Miłośnicy Plusk

Dzisiaj postanowiliśmy przybliżyć Wam wyjątkową społeczność działającą pod nazwą Miłośnicy Plusk. Społeczność, która integruje sympatyków przepięknej miejscowości Pluski i jej okolic. Podejmowane są tematy związane z promocją Plusk, Orzechowa, Jeziora Plusznego i Łańskiego, z ochroną przyrody, z rozwojem tego miejsca i zachowaniem jego historii oraz ze wspieraniem lokalnej społeczności.

Założycielem jest Rafał Szczepański, prezes Stowarzyszenia Miłośników Południowej Warmii „Kocham Pluski”. Społeczność działa od 2015 roku i aktualnie integruje ponad 18 tysięcy osób.

Początkowo skupialiśmy się na naszych najbliższych okolicach, jednak wraz z powiększającą się grupą sympatyków pojawiło się zapotrzebowanie na tematy dotyczące różnych miejsc na Warmii, a czasem także na Mazurach. Szczególne miejsce na naszej stronie zajmuje tematyka historyczna regionu, a z racji położenia – Pluski zlokalizowane są na Południowej Warmii – temat plebiscytu, polskich szkół, historycznej walki o polskość tych ziem. Poświęcamy temu tematowi szczególnie dużo miejsca we wpisach, ale angażujemy się także w działania poza mediami społecznościowymi.

redakcja Miłośnicy Plusk

Wydawca strony Pan Rafał Szczepański nawiązał stałą współpracę z wnukami działacza plebiscytowego z Plusk – Augusta Popławskiego – Ryszardem i Jerzym Popławskim. Współpraca ta najpierw zaowocowała stałym cyklem historycznym, a następnie szeregiem inicjatyw, jak:

  • nazwanie skweru w centrum Plusk imieniem Augusta Popławskiego,
  • wydaniem książki Augusta Klemensa Popławskiego „Ludzie dnia wczorajszego” wspólnie z Jarosławem Tokarczykiem i Grupą WM (wydawcą „Gazety Olsztyńskiej”),
  • objęciem patronatu nad cyklem wpisów,
  • a następnie nad specjalnym dodatkiem „Gazety Olsztyńskiej”, które ukazały się z okazji 100-lecia Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz