiązanie do rzeki Pisy, której brzegi należały do bagnistych i trudno dostępnych.
- Już w 160 r. n.e. pojawiły się pierwsze wzmianki o osiądzie pruskiego plemienia Galindów w miejscowości Pisz. Mało tego, taka wiadomość została napisana w pracy geografa z Aleksandrii Klaudiusza Ptolemeusza.
- Epidemia dżumy, która zaatakowała miasto w 1709 roku, pozostawiła przy życiu zaledwie 15 osób.
- W 2004 roku w Piszu uruchomiono największą w Polsce ekologiczną ciepłownię, wykorzystującą jedynie odnawialne źródła energii.
Ludzie związani z Piszem
- Gustaw Gizewiusz – poeta, działacz mazurski, autor głośnej pracy „Polska kwestia językowa w Prusach”, współredaktor dwóch gazet wychodzących w języku polskim na Mazurach.
- Jan Alicki – nauczyciel, samorządowiec, burmistrz miasta i gminy Pisz.
- Andrzej Bałdyga – nauczyciel, pedagog, poeta.
- Wojciech Kass – poeta, eseista, nauczyciel, dziennikarz, redaktor, muzealnik, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
- Jerzy Tadeusz Krzywoszewski – poeta, prozaik, harcerz, działacz społeczno–kulturalny Ziemi Piskiej.
- Witold Mierzejewski – urodzony w Piszu fotografik, wydawca.
- Stanisław Janusz Monkiewicz – piski fotografik, wydawca, autor licznych zdjęć. przyrodniczych z Warmii i Mazur.
- Andrzej Nowicki – samorządowiec, społecznik, starosta powiatu piskiego.
- Kazimierz Piekut – poeta, współtwórca pism regionalnych.
Pobliskie miejscowości, które warto odwiedzić
Będąc w Piszu warto „zahaczyć” o miejscowości znajdujące się niedaleko omawianego miasta oraz gminy Pisz. Należą do nich:
- Ruciane-Nida
- Orzysz
- Szczechy Małe
- Łupki
- Jabłoń
- Imionek
- Karwik
- Wiartel Mały
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.