Nie wyobrażasz sobie wakacji poza Krainą Tysiąca Jezior? Nie ma co ukrywać, że Mazury są doskonałym regionem do aktywnego wypoczynku, szczególnie jeśli nie wystarcza Ci beztroskie plażowanie. Dziewicze lasy, jeziora i rzeki tylko uatrakcyjniają uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Poniżej opisaliśmy w skrócie szereg możliwości, które czekają na Ciebie w granicach europejskiego cudu natury.

Mazury - aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek na Mazurach

Mazurskie jeziora i rzeki wraz z otaczającą je przyrodą stwarzają znakomite warunki dla miłośników aktywnego wypoczynku. Istnieje tu możliwość uprawiania wszelkich sportów od windsurfingu i żeglarstwa, aż po Nordic Walking i wędkarstwo.

Żeglowanie

Jeśli żeglarstwo to Twoja pasja, na Mazurach odnajdziesz się doskonale. Turystów, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z nowym rodzajem aktywności fizycznej także nie powinno nic zatrzymywać przed aktywnym wypoczynkiem na mazurskich jeziorach. Np. Twist Czarter dysponuje jachtem Nautika 830, który można wynająć bez posiadania patentu motorowodnego.

Ponadto znajdziesz tam nowoczesne, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toaletą chemiczną, ogrzewanie, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną.

Więcej na temat żeglowania na Mazurach przeczytasz tutaj.

Spływy kajakowe

Coraz więcej gości na Mazury przyjeżdża w celu skorzystania ze spływów kajakowych. Niemal każda dostępna trasa zachwyca nawet najbardziej doświadczonych kajakarzy.

Dodatkową atrakcją jest mnóstwo miejsc biwakowych, noclegów oraz restauracji, z których możesz skorzystać po pokonaniu przez Ciebie danego odcinka trasy. Nie jeden szlak kajakarski zlokalizowany jest w samym środku dzikiej, mazurskiej natury. Mając odrobinę szczęścia możesz dostrzec sarny, łosie i orły.

Więcej na temat spływów kajakowych na Mazurach dowiesz się w tym miejscu: Spływy kajakowe.

Mazury - aktywny wypoczynek - kajaki

Trasy rowerowe

Rowerem po Mazurach? To nawet wskazana aktywność! Turystyka rowerowa w tym regionie stoi na bardzo wysokim poziomie. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oferuje sieć atrakcyjnych ścieżek rowerowych z dala od ruchliwych dróg. Podczas rowerowej wycieczki masz szansę zobaczyć wspaniały krajobraz, piękne jeziora i lasy. To także okazja do poznania wielu ciekawych miejsc i obiektów w okolicy.

Najciekawsze trasy rowerowe znajdziesz tutaj – Rowery

Wędkarstwo

Łowienie ryb może nie wymaga ogromnych nakładów energii, ale jest to zajęcie, dzięki któremu można odzyskać siły witalne. Wędkarstwo zaliczyliśmy do kategorii „aktywny wypoczynek”, gdyż wielu miłośników tego fachu, traktuje połów ryb bardzo ceremonialnie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Na pewno nie jest to zajęcie dla każdego. Natomiast każdy miłośnik tej profesji na Mazurach odnajdzie się jak ryba w wodzie.

Znajdziesz tu dużo ryb, niemal w każdym akwenie, ale oczywiście im bardziej dziko, tym większe szanse na połów. Więcej na temat wędkowania, przeczytasz tutaj: Wędkowanie

Nordic Walking

Na terenie Warmii i Mazur znajduje się wiele malowniczych ścieżek pośród lasu i wokół jezior, które zachęcają do spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Nordic Walking czyli tzw. marsze z kijkami są coraz bardziej popularne w Polsce. Nic dziwnego, ponieważ ta niepozorna dyscyplina sportu uaktywnia większość mięśni naszego ciała.

Warto wspomnieć, że znajdujące się na Mazurach rezerwaty przyrody z różnorodną fauną i florą także są doskonałym miejscem do uprawiania pieszych wędrówek. Odkrywanie niespotykanych gatunków zwierząt i roślin podczas spaceru to czysta przyjemność.

Więcej informacji na temat Nordic Walking na Mazurach znajdziesz tutaj: Wędrówki piesze

Loty widokowe

Oczywiście możesz być głodny większej adrenaliny. Dlatego zachęcamy Cię do skorzystania z lotów widokowych. Lot balonem, szybowcem, a może paralotnia lub motolotnia? Wybór należy do Ciebie

Bez cienia wątpliwości trzeba przyznać, że takie atrakcje zostają w pamięci na bardzo długo. Z góry będziesz miał okazje zobaczyć piękny krajobraz krainy tysiąca jezior.

Windsurfing

Windsurfing na Mazurach można uprawiać od kwietnia, aż nawet do października. Jeśli jednak dopiero uczysz się windsurfingu, lepiej jeśli zaplanujesz przyjazd na wakacje w letnich miesiącach z uwagi na lżejsze podmuchy wiatru.

Gdzie dokładnie się wybrać oraz o czym pamiętać dowiesz się na naszej podstronie, w której dokładnie opisaliśmy uprawianie windsurfingu na Mazurach – Windsurfing

Narciarstwo

Piękna góra śniegu na Mazurach, z której można zjeżdżać na nartach? Okazuje się, że aktywny wypoczynek w tym regionie jest możliwy również zimą.

Obok wysokich, atrakcyjnych nawet dla zaawansowanych narciarzy stoków, znajdziesz tu szczególne warunki do uprawiania narciarstwa nizinnego.

Więcej informacji na temat narciarstwa w regionie mazur znajdziesz tutaj – Narciarstwo

Mazury - aktywny wypoczynek

Nocleg w pobliżu atrakcji

Aby w pełni skorzystać z atrakcji umożliwiających relaks w postaci wysiłku fizycznego, potrzebujesz co najmniej kilku dni. Dlatego szczególnie polecamy nocleg w agroturystykach. W regionie Mazury, noclegi na wsi cechują się wyjątkowym klimatem, którego nie zagwarantują Ci apartamenty zlokalizowane w centrum miasta.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Agroturystyka na Mazurach