Port Sztynort
Port Sztynort to legenda Mazur i bez dwóch zdań jedno z piękniejszych miejsc na Szlaku Wielkich Jezior. Nie bez przyczyny opisany w artykule największy port na Mazurach jest laureatem wielu rankingów.
Port na jeziorze Sztynorckim – lokalizacja
Port położony jest nad jeziorem Sztynorckim, który zlokalizowany jest na szlaku Wielkich Jezior, w miejscu, w którym łączą się jeziora Mamry i Dargin, na półwyspie otoczonym jeziorami: Łabap, Dargin, Kirsajty i Mamry.
Z kolei Sztynort to legendarna miejscowość na Mazurach. Każdy wytrawny żeglarz dobrze zna to miejsce, a nowi adepci żeglarstwa koniecznie powinni je poznać. Możesz dotrzeć tu zarówno lądem jak i szlakiem wodnym.
Port Sztynort – infrastruktura
Port Sztynort to prawdziwy „Port Royale” mazurskich jezior. Malownicze miasteczko żeglarskie sprawia, że możesz tu spędzić nawet kilka dni, tym bardziej, że w okolicy również jest co zwiedzać.
Właścicielem portu od kilku lat jest firma: Nowy Sztynort Sp. z o.o.
Noclegi
Obszerna i rozbudowana infrastruktura, sprawia że znajdziesz tutaj komfortową bazę noclegową i profesjonalną obsługę. Sztynorcki Port to laureat rankingu miesięcznika „Żagle” z najwyższą, pięciogwiazdkową notą.
Udogodnienia
Na terenie portu znajdziesz: kapitanat, pensjonat, pole namiotowe i biwakowe, parking, zaplecze sanitarne, plac zabaw dla dzieci, sklep spożywczy, sklep żeglarski oraz napowietrzną stację paliw.
Ponadto port Sztynort gwarantuje gwarantuje klientom nielimitowane korzystanie z umywalek, WC, zmywalni naczyń, wody z kranów przy kei i zlewni wc chemicznego.
Jedzenie
W Porcie znajdują się restauracje Baba Pruska, Mesa oraz Tawerna Zęza, w której również serwowane jest jedzenie- polskie przysmaki. Dodatkowo można tu spotkać oryginalny portugalski food truck Prato Do Dia.
Marina
Marina może pomieścić do 600 jachtów, co sprawia, że jest największym portem w Polsce. Port oferuje pełną obsługę jachtów, jak również dokonanie drobnych napraw. To jedna z nielicznych przystani, która w opłatę cumowania wlicza: podłączenie jachtu do prądu.
W sezonie letnim odbywają się koncerty szantowe, imprezy muzyczne, a w niedziele odprawiane są msze polowe.
Kursy żeglarskie
Wizytę w Sztynorcie można powiązać z uzyskiwaniem nowych umiejętności. Odpoczynek na Mazurach to doskonała okazja by wziąć udział w szkoleniu motorowodnym lub żeglarskim.
Przeżyj niezapomnianą przygodę na jachcie. Szczegóły: Czarter Jachtów Mazury.
Sztynort – atrakcje
Pałac Rodu Lehndorff
Zwiedzając port Sztynort warto również zwiedzić całą wieś i zobaczyć przede wszystkim Pałac Rodziny von Lehndorff. To XVII-wieczna budowla rodu Lehndorff, której częstym gościem był biskup Ignacy Krasicki. Według lokalnych legend powiedział On hrabiemu Heinrichowi Lehndorffowi, że „Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury”.
Lehndorff był jednym z potężniejszych rodów szlachty pruskiej. Ich rezydencja powstawała jednak przez kilka wieków. W XVI wieku budowla była usytuowana w innym miejscu niż obecnie, ponieważ uległa zniszczeniu. Drugą wzniesiono w latach 1554-1572.
W latach 1689-1691 podupadły pałac przeszedł gruntowną renowację. Dwukondygnacyjna rezydencja z charakterystycznym ryzalitem na osi fasady zwieńczonym wysokim, spłaszczonym naczółkiem, przykrytym czterospadowym dachem o niespotykanej, bardzo skomplikowanej trzykondygnacyjnej konstrukcji więźby dachowej była dziełem Marii Eleonory von Dönhoff.
Wówczas wzniesiono także dwa ciągi budynków gospodarczych z bramą przejazdową, które tworzą wewnętrzny dziedziniec, z otwarciem widokowym na Jezioro Sztynorckie.
Park i herbaciarnia
Jednak w XIX wieku rozebrano wspomniane wyżej zabudowania i dobudowano dwa skrzydła rozciągając pałac wzdłuż. Wzniesiono alkierzowe wieże, które rozciągały się od ogrodu do naroży. Przy alei dębowej zbudowano neoklasycystyczną herbaciarnię oraz neogotycką kaplicę. Warto to miejsce zwiedzić nie tylko ze względu na herbaciarnię, ale również z powodu znajdującego się tam klasycystycznego pawilonu parkowego z XVIII wieku.
Pamiątkowy kamień
Warto dodać, że na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Sztynorcie stoi kamień poświęcony pamięci Henryka hrabiego Lehndorffa, ostatniego właściciela pałacu w Sztynorcie. Za udział w spisku przeciwko Hitlerowi, Heinrich von Lehndorff został zamordowany w 1944 r.
Mauzoleum Lehndorffów
Mimo, że Mazoleum Lehndorffów jest bardzo zniszczone, warto je zobaczyć. Jest w kształcie ośmiobocznej rotundy o sklepieniu gwiaździstym. Zabytek mieści się półwyspie pomiędzy jeziorem Sztynorckim a jeziorem Łabap.
Okolice Sztynortu
W sąsiedztwie Sztynortu można znaleźć mnóstwo tras rowerowych oraz ścieżek na piesze wycieczki. Oznakowania doprowadzą Cię do punktów widokowych, kaplicy cmentarnej, bunkrów w Mamerkach oraz wielu innych. Można również zaplanować wycieczki prowadzące szlakiem wokół jeziora Mamry.
Zobacz więcej tutaj: Rowery na Mazurach
Pozostałe, inne porty w okolicy znajdziesz tutaj: Porty jachtowe