Co zwiedzić w Reszlu? atrakcje, zabytki, gotyckie mosty.

Reszel jest perełką Warmii. Życie w tym klimatycznym miasteczku toczy się spokojnie, w naturalnym rytmie. To właśnie Reszel jako jedno z pierwszych miast pojawił się na liście Cittaslow polska. Zabytkowe uliczki kryją w sobie wszystko, co opisuje ta idea. To miejsce, w którym odetchniesz od zgiełku wielkich miast i codziennej gonitwy.

Gdzie leży Reszel?

Reszel – Rynek

Reszel leży na Warmii, na pojezierzu Mrągowskim, w powiecie Kętrzyńskim. Przez miasteczko przepływa rzeka Sajna. Otoczone jest kilkoma popularnymi miastami, które co roku przyciągają wielu turystów z polski i zagranicy.

Na wschód od Reszla znajduje się Kętrzyn, miasta oddalone są od siebie o około 20 km. Jadać 27 km na południowy wschód trafimy na Mrągowo, a 29 km na południowy zachód na Biskupiec. Po zachodniej stronie miasta drogą numer 594 dojedziemy do Bisztynka (18 km), natomiast drogą numer 593 do Jezioran (32 km).

Jak zaplanować zwiedzanie Reszla?

Reszel – zamek

W Reszlu do zwiedzania jest wiele, miasto słynie zresztą z zabytkowej zabudowy. Gotyckie budowle to jednak nie wszystko! Pobyt w mieście docenią także miłośnicy turystyki aktywnej. Liczne ścieżki rowerowe i piesze zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na zwiedzanie miasta warto zaplanować więcej czasu niż jeden dzień. Choć Reszel nie jest duży, to aby dobrze poznać lokalne zabytki i poczuć prawdziwy klimat miasteczka, potrzeba co najmniej 2 dni. Na pobieżne zwiedzenie głównych atrakcji Reszla wystarczy jednak kilka godzin.

Reszel – Miasto zabytków

Zamek w Reszlu

Z czego słynie to warmińskie miasteczko? Oczywiście z zabytków! Wyjątkowe, monumentalne, gotyckie budowle przetrwały do naszych czasów. Dzięki nim na własnej skórze poczujesz, jak wyglądało tu niegdyś codzienne życie. Wycieczkę po Reszlu polecamy zacząć od najpopularniejszego zabytku w mieście – zamku w Reszlu. W okolicy zamku znajduje się również gotycki kościół apostołów Piotra i Pawła z XIV wieku. Idąc dalej uliczkami miasta odkrywamy bardziej nieznane atrakcje.

Wycieczka po Reszelskim zamku

Zamek w Reszlu

Kiedy na myśl przychodzi miasto Reszel, pierwszym skojarzeniem wielu osób jest zamek krzyżacki. Pierwsza krzyżacka strażnica stała w Reszlu już w 1241 roku! Obecny zamek nie został jednak wybudowany przez krzyżaków.

Zamek biskupów warmińskich to perełka architektury gotyku! Choć obiekt robi ogromne wrażenie z zewnątrz, warto udać się na wycieczkę po jego wnętrzu. W zamku udostępniono do zwiedzania wieżę oraz lochy, w których stworzono wystawę narzędzi tortur.

Murowaną twierdzę rozpoczęto budować dopiero w 1350 roku, a całkowita budowa zamku trwała pół wieku, zakończyła się bowiem w 1401 roku. Budowę nadzorował początkowo biskup Jan I z Miśni, a następnie Jan II Stryprock oraz Henryk III Sorbom.

Zamek w Reszlu odwiedzali ciekawi goście. Odwiedziny tu składał między innymi Mikołaj Kopernik. W XVIII wieku zamek przekształcono w więzienie. W kolejnym wieku w Reszlu wybuchły za to dwa poważne pożary, które pochłonęły zamek niemal kompletnie. Obiekt odbudowano, niestety zmienił on swój średniowieczny charakter.

Obecnie w Reszelskim zamku działa hotel, restauracja i niewielkie muzeum.

Muzeum tortur – Barbara Zdunk – ostatnia czarownica Europy

W zamku w Reszlu oglądać można wyjątkową wystawę, sama historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa. W mieście spalono na stosie ostatnią w Europie czarownicę. Barbara Zdunk została oskarżona o wzniecenie pożarów za pomocą czarów. Wcześniej poddano ją licznym torturom. Przykrą pamiątkę po tym wydarzeniu obejrzysz w muzeum, które znajduje się w piwnicach zamku w Reszlu.

Miasto widziane z góry

Jeśli chciałbyś spojrzeć na Reszel z góry, świetną okazją jest punkt widokowy na wieży zamkowej. Z wieży roztacza się piękny widok miasta i okolic.

Zamek i tutejszą wystawę można odwiedzać w godzinach 9-18. Bilet normalny kosztuje 12 zł, a bilet ulgowy 8 zł.

Zamieszkaj w zamku w Reszlu

Zamek w Reszlu to nie wyłącznie muzeum! W zamku możesz zostać na obiad, a nawet wynająć własną komnatę. W obiekcie działa bowiem hotel i restauracja. Restauracja w zamku oferuje kuchnię regionalną, tutaj zjesz typowe lokalne przysmaki.

Widok Reszla z wieży kościelnej – Kościół św. Piotra i Pawła

Kościół w Reszlu

Po zwiedzaniu zamku polecamy udać się na spacer do kościoła z XIV wieku. Kościół św. Piotra i Pawła to miejsce, w którym również masz okazję wdrapać się na wieżę kościelną i podziwiać malownicze miasteczko. Jednak to nie widok z wieży jest główną atrakcją. Sam kościół wart jest zwiedzenia. Mury kościoła pamiętają okresy średniowiecza, wnętrze jest jednak młodsze, pochodzi z XIX wieku.

Kościół świętych apostołów Piotra i Pawła wzniesiono w XIV wieku, rozpoczęcie budowy miało miejsce około 1360 roku. W późniejszych stuleciach świątynię przebudowywano.

Kościół przepięknie prezentuje się z zewnątrz, polecamy zajrzeć również do środka. Wnętrze kościoła, choć stosunkowo młode, jest naprawdę wyjątkowe. Podziwiać można między innymi obraz Jana Blanka czy zdobioną chrzcielnicę.

Wejście na wieżę kościoła jest odpłatne. Bilet normalny to koszt 4zł, ulgowy 2 zł.

Najstarsza plebania w regionie

Kościół i plebania w Reszlu

Obok kościoła znajduje się najstarszy, mieszkalny budynek w Reszlu. Kościelna, stara plebania to również jedna z najstarszych budowli tego typu w województwie warmińsko-mazurskim. Budynek stoi obok kościoła już od 1444 roku. W plebanii gościł między innymi biskup Ignacy Krasicki.

Gotyckie mosty – most wysoki i most niski

Mniej znaną atrakcją miasteczka, często niedostrzeganą przez turystów są gotyckie mosty nad rzeką Sajną. Pierwszy most gotycki, czyli most wysoki znajduje się przy ulicy Mazurskiej. Drugi, most niski położony jest dalej, około 100 metrów na północ. Most gotycki z XIV wieku ma jedynie fundamenty, reszta została dobudowana w późniejszych stuleciach.

Pozostałe atrakcje Reszla

Reszel

Zwiedzanie zamku, kościoła i plebanii zajmuje sporo czasu. Polecamy jednak udać się na dłuższy spacer po Reszlu, aby odkryć jego mniej znane atrakcje. Oprócz zabytków Reszel oferuje również różnorodne trasy piesze. Jedna z ciekawszych znajduje się w parku miejskim. Trasy piesze biegną wzdłuż brzegu rzeki Sajny.

Stare miasto, rynek, kamienice, klasycystyczny ratusz w Reszlu

Reszel – stare miasto

Rynek w Reszlu jest jednym z ładniejszych rynków województwa warmińsko-mazurskiego. Stare miasto ma charakterystyczny, średniowieczny układ z rynkiem i zabytkowym ratuszem. Dookoła znajdują się urocze, kolorowe kamienice. Bez trudu można tu znaleźć kawiarnie i restauracje. Na rynku znajduje się również rekonstrukcja średniowiecznej studni.

W centrum miasteczka bez problemu zaparkujesz, choć w sezonie letnim może brakować miejsc. Dookoła rynku znajduje się wiele miejsc parkingowych.

W sercu starówki znajduje się klasycystyczny ratusz z początku XIX wieku. Stanął on na miejscu wcześniejszego ratusza, który spalono w XIX wieku.

Reszel – Ratusz

Idąc dalej uliczkami miasta, natknąć się można na zabytkowe spichlerze. Te zabytki Reszla pochodzą z XVIII oraz XIX wieku. Do naszych czasów zachowały się trzy budynki, stojące obok siebie.

Reszel – spichlerz

Średniowieczne mury miejskie

Reszel pochwalić się może wyjątkową atrakcją – fragmentami średniowiecznych murów obronnych z XIV wieku. Mury obronne zostały w większości rozebrane, lecz te, które zostały do dziś, są w całkiem dobrym stanie.

Najciekawszym elementem murów jest fragment przylegający do baszty przy ulicy Kraszewskiego.

Gdzie dobrze zjeść w Reszlu?

W zamku w Reszlu funkcjonuje restauracja

W sezonie w Reszlu zjeść można naprawdę dobrze. Regionalnej kuchni spróbujesz w restauracji w Zamku. Ciekawą propozycją, oferującą kuchnię domową jest Bar pod warkoczem. Poza tym w mieście znajduje się sporo mniejszych i większych lokali, a także liczne kawiarnie.

Dalsze wycieczki – miasta i miasteczka wokół Reszla

Okolice Reszla – Święta Lipka

Reszel, choć pełen zabytków, nie jest dużym miastem. Jeżeli to urocze miasteczko nie nasyci Twojej potrzeby zwiedzania, polecamy wybrać się do okolicznych miejscowości. Wiele z nich skrywa w swoich granicach prawdziwe skarby.

Święta Lipka

Sanktuarium Maryjne – Święta Lipka

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce to miejsce szczególnie lubiane przez turystów. Miejscowość Święta Lipka oddalona jest od Reszla o zaledwie 6 km. Niezwykła budowla cieszy oko już z zewnątrz, jednak prawdziwe skarby kryje w środku. Wewnątrz sanktuarium w Świętej Lipce znajdują się organy z XVIII wieku. Polecamy wybrać się na koncert organowy, który odbywa się w każdy piątek lipca i sierpnia.

Kętrzyn

Zamek zakonu krzyżackiego w Kętrzynie – dziedziniec

Jadąc około 20 km na wschód, natrafisz na miasto Kętrzyn. Na terenie miejscowości znajduje się kilka ciekawych zabytków, między innymi zamek krzyżacki, budynek loży masońskiej czy bazylika kolegiacka św. Jerzego.

Bezławki – Zamek i kościół w jednym

Zamek w Bezławkach

Bezławki to niewielka miejscowość oddalona od Reszla o około 10 km. Atrakcją wsi jest zamek wzniesiony w końcówce XIV wieku. Twierdzę zaadaptowano jednak na kościół, co nadało mu zupełnie innego charakteru. Teren wokół zamku jest niezwykle malowniczy, idealny na pieszą wycieczkę.

Łężany – wyjątkowy pałac

Pałac w Łężanach

Miłośnicy architektury neobarokowej zakochają się w tym miejscu. Pałac w Łężanach co roku przyciąga wielu turystów, nic dziwnego! Zespół pałacowy robi wrażenie. Sam budynek pałacu zachował się w doskonałej kondycji.

Bęsia – pałac i wiatrak

Wiatrak w Bęsi k. Reszla

Kolejnym kierunkiem, który warto rozważyć, jest osada Bęsia. W malutkiej miejscowości zlokalizowane są dwa interesujące obiekty. Pierwszym jest zabytkowy wiatrak z początku XIX wieku. Jeszcze kilka lat temu wiatrak był w fatalnym stanie i popadał w ruinę, otrzymał jednak drugą szansę. Obecnie podziwiać można go w wyremontowanym wydaniu. Tuż obok wiatraku stoi pałac z 1730 roku. Niestety obiekt powoli popada w ruinę.

Aktywny wypoczynek

Reszel to miejscowość zabytków i niepowtarzalnego klimatu. Może być jednak miejscem, w którym na pierwszy plan wychodzi turystyka aktywna. Liczne ścieżki spacerowe i trasy rowerowe zapewnią rozrywkę entuzjastom aktywności fizycznej.

Ciekawą propozycją jest spływ mało popularnym szlakiem – rzeką Guber. Szlak otwiera jezioro Guber, a kończy się w Sępopolu. Krótszy wariant szlaku, dla mniej wytrwałych kajakarzy, swój początek ma w miejscowości Biedaszki.

Reszel nie leży bezpośrednio nad jeziorem. W jego pobliżu (11,5 km) znajduje się natomiast jezioro Leglińskie. To świetny zbiornik dla wędkarzy, przy brzegu rozmieszczone są liczne kładki. W akwenie złowić można karpia, płoć, leszcza, szczupaka, ukleję, węgorza, lina, sielawę lub okonia.

W okolicy jeziora odkryć można ciekawe miejsce, cmentarzysko kurhanowe.

Rezerwat przyrody Polder Sątopy-Samulewo

Wielbiciele pieszych wędrówek wybrać się mogą na wycieczkę do rezerwatu przyrody Polder Sątopy-Samulewo. Miejsce to ochrania miejsca lęgowe licznych gatunków ptaków wodno-błotnych.

Reszel – Trasy rowerowe

Miejscowość Reszel może pochwalić się wyjątkowo malowniczą okolicą. Jest tu co zwiedzać i można robić to jednośladem. Popularną trasą rowerową jest szlak Reszel – Święta Lipka.

Również trasa Reszel-Biskupiec cieszy się sporą uznaniem. Trasa ma typowo warmiński charakter. Piękne tereny, lasy i jeziora. W Łężanach warto zatrzymać się, aby zobaczyć pałac rodziny von Fischer-Lossainen.

Ciekawym kierunkiem mogą być również Jeziorany. Choć szlak prowadzi głównie drogą asfaltową, krajobrazy, jakie oferuje okolica są wyjątkowo piękne.

Reszel – widok miasta
Zamek w Reszlu
Kościół św. Piotra i Pawła – widok na ołtarz główny
Reszel – kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu
Widok zamku w Reszlu
Reszel – Zamek – obecnie znajduje się tu hotel
Widok zamku w Reszlu – zamek biskupów warmińskich
Ratusz – Reszel
Reszel – dziedziniec zamku
Spichlerz – Reszel
Reszel
Okolice zamku – Reszel
Reszel

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz