Opis
Całoroczny Dom Wypoczynkowy Do Wynajęcia
Rezerwacja – tel./fax (0-89) 541 99 96, tel. kom. 0-603 109 833
e-mail: rafal@ruch.at www.ruch.at
Nowy dom całoroczny o powierzchni 312 m2 (rok budowy 2005) nad jeziorem Sasek Wielki w miejscowości Łysa Góra. Miejscowość jak i cały akwen położone są w obszarze objętym strefą ciszy w odległości 38 km od Olsztyna i 18 km od Szczytna.
Przeznaczony do wypoczynku dla 10 osób w bardzo wysokim standardzie wyposażenia ze wszelkimi wygodami.
Dom posiada oddzielny, 2-osobowy apartament z kuchnią, tarasem i pokojem wypoczynkowym. Część wypoczynkowa. Ratanowy komplet wypoczynkowy przy oknie panoramicznym z widokiem na jezioro. Malownicze położenie domu na wzniesieniu, w otoczeniu lasu i kilku domków letniskowych. Dom postawiony w odległości 25 m od linii brzegowej. Dysponujemy własnym molem gdzie zacumowane są 2 łodzie wiosłowe. Część wypoczynkowa. Sprzęt audio – wizualny. 29” Telewizor z cyfrowym tunerem satelitarnym oraz sprzęt nagłośnieniowy z odtwarzaczem CD. Dom posiada 3 tarasy, z czego 2 wiszące z których rozciąga się malowniczy widok na jezioro i przeciwległą linię brzegową. Wielkość tarasów pozwala nawet znacznej grupie osób delektować się widokiem i krystalicznie świeżym powietrzem. Część wypoczynkowa. Wygoda połączona z dużą ilością naturalnego światła. W większości powierzchni ścian, znajdują się otwory okienne.
Na piętrze dzienno – wypoczynkowym, znajduje się jedna z trzech łazienek. Wyposażona w widoczny na zdjęciu prysznic, bidet i pisuar. Do kuchni przylega jadalnia z 10 osobowym dębowym stołem. Stół ustawiony w pobliżu panoramicznego okna z widokiem na jezioro. Na piętrze dzienno – wypoczynkowym, znajduje się jedna z trzech łazienek. Estetyczne glazury i wysokiej jakości armatury. Powierzchnia piętra (105m2) pozwala na przestrzenne zagospodarowanie miejsca. Z części kuchenno – jadalnej przechodzimy do części wypoczynkowej.
Trzy piętra połączone są ze sobą zewnętrzną klatką schodową. Klatka schodowa o powierzchni 13,5 m2 i szerokości stopnia 125 cm nie sprawia żadnego problemu komunikacyjnego. Zabezpieczona jest balustradą ze stali nierdzewnej.
Kuchnia o długości roboczej 11,3 m, wyposażona we wszystkie nowoczesne i niezbędne urządzenia.
W wyposażeniu kuchni znajduje się:
– zabudowana lodówko – zamrażarka
– piekarnik elektryczny
– kuchnia mikrofalowa
– 4-ro palnikowa kuchnia gazowa
– 1,5 komorowy zlewozmywak
– zmywarka do naczyń (60 cm)
– czajnik elektryczny
– ekspres do kawy
Na wyposażeniu kuchni znajdują się niezbędne zastawy i naczynia w ilości wystarczającej do przebywania większej ilości osób.
Na zdjęciu widoczny kominek, poza walorami estetycznymi, spełnia również wspomagającą funkcję grzewczą. Energia z kominka magazynowana jest automatycznie w zasobniku ciepłej wody (300L), a w razie potrzeby również wykorzystywana jest do ogrzewania całego domu. System ciepłej wody jak i ogrzewania domu sterowany jest 2 komputerami które współpracując ze sobą, stale i optymalnie regulują zasobami energii. Podstawowym źródłem energii jest piec gazowy i 2500L doziemny zbiornik gazu. Na piętrze dzienno – wypoczynkowym, znajduje się jedna z trzech łazienek. Ciepła woda znajduje się ciągłej recylkulacji, co powoduje natychmiastowy do niej dostęp. Część wypoczynkowa. Na zdjęciu widoczny kącik kawowy z 6-cio osobowy stołem.
Łysa Góra – malownicza i spokojna miejscowość nad jeziorem Sasek Wielki. Położona w samym centrum Mazur. Otaczające ją lasy i jeziora ze swym specyficznym urokiem niezależnie od pory roku, dają gwarancję wypoczynku i kontaktu z naturą. Są źródłem niezapomnianych wspomnień. Po prostu okolica którą można się zauroczyć….
Mazury – to historyczna i etnograficzna kraina położona w północnej Polsce, w obrębie Pojezierza Mazurskiego. Region często bywa nazywany „krainą tysiąca jezior”, co jednak nie odpowiada prawdzie, bo jezior jest tu znacznie więcej -ok. 4 tysięcy.
Mazury to raj dla wędkarzy, żeglarzy i kajakarzy, a także miłośników ciszy i spacerów po lesie. Rejon pokryty siecią szlaków pieszych, rowerowych i konnych. W okolicy można zwiedzić dużo gotyckich zamków i kościołów, wzniesionych przez władających niegdyś tymi ziemiami Krzyżaków. Mazury to bardzo popularne wśród Polaków miejsce wakacyjne, więc baza noclegowa, gastronomiczna i wodniacka jest bardzo dobrze rozwinięta. W większych ośrodkach turystycznych (Mikołajki, Mrągowo, Olsztyn, Giżycko, Augustów) w lecie odbywają się liczne sportowe i kulturalne imprezy.
Pochodzenie – Krajobraz Mazur jest bardzo urozmaicony. Wyniosłe wzgórza o dużych spadach i kamieniste doliny, rynnowe wydłużenia i rozległe niecki licznych jezior powstały na skutek ruchów lądolodu skandynawskiego, który kilkakrotnie wycofywał się i powracał na ten obszar. Wynikiem jego „niezdecydowania” są wzgórza moreny czołowej, mające kształt wałów równoległych do czoła lodowca. Między wzgórzami moreny czołowej powstawały wąskie i długie jeziora rynnowe. Cofający się bardziej równomiernie lodowiec pozostawiał za sobą równiny i niecki moreny dennej, gdzie powstawały torfowiska, bagna i duże, płytkie jeziora z licznymi półwyspami, wysepkami i zatokami. We wczesnym średniowieczu całe pojezierze pokrywały nieprzebyte knieje. Na skutek osadnictwa powierzchnia puszczy znacznie się skurczyła. Ale i tak, nie tylko pod względem powierzchni wód i liczby jezior, ale i zalesienia terenu, Mazury przewyższają inne regiony kraju. Najcenniejsze fragmenty puszcz są chronione w kilku parkach krajobrazowych i w parku narodowym.
Region i jego atrakcje:
Czy wiecie, że…Kanał Elbląski
w odległości ok. 75 km od Łysej Góry
Kanał Elbląski, jeden z najcenniejszych zabytków konstrukcyjnych w Polsce, wybudowany w latach 1848-1876, to jedyny tego typu szlak wodny w Europie. Umożliwia on podróż statkiem po lądzie! Różnica poziomów terenu wynosi 100 m -dla jej pokonania zbudowano unikalny system pochylni. Statki są przetaczane po suchym lądzie na platformach umieszczonych na szynach. Pochylnie, których przebycie zajmuje 15-20 minut, mają od 350 do 550 m długości i przypominają gigantyczne tratwy. Wycieczka po Kanale Elbląskim to jedna z najciekawszych atrakcji regionu. Trasa wiedzie przez lasy i jeziora. Wyprawa w jedną stronę zajmuje około ośmiu godzin. Kanał łączy dwa, dość duże miasta -Ostródę i Elbląg.
Czy wiecie, że…Wilczy Szaniec: kwatera Hitlera
w odległości ok. 70 km od Łysej Góry
W pobliżu Kętrzyna, miasta również słynącego z XIV-wiecznego krzyżackiego zamku, leży niepozorna miejscowość – Gierłoż. To właśnie tutaj mieściła się słynna kwatera główna Hitlera – Wilczy Szaniec. Na obszarze o powierzchni 2,5 km2 powstało 80 budowli, w tym 50 bunkrów. Hitler, wraz z naczelnym dowództwem sił zbrojnych, przebywał tu z krótkimi przerwami od 1941 r. Kwatera Führera była wyposażona w zabezpieczenia najwyższej klasy w postaci żelbetowych ścian grubości 8 m i systemu tuneli. To tu w 1944 r. przeprowadzono nieudany zamach na wodza III Rzeszy. Na wieść o zbliżaniu się Armii Czerwonej dowództwo opuściło Wilczy Szaniec, a w styczniu 1945 r. wycofujące się wojska niemieckie wysadziły wszystko w powietrze. Dziś ogląda się to, co ocalało: bunkry i schrony. Przez teren szańca wiedzie oznakowana trasa.
Czy wiecie, że…Święta Lipka
w odległości ok. 55 km od Łysej
Góry Święta Lipka – ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest „Częstochową Północy”. Podróżując z kierunku Reszla do Świętej Lipki możemy podziwiać barokowe kapliczki drogi różańcowej, ustawione na trasie liczącej około 6 km długości. Kościół znajduje się w miejscu poprzednio istniejących dwóch kolejnych kaplic – pierwszej z ok.1400r. i drugiej wybudowanej w.1619r. z inicjatywy sekretarza królewskiego Stefana Sadorskiego. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721r. Organizowane są również słynne koncerty organowe ściągające ogromne rzesze turystów. Święta Lipka – to sławne sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski.- Święta Lipka – to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w idealnym stanie bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa. W ostatnich latach Święta Lipka stała się także miejscem wypoczynku i rekreacji. Lasy i jeziora przyciągają coraz większe rzesze wczasowiczów.
LEGENDA O ŚWIĘTEJ LIPCE
Dlaczego wzniesiono tak piękną świątynię, godną największych stolic świata właśnie tutaj, wśród bagien i lasów, na zupełnym odludziu? Fakt ten tłumaczy legenda przekazywana ustnie przez pokolenia, a spisana w 1626r. przez pierwszego historyka Świętej Lipki, Michała Ciaritiusa. Początki sanktuarium maryjnego sięgają XIVw., kiedy to w Kętrzynie skazemu na śmierć objawiła się Matka Boska i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Mając w oczach obraz Pięknej Pani, w oczekiwaniu na egzekucję, skazany w ciągu nocy wyrzeźbił w.kawałku drewna Jej figurkę. Rankiem znaleziono przy skazańcu rzeźbę. Była tak piękna, że zdumieni doszli do wniosku, iż jest to znak bożego ułaskawienia i zwrócili skazanemu wolność. Dziękując Matce Boskiej za uratowanie życia ucieszony człowiek szedł w kierunku Reszla szukając po drodze dorodnej lipy, na.której mógłby postawić rzeźbę, jak poleciła mu Piękna Pani w widzeniu. Właśnie tutaj, gdzie stoi obecna bazylika, napotkał wspaniałą lipę. W krótkim czasie miejsce to zasłynęło cudami i.uzdrowieniami. Zdziwieni pasterze patrzyli, jak przechodzące obok lipy owieczki klękały, niewidomi odzyskiwali wzrok. Zaczęły przychodzić pielgrzymki wiernych. Proboszcz z Kętrzyna w.uroczystej procesji kilkakrotnie przenosił cudowną figurkę do kościoła w mieście. Rzeźba znikała stamtąd i ponownie pojawiała się na drzewie, gdzie ją ustawił ocalony skazaniec. Postanowiono zbudować właśnie tutaj kaplicę. Miała ona wymiary 8x12m. Lipa wystawała przez otwór w dachu. Pierwsze pisane dokumenty pozwalały stwierdzić, że w XVw. Święta Lipka była już słynnym miejscem pielgrzymkowym. Około 1519r. pieszo i boso, przybył do Świętej Lipki wielki mistrz krzyżacki, późniejszy książę Albrecht Hohenzollern. Z chwilą sekularyzacji Prus (1525r.) praktyki katolickie zostały zabronione, a tym samym pielgrzymki zakazane. Podburzeni przez starostę protestanci z Kętrzyna zniszczyli około 1525r. kaplicę, figurkę wrzucili do jeziora Wirowego. Ścięli lipę a na jej miejscu ustawili szubienicę. Ludność przychodziła potajemnie nocami i zapalała świeczki na miejscu kaplicy. W tym okresie zdarzały się również ocalenia i cudowne ozdrowienia. Sytuacja taka trwała prawie przez 100lat.
Czy wiecie, że…Malbork – Zamek Krzyżacki
w odległości ok. 150 km od Łysej Góry
14 września 1309 roku wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Siegfried von Feuchtwangen ogłosił Malbork stolicą jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Od tamtego czasu zespół zamkowy w Malborku wielokrotnie był przebudowywany i modyfikowany. Zmieniała się również funkcja Zamku, od klasztoru poprzez twierdzę, reprezentacyjną rezydencję władców, garnizon wojskowy aż do muzeum. Zamek przetrwał kolejne wojny, byl oblegany i odpierał napastników, ale też był zdobywany lub kupowany. Zmieniali się właściciele Malborka, zmieniał się wygląd poszczególnych budowli, niezmienna pozostawała sława najpotężniejszej twierdzy Europy.
Gotycki zamek w Malborku wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej. W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. W latach 1457-1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy. W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Zamek niszczony, odbudowywany i przebudowywany w trakcie tych kilku stuleci zachował się do dziś i jest ogromna atrakcją tej części Europy. Co roku odwiedzają go turyści z całego świata. Wyprawa do malborskiej warowni to wspaniała i niepowtarzalna lekcja historii. Wspaniali malborscy przewodnicy zapewnią Państwu ciekawie spędzony na zamku dzień. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę, a nawet spotkać ducha rycerza (zwłaszcza wieczorami podczas „Światła i Dźwięku”).
Muzeum czynne jest od 1 stycznia do 30 kwietnia w godzinach od 9 do 16. Pomiędzy 1 maja i 30 września od godziny 9 do 19:30, zaś od 1 października do31 grudnia w godzinach od 9 do 16. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki, można jednak wtedy zwiedzać tereny zamku Muzeum Zamkowe oprócz zwiedzania samego zamku dysponuje szerokim wachlarzem wartościowych eksponatów, wystaw i imprez. Prezentowany jest tutaj największy w Polsce i unikalny w świecie zbiór bursztynu, szereg wystaw tematycznych pokazujących życie w dawnych wiekach, kolekcja broni i wiele innych.
Zakon Krzyżacki czyli mało popularni w średniowiecznej Polsce Krzyżacy to nazwa zakonu rycerskiego nazywanego też Zakonem Niemieckim. Nazwa „Krzyżacy” pochodzi od stroju zakonnego – białego płaszcza z czarnym krzyżem. Początki zakonu związane są z wydarzeniami trzeciej krucjaty. W latach 1189 – 90, podczas oblężenia Akki, w którym brało udział wielu Niemców grupa krzyżowców z Lubeki i Bremy założyła szpital dla rannych i chorych współziomków. Tak powstały zaczątki przyszłego Zakonu.
5 marca 1198 roku utworzono z niemieckiego bractwa szpitalnego zakon rycerski. Jego zadaniem miała być od tej pory walka z niewiernymi oraz opieka nad chorymi i pielgrzymami. W 1226 roku Krzyżacy otrzymali od księcia Konrada Mazowieckiego w lenno Ziemię Chełmińską. Dało to Zakonowi nową możliwość utworzenia państwa zakonnego nad Bałtykiem Późniejsze dzieje Zakonu Krzyżackiego to stopniowy wzrost potęgi, aż do okresu świetności państwa zakonnego w Prusach, ze stolicą w Malborku, gwałtownie zakończony rozbiciem potęgi zakonnej na polach Grunwaldu w 1410 roku (w odległości ok. 75 km od Łysej Góry).
Zakon nigdy już nie odzyskał dawnej świetności. Kolejne wojny (wojna trzynastoletnia, wojna roku 1519) tylko pogorszyły sytuację polityczno-gospodarczą Zakonu. Prawdziwy koniec zakonu rycerskiego to przejście przez Wielkiego Mistrza Albrechta Hohenzollerna na luteranizm oraz złożenie hołdu królowi polskiemu Zygmuntowi Staremu w Krakowie w 1525 roku.
Szczątkowo Zakon przetrwał w Austrii i Niemczech, przekształcony w 1929 w zakon duchowny. W takiej formie istnieje do dnia dzisiejszego.
Co trzeba wiedzieć…
Pasym
w odległości ok. 10 km
Miasteczko otoczone 4 jeziorami, odżywa i zapełnia w sezonie letnim. Możesz zrobić zakupy, nawet przez 24 godz. lub odwiedzić bankomat. Na ryneczku znajduje się smażalnia ryb…..
Olsztyn
w odległości ok. 38 km
Stolica Warmii i Mazur. Oferuje wiele atrakcji kulturalnych i turystycznych. Muzea, Teatr i Kina, Planetarium i ok. 10 galerii artystycznych. Oraz Zamek Olsztyński otoczony malowniczą starówką. W Olsztynie można spędzić czas na zakupach lub też w jednej z wielu wyśmienitych restauracji…..
Szczytno
w odległości ok. 18 km
Urokliwe miasteczko ze specyficzną dla tego regionu atmosferą. Jest punktem wyjściowym wielu tras turystycznych. Idealne miejsce do zrobienia zakupów, odwiedzenia restauracji (polecamy restaurację „Mazuriana”). W niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie połączeń lotniczych z lotniska w Szymanach…..
Mrągowo
w odległości ok. 45 km
Miasteczko znane z „Piknik Country”, odbywającego się corocznie festiwalu muzyki Coutry. Znajduje się na trasie wiodącej do Mikałajek, zananego centrum żeglarstwa…..
Gdańsk
w odległości ok. 190 km
Trójmiasto, kompleks 3 miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Na obrzeżu Trójmiasta w miejscowości Rębiechowo znajduje się Port Lotniczy. Idealy sposób na szybkie dotarcie z zagranicy…..
Warszawa
w odległości ok. 180 km
Stolica Polski. Port Lotniczy Okęcie oferuje wiele tanich i szybkich połączeń międzynarodowych……
F E R I E N H A U S Z U V E R M I E T E N
Lysa Gora bei Szczytno (Ortelsburg) – MASUREN
Ein neues, ganzjähriges, komfortables Haus mit 300m² Wohnfläche, 45 km bis Olsztyn (Allenstein). Unser Haus liegt in dem Ferienort Lysa Gora am See Sasek Wielki (Großer Schobensee) (Ruhezone) und eignet sich zur Erholung für 8-10 Personen.
DAS GRUNDSTÜCK
Das Haus liegt malerisch an einem Hügel ca. 20m vom Ufer – eigener Bootsteg mit Ruderboot zur Verfügung der Gäste. Badestelle in 200m Entfernung. Das Grundstück ist 900m² groß, eingezäunt und bietet Parkplatz für vier Autos.
DAS HAUS
PARTERRE: Garage für ein Auto, Badezimmer: WC, Dusche, Waschmaschine.
ERSTE ETAGE: Heller; sonniger Salon mit Kamin (große Panoramafenster mit Blick auf den See, Sitzecke, großer Tisch für 10 Personen, TV-SAT, (Fläche ca. 80m²). Vom Salon Ausgang auf den großen Balkon mit Blick auf den See. Vollausgestattete Küche (Gasherd, elektrischer Backofen, Mikrowelle, Kühlschrank, Spülmaschine, Kaffeemaschine, komplettes Küchengeschirr). Außerdem: Badezimmer (Dusche, WC, Bidet, Pissuar) sowie ein kleiner Wirtschaftsraum. Auf dem Balkon Gartenmöbel und Grill.
ZWEITE ETAGE. Vier Schlafzimmer für 2 Personen mit Zustellmöglichkeit, jedes Zimmer mit eigenem Eingang. Vom Flur Ausgang auf den oberen Balkon. Außerdem: Badezimmer mit WC und Bidet.
ENTFERNUNGEN
Szczytno (Ortelsburg) – 12 km
Pasym (Passenheim) – 10 km
PREISE
nach Vereinbarung
gern gesehen sind Gäste ohne Haustiere
KONTAKT
Ingrid u. Georg Ruch / Olsztyn
Telefon: 0048-89-5419996
E-Mail: rafael.ruch@freenet.de
Die Eigentümer sprechen deutsch
Kontakt in Deutschland:
Telefon: +49 2302 80 15 36
Fax: +49 2302 80 19 22
Handy: +49 176 50 29 64 27
E-Mail: peter@ruch.at
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.