Mrągowo
Mrągowo to miasto, które dzięki swojej lokalizacji na Mazurach sprzyja zarówno rekreacji, jak i wypoczynkowi.
W miejscowości położonej na Pojezierzu Mazurskim można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Mrągowo przyciągnie Cię pięknymi jeziorami, zadbanymi plażami oraz dziką przyrodą, w której dominuje niespotykane w innych częściach Polski ptactwo.
Ponadto ziemia mrągowska to charakterystyczne ukwiecone skwery, parki, alejki, łódki, żaglówki, fontanny, piękny amfiteatr, a także promenada i molo, które sprzyjają obserwacjom miasta oraz tętniącego życia na wodzie.
Na szlaku wielkich jezior mazurskich
Na terenie Mrągowa znajdują się kilka jezior, które doskonale wpasowują się w klimat Mazur.
Jezioro Czos
Jezioro Czos posiada urozmaiconą linię brzegową z niewielką wysepką w południowo-wschodniej części.
W pobliżu akwenu dla turystów dostępne są ścieżki rowerowe oraz deptaki spacerowe.
Nad jeziorem Czos można odpoczywać i po prostu opalać się lub spacerować promenadą, przy okazji obserwując zawody żeglarskie.
Atrakcją jest również tramwaj wodny, który kursuje po jeziorze Czos co 20-30 min. Rusza w drogę gdy zbierze się minimalna grupa co najmniej 5 osób i zatrzymuje się przy molo w centrum miasta, w Ekomarinie i amfiteatrze.
Źródełko miłości
Nieopodal jeziora Czos można wybrać się do Źródełka Miłości. Legendy głoszą, że zakochani, którzy się tam spotkają, będą mogli upewnić się, czy ich miłość zarezerwowana jest na całe życie. Do źródełka można się dostać idąc ścieżką widokowo-edukacyjną z ustawionymi wzdłuż niej tablicami informacyjnymi i ławeczkami.
Jezioro Sutapie Małe
Jezioro Sutapie Małe nie jest tak popularne, jak jezioro Czos, ale może zachwycić Cię spokojem i dzikością, ponieważ przy akwenie nie znajdziesz żadnych ośrodków wypoczynkowych.
Dlatego jeśli będziesz uważnie obserwował to miejsce, masz szansę znaleźć niestrzeżoną plażę, na której możesz poczuć się jak na osobistym skwerze, zarezerwowanym wyłącznie dla Ciebie i najbliższych Ci osób.
Jezioro Sołtysko
Jezioro Sołtysko to doskonałe miejsce do wypoczynku, ale też raj dla wędkarzy. Można tu złowić m.in. lina i szczupaka.
Wokół jeziora znajdują się ścieżki rowerowe, zatoczki, pomosty. W okolice akwenu można przyjechać samochodem, ponieważ zorganizowane są tam miejsca parkingowe.
Jezioro Magistrackie
Jezioro Magistrackie to uwielbianie miejsce przez mieszkańców i przyjeżdżających tam turystów, ponieważ znajduje się tam mnóstwo miejsc spacerowych i rekreacyjnych. Można też tu smacznie zjeść w okolicznych barach.
Niedaleko jeziora rosną melancholijne płaczące wierzby, które rzucają cień na powierzchnię akwenu.
Przechadzając się ścieżkami możesz też podziwiać chłodzące się kaczki, fontanny (m.in. tulipana, który zjawiskową wygląda nocą), oraz rzeźby z serii „Ptaki”, „Wiatr” i „Ogień”, które powstały z rąk młodych artystów wywodzących się m.in. z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wieczorem cały teren oświetlają latarnie, które nadają romantyczny klimat.
Jezioro Juno
Jezioro Juno to jedne z najczystszych akwenów na Mazurach, gdzie można znaleźć sporo ryb. Mieszkańcy Mrągowa lubią uciekać w okolice tego jeziora, ponieważ można tam odpocząć od zgiełku panującego w centrum miasta, gdzie w sezonie letnim ciekawe miejsca oblegane są przez turystów z całej Polski.
Nad jeziorem Juno zlokalizowany jest Wakepark, czyli aktywność przeznaczona dla ludzi szukających wrażeń i adrenaliny.
Mrągowo miasto festiwali
Mrągowo uwielbia się bawić przy dobrej muzyce. W mieście cyklicznie obywają się znane w całej Polsce festiwale. Mieszkańców, jak i turystów nie trzeba namawiać do kupna biletów na takie muzyczne wydarzenia jak Piknik Country, Disco Summer Start, czy Festiwal Muzyki Kresowej.
Z kolei Mrągowski amfiteatr co roku wita najlepsze polskie kabarety z racji odbywającej się Mazurskiej Nocy Kabaretowej.
Najciekawsze atrakcje dla dzieci
Dzieci w Mrągowie odnajdą się doskonale. Nie brakuje tutaj miejsc dostosowanych specjalnie dla nich. Dodatkowo istnieje sporo alternatyw. Dlatego jeśli Twoje dziecko nie będzie zadowolone z danej atrakcji, bez problemu może skorzystać z innej znajdującej się w pobliżu.
Oto kilka wariantów, z których możesz skorzystać podczas pobytu w Mrągowie.
Fun Park
W zasadzie Ty i Twoje dziecko możecie spędzić w tym miejscu cały dzień. W Fun Parku znajduje się tak dużo atrakcji, że aż trudno nadążyć. Możecie tu korzystać m.in.. z takich dogodności jak:
- Quady
- Gokarty
- OFF-Road
- PAINTBALL
- ESCAPE ROOM
- PÓŁKOLONIE” zajęcia dla dzieci
- Walki Łuczników
- Tor przeprawowy AUT RC
- LaserTag czyli Paintball Laserowy
Mini Zoo
Rodziny z dziećmi mogą miło spędzić czas w Mini Zoo. Można tu zobaczyć sporo zwierząt, charakterystycznych dla polskiej, mazurskiej wsi., m.in.
- bażanty
- owce
- konie
- świnki peruwiańskie
- strusie emu
Mrongoville
Kowbojskie stroje i klimat dzikiego zachodu?
W mieście Mrągowo znajduje się miasteczko, które spokojnie można nazwać Dzikim Zachodem. Western City Mrongoville przypomina typowe miasteczko westernowe z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX wieku. Na terenie Mrongoville dzieci będą mogły na kilka godzin zamienić się w walczących kowbojów szukających skarbów.
Więcej informacji na temat Mrongoville znajdziesz tutaj.
Park Linowy Lemur
Park Linowy Lemur to kilkadziesiąt atrakcji linowych i kilkaset metrów tras o pięciu stopniach trudności. Wysiłek i adrenalina na świeżym powietrzu w jednym wydaniu.
W parku linowym odnajdą się całe rodziny, przyjaciele, a także grupy zorganizowane ( min. 20 osobowe).
Obiekt położony jest w pobliżu Mrongoville co sprzyja w zaplanowaniu całego dnia zabaw.
Pozostałe miejsca, które warto zobaczyć z dziećmi
- plac zabaw przy ul. Krakowskiej (za Urzędem Miasta)
- plac zabaw, mini siłownia nad jeziorkiem Magistrackim, od ul. Mickiewicza
- Park Sikorskiego przy os. Brzozowym
- skwer na placu PCK, fontanna Mrągowska Syrenka
- promenada i fontanny nad jeziorkiem Magistrackim
Mrągowo – atrakcje historyczne
Muzeum ziemi mrągowskiej
Znajdziesz je w centrum miasta Mrągowo. Bez wątpienia, nawet dzieci po wizycie, nie powinny mówić, że było nudno, ponieważ można tam podziwiać wystawę poświęconą historii Mrągowa, której początek datuje się 10. tys. rok przed naszą erą. Tak odległa data może robić wrażenie!
Skwer Jana Pawła II
Skwer Jana Pawła II powstał w latach 60. XX wieku. Zlokalizowany jest na przeciwko Ratusza. Rozciąga się od pomnika Papieża Jana Pawła II aż do Jeziora Czos.
Skwer jest miejscem, gdzie możesz napawać się pięknem znajdującego się tam parku, który wiosną oraz latem wypełniają kwiaty oraz zieleń o powierzchni 1ha. Na terenie skweru znajdują się też dwa pomniki przyrody w postaci dębów piramidalnych.
Muzeum sprzętu wojskowego
W Muzeum Sprzętu Wojskowego można zobaczyć wystawę pojazdów wojskowych, wozów strażackich i radiowozów pochodzących z północno-wschodniej Polski.
Muzeum sprzętu wojskowego umożliwia również zwiedzającym przejażdżki ciężkimi platformami.
Kościół ewangelicko-augsburski
Kościół ewangelicki w Mrągowie powstał w XVIII wieku i od zawsze był wielokulturowy.
Wspólnotę Kościoła tworzyli zarówno mieszkańcy Mrągowa, jak i ludność pochodzenia pruskiego oraz osadnicy pochodzący z Mazowsza.
Kościół ewangelicki w Mrągowie to przykład budownictwa sakralnego dawnych Prus Wschodnich.
Obiekt można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z pastorem.
Ratusz w centrum miasta
Jeśli interesujesz się historią, warto również zobaczyć neorenesansowy budynek, który powstał w 1912 roku. Aktualnie jest to siedziba władz miasta oraz powiatu mrągowskiego. W tym samym miejscu stoi pomnik patrona miasta – Krzysztofa Mrągowiusza.
Zabytkowe kamieniczki
Zarówno na przedmieściach oraz w centrum ponad 21. tysięcznego miasteczka znanego głównie z odbywającego się tu słynnego Pikniku Country, można znaleźć wiele pięknych kamienic, które praktycznie nie są zniszczone.
W czasie II Wojny Światowej, Mrągowo w przeciwieństwie do wielu innych polskich miast, nie zostało boleśnie zniszczone, dzięki temu wiele XIX. wiecznych budowli zachowało się aż do dziś.
Najstarsza apteka na Warmii i Mazurach
W centrum Mrągowa, w równoległej do rynku uliczce możesz podziwiać najstarszą na Warmii i Mazurach aptekę, która powstała w 1819 r.
Nad ścianą Apteki pod Orłem (nazwa apteki), widnieje figura orła oraz tablica przypominająca o jej historii.
Pozostałe zabytki historyczne, które warto zobaczyć w Mrągowie
- Strażnica bośniacka i Izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi.
- Cerkiew Prawosławna
- Mrągowskie centrum kultury
- Muzeum Warmii i Mazr
- Muzeum regionalne
- Stara Chata
- Park lotników
Festiwalowy Amfiteatr w Mrągowie
Mrągowo może poszczycić się pięknym amfiteatrem, który zlokalizowany jest po drugiej stronie jeziora Czos.
Bez wątpienia jego atutem jest dobre położenie w granicach miasta Mrągowo. Z racji, że znajduje się niedaleko jeziora, podczas wakacyjnych koncertów żeglarze mają okazję posłuchać występów z ich ulubionego miejsca.
Góra Czterech Wiatrów i ośrodek sportów zimowych
Góra Czterech Wiatrów położona jest na Półwyspie Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos.
Znajduje się tam Ośrodek Sportów Zimowych, który zapewnia mieszkańcom oraz urlopowiczom przedłużeniu sezonu turystycznego.
Obszar Góry o powierzchni ok. 60 ha jest własnością komunalną Gminy Mrągowo. Powierzchnia jest częściowo zalesiona i jest wspaniałym punktem widokowym, z którego można zobaczyć zjawiskową panoramę miasta i jego okolic.
Oświetlony stok narciarski nad Jeziorem Czos sprawi, że poczujesz się jak w narciarskim raju…
Jest to doskonałe miejsce do rozpoczęcia przygody z nartami. Dla początkujących dostępna jest szkółka narciarska.
Centrum edukacji ekologicznej w Ekomarinie
Centrum edukacji ekologicznej to miejsce, gdzie możesz podziwiać obiekty nawiązujące do ekologii.
Ośrodek sprzyja edukacji oraz podnoszeniu świadomości związanej z ekologią. Można tu zobaczyć szereg wystaw i ekspozycji, m.in. lokalne ryby i roślinność, wystawę motyli występujących na Mazurach, planszę edukacyjną przedstawiającą mazurską przyrodę, zdjęcia artystów, ekspozycje kilkunastu rodzajów pni drzew występujących na Mazurach, zbiory minerałów, galerię piór ptaków, rękodzieła lokalnych twórców i wiele innych skarbów związanych z ziemią Mrągowską.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.