lipiec, 2022

09lip13:0017:00Spychowo: Dzień Nauki “Kalejdoskop”

Godzina

(Sobota) 13:00 - 17:00

Lokalizacja

Amfiteatr Spychowo

Szczegóły

Dzień Nauki “Kalejdoskop”

Jak co roku w sobotę 9 lipca Jurand powraca do Spychowa dzięki Stowarzyszeniu „Przyjazne Spychowo”. To już XX Powrót Juranda! Organizowany przez Fundację Terra Desolata Dzień Nauki „Kalejdoskop” kolejny raz będzie imprezą towarzyszącą.

Rozpocznie on tegoroczny projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji PZU pt. „Gra o wiedzę – działania edukacyjne popularyzujące naukę w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim.” Jesienią odbędą się warsztaty pt. “Rozegraj historię” – wielkoformatowe gry planszowe dla uczniów klas 3-6, których celem jest propagowanie wiedzy o archeologii i ich Małych Ojczyznach. Na Mazurach będą to szkoły z powiatu mrągowskiego i szczycieńskiego.

Dzień Nauki “Kalejdoskop” odbędzie się na placu nad amfiteatrem w Spychowie. Gdzie od godz. 13:00 będą czekały na wszystkich warsztaty archeologiczne, VR, pokazy fizyczne i etno-wikliniarstwo. Edukatorzy opowiedzą co nieco o epoce kamienia, dawnym tkactwie i szklarstwie i oczywiście archeologii Mazur! Będą też pokazy naukowe: fizyczny od Heweliuszy Nauki i alchemiczny od Fundacji Terra Desolata. Każdy chętny będzie mógł zrobić sobie bransoletkę średniowieczną techniką fingerloop lub paciorki z modeliny według pradziejowych wzorów oraz dowiedzieć się, czego archeolodzy szukają w mazurskiej ziemi, jakie ludy tu mieszkały przed n.e. i co po nich zostało. Na stoisku wikliniarskim widzowie dowiedzą się, jak pleść wiersze stosowane dawniej do łowienia ryb, raków i ptaków…
Podczas pokazu “Niech zabrzmi muzyka” widzowie dowiedzą się, co łączy fizykę i muzykę, od czego zależy wysokość dźwięków, co gra i drga w instrumentach i nie tylko oraz przeprowadzą z animatorem wspólne eksperymenty. Pokaz “Transmutacja” przybliży postaci dawnych alchemików i ich wiarę w to, że na świat mają wpływ potężne, mistyczne moce i to one powodują wszelkiego rodzaju przemiany. Edukator za pomocą eksperymentów sprawdzi i pokaże, jakie siły naprawdę stoją za mistycznymi transmutacjami.

 

Program:

13:00 – otwarcie stoisk

14:00 – pokaz naukowy “Niech zabrzmi muzyka” – Heweliusze Nauki

16:00 – pokaz naukowy „Transmutacja” – Terra Desolata

——————————————————————————————–

Działanie współfinansowane jest ze środków Fundacji PZU w ramach projektu „Gra o wiedzę – działania edukacyjne popularyzujące naukę w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim.”

Zostaw komentarz

X