Zabytkowy Drewniany Kościół Ostrykół k/Prostek

Wystarczy nieco zboczyć z trasy z Grajewa na Ełk – zaledwie 3 kilometry. Wystarczy chwila cierpliwości. Tuż za zalesioną drogą, za samotnym powojennym bunkrem. Tuż za skrzyżowaniem. Jest! Piękny, drewniany. Kościół w Ostrymkole! Dziś o tym, dlaczego warto zboczyć z trasy i zapomnieć się na chwilę.

Ostrykół – wieś pamiętająca czasy Zygmunta II Augusta

Kościół w Ostrymkole

Ostrykół to mała wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Prostki. Wystarczy za Prostkami nieco zboczyć z drogi krajowej numer 65 w prawo i naszym oczom ukaże się drewniany kościół w Ostrymkole.

Wieś założono w roku 1538 roku. Podczas najazdu tatarskiego hetmana Gosiewskiego w 1656 wieś została doszczętnie spalona.

W okresie insurekcji kościuszkowskiej (1794) w okolicy działały oddziały powstańcze. Oddział rotmistrza Więckowskiego został pod Ostrykołem rozbity przez wojsko pruskie.

We wsi znajduje się, jeden z nielicznych na Mazurach, dawny ewangelicki drewniany kościół z 1667 roku.

Kościół Ostrykół – Historia

Kościół w Ostrymkole

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wieś została doszczętnie spalona podczas najazdu tatarskiego hetmana Gosiewskiego w 1656 roku. Pożoga nie oszczędziła kościoła.

Nowy drewniany kościół wzniesiono na miejscu starej ewangelickiej świątyni w roku 1667. Wieżę dobudowano w drugiej połowie XVIII wieku.

Do roku 1945 kościół należał do wspólnoty ewangelickiej. Po II Wojnie Światowej stał się świątynią rzymskokatolicką.

Od tego czasu trzykrotnie go remontowano, w latach: 1991-1992, 1997-1998 oraz w 2007 roku.

Architektura kościoła w Ostrymkole

Kościół w Ostrymkole

Jest to trzynawowa świątynia drewniana o konstrukcji zrębowej, z dość szeroką nawą główną i dwiema bocznymi, utworzonymi przez filary podtrzymujące balkony. W prezbiterium znajduje się ołtarz barokowy z 1683 roku.

Całe prezbiterium oddzielono od reszty kościoła drewnianymi balustradami. W jego nawie umieszczono krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa z 1839 roku. Przy ołtarzu znajdują się dwie figury aniołów: stojącego i w locie, a po ich bokach dwa mosiężne świeczniki z XVII wieku.

Charakterystyczne są kręcone kolumienki w ołtarzu, posiadające kapitele korynckie Szczególnie cenne są empory wbudowane w tym kościele po obu stronach nawy.
W kościele znajdują się dziesięciogłosowe organy z roku 1799, na chórze znajduje się zabytkowe poroże jelenia.

Ciekawostki

Kościół w Ostrymkole
  • W kościele znajduje się tablica z 1700 roku upamiętniająca zapoczątkowanie wiary ewangelickiej na terenie obecnej gminy Prostki.
  • W świątyni można zobaczyć świecznik z głową jelenia.
  • Na terenie kościoła rośnie dąb będący pomnikiem przyrody. 
  • Organy w kościele są instrumentem 9-cio głosowym marki P. Furtwangler und Hammer

Kościół w Ostrymkole

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz