Co zwiedzić w Rynie?

Ryn, malownicze miasteczko w sercu Mazur, kryje między swoimi jeziorami – mniejszym Ołów na północy i większym Ryńskim na południu – liczne atrakcje turystyczne. Bliskość takich miast jak Giżycko, Mrągowo, Mikołajki czy Kętrzyn czyni Ryn doskonałym punktem wypadowym do odkrywania uroków regionu, a „Ryn atrakcje” staje się coraz bardziej popularnym hasłem wpisywanym w wyszukiwarkę wśród turystów. Zatem co zwiedzić w Rynie? Oto najlepsze atrakcje tego niewielkiego miasteczka!

Ryn – położenie

Ryn to nieduża miejscowość w powiecie giżyckim. Usytuowany jest na trasie Giżycko-Mrągowo, mniej więcej w połowie jej długości. Od Giżycka oddziela je ok. 20 km, od Mrągowa ok. 22 km. Równie blisko jest do Kętrzyna, ok. 21 km oraz do Mikołajek ok. 17 km. Dzięki swojemu położeniu Ryn jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Mazur. W okolicy miasta roi się od atrakcji turystycznych, jednak i w samym Rynie jest co zwiedzać!

Miejscowość ta to również świetne miejsce do wypoczynku. Miasto należy do sieci Cittaslow, która propaguje życie w zgodzie z naturą. Nie brakuje tu spokojnych miejsc noclegowych i restauracji.

Ryn – widok z drona

Ryn na Mazurach – zabytki

Miasto doceniane jest przede wszystkim ze względu na swoje malownicze położenie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Latem to głównie jeziora przyciągają turystów, jednak podróżujący nie będą się tu nudzić. W Rynie nie brakuje ciekawych atrakcji i pięknych zabytków, oto one:

Zamek Krzyżacki w Rynie – nocleg w zamku

Główna atrakcja Rynu to właśnie zamek krzyżacki. Zbudowany w XIV wieku przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, Winricha von Kniprod nie miał łatwej historii. Był siedzibą Komturii, z czasem stał się siedzibą niższych urzędników. W drugiej połowie XVII trafił w prywatne ręce i przez lata zmieniał właścicieli. Po pożarze w 1881 roku zamek został częściowo odbudowany, zachowując jedynie jedno oryginalne skrzydło. W 2002 roku rozpoczęto jego renowację w celu otwarcia hotelu, który uruchomiono w 2006 roku.

Zamek krzyżacki znajduje się pomiędzy Jeziorem Ryńskim, a Jeziorem Ołów. W zamku stworzono SPA i i restaurację. Restauracja w twierdzy serwuje tradycyjne dania kuchni mazurskiej.

Obecnie zamek oferuje zwiedzanie z przewodnikiem, które pozwala zgłębić jego historię oraz podziwiać architekturę. Dostępne są również specjalne pakiety pobytowe, w tym średniowieczne uczty i zabiegi spa.

Zamek w Rynie to miejsce, gdzie historia splata się z nowoczesnością, oferując niezapomniane wrażenia zarówno miłośnikom dawnych opowieści, jak i poszukiwaczom luksusowego wypoczynku.

Hotel Zamek Ryn na Mazurach

Młyn wodny

Stary Młyn w Rynie przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Gościniec Ryński Młyn oferuje dania kuchni polskiej, które zachwycają swoim smakiem i autentycznością. Restauracja znajduje się w odrestaurowanym budynku XIX młynu wodnego w pobliżu jeziora Ryńskiego.

Poza restauracją gościniec oferuje także nocleg. Obiekt posiada osiem pokoi.

W sąsiedztwie gościńca znajduje się park linowy Lemur. W parku stworzono trzy trasy o różnym stopniu trudności.

Młyn wodny znajdujący się w pobliżu jeziora Ryńskiego

Wiatrak holenderski

Holenderski wiatrak to kolejny zabytek w Rynie, w którym można zamieszkać. Obecnie budynek zaadaptowany jest na dom wakacyjny. Z tego względu wiatrak nie jest udostępniony do zwiedzania wewnątrz.

Wiatrak holenderski w Rynie

Wieża ciśnień

Wieżę ciśnień zbudowano w XX wieku. Początkowo była ważnym elementem systemu wodociągowego, obecnie służy jako punkt widokowy. Wieża ciśnień otwarta jest od maja do połowy września, a wstęp na nią jest bezpłatny. Z tarasu widokowego roztacza się panorama miasteczka oraz jezior.

Wieża ciśnień w Rynie
Wieża ciśnień w Rynie położona jest na wzgórzu

Podziemny kanał

W centrum miasta znajduje się studnia, dzięki której obejrzeć można podziemny tunel łączący Jezioro Ołów z Jeziorem Ryńskim. Kanał ma 200 metrów długości i powstał w średniowieczu.

Jezioro Ołów i Jezioro Ryńskie

Niewątpliwie, Jezioro Ołów i Jezioro Ryńskie stanowią dwa z najbardziej malowniczych akwenów w okolicy. Każde z tych jezior oferuje coś wyjątkowego dla odwiedzających, niezależnie od tego, czy szukają spokojnego miejsca do wędkowania, pięknych krajobrazów do podziwiania, czy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Ścieżka spacerowo-rowerowa nad jeziorem Ołów zaczyna się przy plaży

Jezioro Ołów

Akwen stanowi świetne miejsce rekreacyjne. Wokół zbiornika przebiega ścieżka spacerowo-rowerowa. Trasa o długości 4,1 km jest niezwykle malownicza. Dużym atutem ścieżki jest pomost widokowy.

Nad jeziorem znajduje się kąpielisko miejskie z piaszczystą plażą.

Jezioro to jest cichą strefą, znakomitą do łowienia ryb takich jak szczupak, okoń, leszcz, węgorz, płotka, karaś, i lin. Dodatkowo, ze względu na głębokość do 40 metrów, jezioro to cieszy się popularnością wśród nurków.

Widok plaży jeziora Ołów

Jezioro Ryńskie

Akwen leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Połączone jest z jeziorem Tałty, najdłuższym jeziorem w okolicy, co sprawia, że jest kluczowym punktem dla miłośników żeglarstwa. Żeglarze skorzystać mogą z nowoczesnej mariny.

Wzdłuż północnego brzegu jeziora biegnie promenada z restauracjami.

Nad jeziorem Ryńskim położony jest także amfiteatr, na którym w sezonie odbywają się liczne wydarzenia.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku skorzystać mogą z bogatej oferty sprzętu wodnego. Nad brzegiem znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Swoją przystań ma tu także Żegluga Mazurska. Rejsy statkami to popularna atrakcja na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Rejsy odbywają się do Mikołajek oraz po jeziorze Ryńskim w okolicy Rezerwatu Ptasia Wyspa.

Zamek w Rynie i jezioro Ryńskie

Co zwiedzić w okolicy Rynu?

Sąsiednie miasta również oferują ciekawe atrakcje. W Giżycku zwiedzisz między innymi zamek krzyżacki, Twierdzę Boyen oraz obrotowy most. Po więcej miejsc z tego miasta zajrzyj do naszego artykułu.

Mrągowo to między innymi piękna trasa wokół jeziora Czos oraz wieża Bismarcka.

Kętrzyn również zapewnia liczne atrakcje. Wśród najczęściej odwiedzanych jest zamek w Kętrzynie, Bazylika Kolegiacka Św. Jerzego, Konsulat Świętego Mikołaja (działający przez cały rok) oraz Stado Ogierów.

Mikołajki to kolejne miasto położone na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, często określane Żeglarską Stolicą Polski. I to właśnie jeziora są największym atutem Mikołajek. Będąc w tej miejscowości warto wybrać się na spacer na most wiszący oraz do centrum, aby zobaczyć Króla Sielaw. W Mikołajkach znajduje się Muzeum reformacji Polski.

W okolicach Rynu odnaleźć można kopce strażnicze. Teren ten niegdyś zamieszkiwany był przez plemię Galindów. Pamiątką pozostałą po tym plemieniu są nasypy ziemne. Jeden z nich znajduje się w miejscowości Orło, położonej ok. 5 km od Rynu. Drugi we wsi Notyst Wielki, oddalonej od Rynu o ok. 8 km. W Notyście zwiedzić można także ruiny pałacu. Kolejne kopce strażnicze są w Wejdykach (5 km od Rynu) i Wyszemborku (13 km od Rynu). Około 9 km od Rynu, w pobliżu wsi Jeziorko, odnaleźć można za to pokaźne grodzisko Galindów.

Podsumowanie

Ryn z jego malowniczymi jeziorami, zabytkami oraz bogatą ofertą kulinarną i noclegową, stanowi kwintesencję mazurskiego wypoczynku. Odwiedzający to miasteczko mają możliwość zanurzenia się w bogatą historię regionu, cieszenia się naturalnym pięknem oraz próbowania lokalnych specjałów kulinarnych. Z kolei szeroka gama dostępnych noclegów zapewnia, że każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, niezależnie od preferencji i budżetu.

Hotel Zamek Ryn na Mazurach
Ryn – Centrum miasteczka
Zamek krzyżacki w Rynie – coś dla miłośników historii
Ciekawe miejsca – zamek
Trasa spacerowa nad jeziorem Ołów
Ryn
Wiatrak w Rynie
Ryn
Jezioro Ryńskie w Rynie
Ryn
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz