Jezioro Olecko Wielkie

Jezioro Olecko Wielkie to niewielkie jezioro, od strony południowo-zachodniej zatopione w objęciach Olecka i od strony północnej i północno-wschodniej lasów zasadzonych tu w okresie powojennym. Okiełznany promenadą, ścieżką rowerową oraz licznymi atrakcjami brzeg wzywa turystów, aby celebrować każdą chwilę spędzoną nad tym jeziorem. Co jeszcze kryje w sobie toń wody Jeziora Olecko Wielkie?

Jezioro Oleckie Wielkie

Jakie jest jezioro Olecko Wielkie

Jezioro Olecko Wielkie (zwane też Jezioro Oleckie Duże) jest jeziorem rynnowym o powierzchni – na dzień dzisiejszy – nieco ponad dwóch kilometrów. Niestety jezioro ulega eutrofizacji, dlatego powierzchnia jeziora niebawem może się zmniejszyć. Zwłaszcza w miejscu pomiędzy mostkami na zachodnim brzegu.

Średnia głębokość wody wynosi 16,7 metra, choć niektóre źródła podają 20 m głębokości. Z kolei maksymalna to nawet 65 metrów.

Jak przystało na jeziora rynnowe, jest ono długie i wąskie. Maksymalna długość jeziora to 4,5 kilometra, a szerokość 2 kilometry.

Długość linii brzegowej nie przekracza 11 kilometrów. W wielu miejscach otoczone lasem.

Jezioro Olecko Wielkie w liczbach

  • powierzchnia całkowita – 205 ha
  • średnia głębokość – 20 m
  • maksymalna głębokość – 45-65 m
  • szerokość maksymalna – 2 km
  • długość maksymalna – 4,5 km

Jezioro Oleckie Wielkie – Położenie

Wiewiórcza Ścieżka – Jezioro Olecko Wielkie

Jezioro Oleckie Wielkie leży w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie Oleckim. Główny basen jeziora sąsiaduje z miastem Olecko oraz wsią Możne.

Jezioro znajduje się 28 kilometrów na wschód od Suwałk, 34 kilometry na południe od granicy Polsko-Rosyjskiej i 25 kilometrów na północ od Ełku.

Dno jeziora

Dno piaszczyste, co pozwala na swobodną kąpiel, jednak w dużej części jeziora roślinność zanurzona zalega miejscami przy brzegu, stwarzając zagrożenie dla kąpiących się.

Jezioro Olecko Wielkie – Ukształtowanie terenu

Wiewiórcza Ścieżka – Jezioro Olecko Wielkie

Jeziora rynnowe mają to do siebie, że jak sama nazwa wskazuje, są to jeziora długie, wąskie, a ich brzegi strome. Nie inaczej jest w przypadku Jeziora Olecko Wielkie.

Jest to jezioro o stromych brzegach, z wyjątkiem delty rzeki Legi oraz swojej południowej części jeziora (tzw. szyjka). Od strony Olecka jest bardzo dobrze dostępne za sprawą zadbanej infrastruktury, ścieżki rowerowej oraz plaż. Od strony lasu brzegi są strome i trudno dostępne.

Jezioro Olecko Wielkie – Dorzecza

Trzcina pospolita na jeziorze Olecko Wielkie

Jezioro Oleckie Wielkie jest to jezioro przepływowe i znajduje się w dorzeczu rzeki Lega. Ta z kolei zasila rzekę Ełk, by ostatecznie wpaść do Biebrzy i zasilać wody rzeki Narew.

Fauna

Jezioro Olecko Wielkie jest w wielu miejscach otoczone lasem, główny basen jeziora sąsiaduje również łąkami, pastwiskami, rzekami. Samo jezioro porasta tatarak i inne zarośla. Tworzy to unikalny ekosystem dający życie licznym gatunkom zwierząt, ptaków, płazów czy ryb.

Jakie zwierzęta można spotkać w okolicy

Okoliczne lasy zamieszkują przede wszystkim lisy, wiewiórki (to od nich nazwę wzięła „Wiewiórcza ścieżka” wokół jeziora), łasice, gronostaje czy nietoperze.

Na szczególną uwagę zasługuje przywrócony naturze bóbr europejski.

W lasach możemy spotkać również zwierzynę tzw. grubą, a więc dziki, sarny, łosie. Co ciekawe, czasem można natknąć się na żubra, który skuszony smakowitymi kąskami leśnymi trafił tu z pobliskiej puszczy Boreckiej.

Ptaki

Jezioro Olecko Wielkie – Łyska

Występują tu liczne gatunki wróblowatych takie jak sikorki, szczygły, gile, czyżyki. Można tu spotkać również kukułkę, łyskę, perkoza, bielika, rybołowa, myszołowa, a nawet krogulca czy jastrzębia gołębiarza.

Nocami da się słyszeć sowę.

Występują tu również kaczki: krzyżówka, cyrankę.

Jezioro Olecko Wielkie – Wędkarstwo

Jezioro Oleckie Wielekie jest to zbiornik jeziorny typu sielawowego. A więc o dużej głębokości, twardym dnie jeziora, piaszczystym dnie, skąpą roślinnością przybrzeżną oraz znaczną przejrzystością wody. Ponadto jest to jezioro przepływowe leżące w dorzeczu rzeki Lega, która jest bogata w ryby słodkowodne. We wschodniej części jeziora zasilana jest również wodami delty cieku Możanka. Zatem wszelkie ryby mają tutaj – zwłaszcza w najszerszej części jeziora- mnóstwo schronienia i pożywienia zarówno zimą jak i latem.

Liczne ryby przyciągają wędkarzy łowiących zimą i latem. Poławiane są tu ryby takie jak: sielawa, leszcz, lin, płoć, okoń, szczupak, wzdręga, stynka, ukleja, karp, troć, sum, jazgarz, węgorz i inne gatunki ryb.

Flora

Lasy tworzą złożoną strukturę gatunkową. Na brzegach północnej oraz wschodniej części jeziora rosną: sosny, świerki, brzoza brodawkowata, olsza czarna, dąb szypułkowy.

Roślinność zanurzona w podszycie i runie jest również bardzo ciekawa. Rośnie tu zawilec gajowy i żółty czy przylaszczka zwyczajna, paprocie, wawrzynek wilczełyko, jagody, maliny, kopytnik pospollity czy poziomki. Natomiast przy ciekach wodnych pojawiają się śledziennica skrętolistna.

Na drzewach pojawiają się porosty jak choćby chrobotek, płucnica islandzka.

Okoliczne lasy charakteryzują się dużą ilością krzewów – porzeczka czarna, kruszyna pospolita, trzmielina zwyczajna, trzmielina brodawkowata, jarzębina, kalina koralowa, bez koralowy, bez czarny, wiciokrzew, suchodrzew oraz leszczyna.

Ochrona przyrody i negatywne skutki działalności człowieka

Jezioro Oleckie Wielkie nie jest objęte szczególną ochroną. Widoczna jest postępującą eutrofizację widoczną zwłaszcza nad brzegiem zatoki jeziora, najszerszej części jeziora, czy pomiędzy pomostami klubu wodnego, gdzie występuje trzcina pospolita anektująca coraz większe połacie wody.

Negatywne procesy przyspieszają przede wszystkim ze względu na działalność człowieka i jego ingerencję w procesy przepływu wód rzeki Legi. To właśnie pomiędzy pomostami powstał tzw. atraktor, a więc miejsce w którym zalegają osady i roślinność zanurzona zalega miejscami i tworzy liczne trzcinowiska – jakkolwiek malownicze, to niestety są objawem „choroby” jeziora.

W ostatnich latach ilość trzcinowisk podwoiła się, a niezamarzająca część jeziora pomniejszyła się znacząco, przez co nie mogą na niej żerować ptaki wodne m.in. perkozy.

Atrakcje nad brzegami jeziora Olecko Wielkie

Rowerzysta na ścieżce

Nad brzegami jeziora funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego, mała przystań jachtowa, a wokół jeziora prowadzi ścieżka rowerowa.

Funkcjonują tu dwie plaże („szyjka” oraz plaża miejska) molo, liczne mostki w trzcinowiskach czy Amfiteatr Podzamcze.

Wybierając się na wycieczkę dookoła jeziora nie można pominąć punktów widokowych z pięknym rozpościerającym się krajobrazem.

Ścieżka Rowerowa dookoła jeziora
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz