Warmia i Mazury słyną z pięknych krajobrazów, jakie oferują okoliczne jeziora, lasy i rzeki. W regionie znajduje się wiele atrakcyjnych tras rowerowych, które przyciągają do siebie wielu miłośników jednośladów. Jeśli jednak przemierzanie regionu na dwóch kółkach to dla Ciebie za mało, połącz jazdę rowerem ze spływem kajakowym!

Trasa kajakowo-rowerowa – na czym polega?

Wycieczki kajakowo-rowerowe to doskonały sposób na aktywny wypoczynek wśród malowniczych krajobrazów. Taką możliwość oferuje Kajakiem po trawie. Firma w swojej ofercie ma liczne wycieczki kajakowo-rowerowe.

Dzięki różnorodności tras, każdy kajakarz znajdzie coś dla siebie – od łagodnych spływów po jeziorach, po trudniejsze odcinki na rzekach. W wyprawie spędzić możesz 2,3 lub więcej dni. Jedną z ciekawszych propozycji jest trasa Stare Jabłonki – Ostróda – Stare Jabłonki. Wycieczka prowadzi przez jezioro Szeląg Wielki i miejscowość Miłomłyn.

Trasa podzielona jest na cztery dni. Pierwszy dzień spędzasz w kajaku, drugiego dnia przesiadasz się na rower. Eskapada jest organizowana od A do Z, nie musisz martwić się o rowery czy bagaż, wszystko zostanie przewiezione na miejsce. A jeśli nie masz swojego roweru, możesz skorzystać z opcji wypożyczenia.

Dodatkową atrakcją trasy są liczne śluzy.

Szlak kajakowo-rowerowy Stare Jabłonki – Ostróda – Stare Jabłonki

Dzień pierwszy

Początek szlaku znajduje się w Starych Jabłonkach, niewielkiej miejscowości położonej w gminie Ostróda. To tu kajakarze rozpoczynają swój spływ, wiosłując przez jezioro Szeląg Mały i jezioro Szeląg Wielki, które jest jeziorem rynnowym o długości 12,5 km. Przepływanie przez jeziora często może znudzić nawet najwytrwalszego podróżnika, jednak wąskie i długie jezioro Szeląg Wielki dostarcza zupełnie innych wrażeń. Malownicze krajobrazy to niezapomniane przeżycia dla każdego kajakarza. Nocleg przewidziany jest na polu namiotowym Zakątek przy wsi Szeląg.

Dzień drugi

Drogę z Szeląga do miejscowości Tarda pokonasz rowerem, jest to około 10 km trasa. Następnie kajakami przepłyniesz przez jezioro Bartężek oraz Ruda Woda do Miłomłyna.

Dzień trzeci

W Miłomłynie czeka Cię pierwsza śluza. Dalej kierujesz się na Ostródę, po drodze przygotuj się na kolejną śluzę – śluzę Zielona. Kolejnym etapem trasy jest przepłynięcie przez jezioro Drwęckie, które jest jednym z ciekawszych na trasie, a wszystko przez roztaczającą się panoramę miasta. Nocleg możliwy jest w Ostródzie. Wolny czas warto poświęcić na zwiedzenie miejscowości. Ostróda to urokliwe miasto słynące z pięknych zabytków, takich jak zamek w Ostródzie czy zabytkowa wieża ciśnień.

Dzień czwarty

Z jeziora Drwęckiego kierujesz się w stronę jeziora Pauzeńskiego. Tutaj czeka Cię kolejna śluza – śluza Ostróda. Dalej kanałem przepłyniesz na jezioro Pauzeńskie. Szlak prowadzi wzdłuż prawego, bagnistego brzegu jeziora. Następnie skręca w prawo, w stronę kanału i śluzy Mała Ruś. Następnie szlak wiedzie przez jezioro Szeląg Wielki i Szeląg Mały aż do miejscowości Stare Jabłonki.

Jezioro Drwęckie

Szlak kajakowo-rowerowy

Spływ kajakowy ze Starych Jabłonek do Ostródy i z powrotem do Starych Jabłonek to świetna propozycja zarówno dla amatorów, jak i bardziej wytrwałych kajakarzy. Malownicze krajobrazy, wyjątkowo czysta woda i bogactwo przyrody, to tylko niektóre z zalet szlaku. Nie bez powodu spływy kajakowe na Warmii i Mazurach cieszą się tak dużą popularnością – to wspaniała forma aktywnego wypoczynku, która umożliwia oderwanie się od codziennych spraw i zatopienie w przyrodzie. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym kajakarzem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą formą sportu, spływy kajakowe na Mazurach z pewnością dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń.

Galeria: Kajakiem po trawie