Skanseny na Warmii i Mazurach

Czy kiedykolwiek marzyłeś o podróży w czasie, aby poznać historię i kulturę Warmii i Mazur? Masz szczęście, ponieważ na mapie naszego województwa jest kilka miejsc, w których przeniesienie się w przeszłość jest możliwe! Skanseny na Warmii i Mazurach to prawdziwe skarby, które przybliżą Ci zwykłe życie w XIX i XX wieku na wiejskich gospodarstwach domowych. Przygotuj się na niezapomnianą podróż w przeszłość i odkryj, jak dawniej żyło się na Mazurach.

Skansen Osady Kulturowej w Kadzidłowie

Osada Kulturowa w Kadzidłowie otwiera nasze zestawienie. To prywatne muzeum etnograficzne znajduje się w niewielkiej wiosce, założonej przez staroobrzędowców w 1832 roku. Skansen składa się z siedmiu drewnianych budynków, przeniesionych z wsi na południu Mazur i pogranicza mazursko-kurpiowskiego.

To miejsce o wysokiej wartości naukowej, historycznej, estetycznej i krajobrazowej, które zostało wpisane do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.

Najcenniejszym zabytkiem w Osadzie Kulturowej jest dwustuletnia chałupa podcieniowa z Warnowa. To prawdziwy klejnot mazurskiego budownictwa podcieniowego. Przeniesie Cię w czasy, kiedy to mieszkańcy Mazur żyli w harmonii z naturą.

Historię chałupy można poczuć na własnej skórze, ponieważ jej wnętrze zostało urządzone w stylu z początku XIX wieku i stanowi mini muzeum, w którym możesz zobaczyć eksponaty etnograficzne oraz przykłady narzędzi i sprzętów używanych w gospodarstwach domowych.

Park etnograficzny z restauracją

W Osadzie Kulturowej znajdziesz również inne fascynujące budynki, takie jak chałupa z Dąbrów, która obecnie pełni funkcję „Oberży pod Psem”. To doskonałe miejsce, aby spróbować regionalnej kuchni mazurskiej i delektować się autentycznymi smakami i aromatami. Oberża pod Psem serwuje tradycyjne dania przygotowywane z lokalnych składników, które przeniosą Cię w świat mazurskiej kuchni.

Choć główną atrakcję stanowią zabytkowe chałupy, to Osada Kulturowa w Kadzidłowie ma do zaoferowania o wiele więcej. Na terenie skansenu znajduje się murowany budynek mieszkalny z XX wieku oraz trzy zabytkowe spichlerzyki. Spichlerzyki pełnią funkcję użytkową. Jeden z nich to obecnie rosyjska łaźnia parowa, w drugim stworzono warsztat, a trzeci skrywa ciekawą ekspozycję muzealną.

Zabytek z XIX wieku – Chałupa z Warnowa – Fot. oberzapodpsem.com.pl

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Kolejnym miejscem, które musisz odwiedzić podczas swojej podróży po skansenach Warmii i Mazur, jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i tamtejszy park etnograficzny z chałupami z XIX wieku. To wyjątkowe muzeum mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku.

Jego zbiory obejmują przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny, odzież, akcesoria obrzędowe oraz sztukę ludową z regionu Warmii i Mazur.

W muzeum znajdziesz również wystawy stałe i czasowe, które ukazują bogactwo kultury i tradycji tego regionu. Przechodząc przez muzeum, możesz przenieść się w czasy, kiedy to ludzie żyli w zgodzie z naturą i czerpali z niej wszystko, czego potrzebowali do codziennego życia. To doskonałe miejsce, aby poznać historię i kulturę Warmii i Mazur z bliska.

Park etnograficzny

Muzeum to również liczne zabytki historyczne. Park etnograficzny powstał w odpowiedzi na ostatnie, niszczejące chałupy z XIX wieku. Zabytkowe chaty przywieziono ze wsi położonych w województwie warmińsko-mazurskim i przepięknie je zrewitalizowano. Wśród budynków są między innymi chaty z XIX oraz początku XX wieku, kuźnia, remiza strażacka, budynek gospodarczy oraz replika zabytkowej stodoły.

Park Etnograficzny w Węgorzewie – Muzeum Kultury Ludowej

Skansen w Olsztynku

Trzecim miejscem, który musisz odwiedzić, jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. To miejsce, które przeniesie Cię w czasy minionych epok i pozwoli Ci zobaczyć różnorodność architektury i kultury Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. A także poczuć jak wyglądało życie w gospodarstwie wiejskim w XIX i XX wieku.

Muzeum to nie tylko zbiór wyjątkowych muzealiów, ale też przepiękny Park Etnograficzny, który sprawia, że zwiedzanie staje się niezwykłą przygodą.

Wśród obiektów znajdują się budynki mieszkalne, sakralne i przemysłowe. Część eksponatów znajduje się wewnątrz budynków, które urządzono na wzór wsi w XIX wieku.

Wśród zabytków wyróżnić można wyróżnić karczmę, młyn wodny oraz liczne chałupy z XIX wieku. Zachwycić się można również szkołą wiejską z XIX wieku oraz repliką drewnianego kościoła ze wsi Rychnowo

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Owczarnia – Magiczne Muzeum Mazurske

W pobliżu Kętrzyna znajduje się Muzeum Mazurskie w Owczarni, które powstało w byłym majątku ziemskim. To miejsce, gdzie gromadzone są stare meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze z lat 1815-1945.

Muzeum Mazurskie w Owczarni wyróżnia się tym, że zwiedzający mają możliwość bezpośredniego kontaktu ze starymi przedmiotami. Można je dotknąć, usiąść na nich czy otworzyć. Muzeum posiada również bogatą bibliotekę z księgozbiorem dotyczącym byłych Prus Wschodnich.

Sądry – Tajemnicze Muzeum Regionalne

Mniej znane, ale równie interesujące, jest Muzeum Regionalne w Sądrach. To miejsce znajduje się zaledwie 14 km od Mrągowa, na trasie Mrągowo-Ryn. Muzeum składa się z trzech budynków, w których prezentowane są liczne eksponaty.

W muzeum można zobaczyć zarówno zabytki etnograficzne, jak i historyczne oraz archeologiczne. Zbiory obejmują między innymi materiały zgromadzone w ramach konkursu historycznego „Losy Nasze…”, dawne mazurskie widokówki czy unikalne kafle pochodzące z badań archeologicznych.

W sąsiednich pomieszczeniach znajdują się również sprzęty rolnicze.

Muzeum Regionalne w Sądrach to nie tylko miejsce dla miłośników historii i kultury, ale także dla osób poszukujących tajemnic i niezwykłych odkryć.

Podsumowanie – Skanseny na Warmii i Mazurach

Skanseny w Warmii i Mazurach to prawdziwe skarby, które ożywiają historię i kulturę tego urokliwego regionu. Osady Kulturowe w Kadzidłowie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku to miejsca, które przeniosą Cię w czasy minionych epok i pozwolą Ci odkryć piękno i bogactwo Warmii i Mazur.

Przygotuj się na niezapomniane przygody, fascynujące opowieści i smaki, które zapadną Ci w pamięć na długo. Czas, aby odkryć urok skansenów w Warmii i Mazurach!

A jeśli interesuje Cię architektura drewniana, sprawdź także nasz samochodowy szlak architektury drewnianej Warmii i Mazur.

Szlak pełen jest przepięknych zabytków mieszkalnych, sakralnych i przemysłowych. Pokazuje jak wyglądała sztuka ludowa w XIX wieku, jakie były zwyczaje i codzienne życie. Na trasie znajdują się Skansen w Olsztynku, Park etnograficzny w Węgorzewie i wiele mniej znanych miejsc.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku
Osada Kulturowa – Muzeum znajduje się w Kadzidłowie -Fot. oberzapodpsem.com.pl
Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku
Zespół architektury drewnianej w Węgorzewie
Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku
Bogata kolekcja muzealiów w Kadzidłowie – Fot. oberzapodpsem.com.pl
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz