Wieża ciśnień w Rynie
Niewielki Ryn otulony przez dwa jeziora, przyciąga turystów przede wszystkim ze względu na swoje malownicze położenie. Jednakże miejscowość ma do zaoferowania znacznie więcej! Długa historia miasta pozostawiła ślad w postaci kilku ciekawych atrakcji. Wśród najbardziej charakterystycznych zabytków Rynu znajduje się odrestaurowana wieża ciśnień. Wieża ciśnień w Rynie niegdyś służyła mieszkańcom miasta, dziś otwarta jest także na zwiedzających.
Wieża ciśnień w Rynie – położenie i historia
Ryn to nieduże miasto położone w powiecie giżyckim. Oddalone jest o 20 km od Giżycka i ok. 22 km od Mrągowa. Miasteczko znane jest przede wszystkim ze względu na zamek krzyżacki, jednak w jego obrębie znajdują się też inne, interesujące zabytki. Wśród ciekawszych wizytówek Rynu wyróżnić można wiatrak holenderski, młyn wodny oraz właśnie zabytkową wieżę ciśnień.
Pod koniec lat 30 XX wieku zła jakość wody ze studni miejskich spowodowała konieczność budowy nowego ujęcia oraz sieci wodociągowej. Wieżę wzniesiono w 1939 roku. Położona jest na wzgórzu, w sąsiedztwie dawnego cmentarza ewangelickiego.
Początkowo służyła jako kluczowy element systemu wodociągowego miasta, zapewniając mieszkańcom dostęp do czystej wody. W 1960 roku została wyłączona z użytku i przez lata stała nieużytkowana.
Na szczęście wieża ciśnień doczekała się renowacji. Przebudowano ją w 2019 roku dzięki finansowaniu przez miasto oraz międzynarodową sieć Cittaslow, promującą spokojne życie w zgodzie z naturą i tradycją.
Dodano do niej taras widokowy, windy oraz wyremontowano wnętrze budowli. To wszystko pozwoliło na otwarcie wieży dla zwiedzających i przyczyniło się do jej nowej roli jako atrakcji turystycznej.
Wieża ciśnień w Rynie – architektura
25 metrową, murowaną wieżę na planie ośmioboku zbudowano na kamiennych fundamentach. Umieszczony był w niej zbiornik o pojemności 100 m3 na planie koła, wykonany z żelbetu. Wieża posiadała trzy kondygnacje. Jej dach kryty był dachówką holenderką i zwieńczony iglicą pełniącą funkcję odgromnika. Oryginalnie drzwi i okna były drewniane.
Rewitalizacja zabytkowej wieży ciśnień
W ramach rewitalizacji wieży ciśnień w Rynie zrealizowano szereg działań, które znacząco podniosły jej wartość turystyczną oraz estetyczną. Zainstalowano windy, co umożliwiło dostęp do wieży dla każdego. Dodano taras widokowy, toalety oraz punkt informacyjny, które zwiększyły komfort zwiedzających.
Zajęto się także otoczeniem wieży, poprzez ułożenie nowej nawierzchni, montaż ławek, nasadzenie zieleni oraz oświetlenie terenu wokół wieży, dzięki czemu jest ona atrakcyjna również po zmroku.
Te działania, wraz z dofinansowaniem z międzynarodowej sieci Cittaslow, która promuje życie w zgodzie z naturą i tradycją, przyczyniły się do odnowienia Wieży Ciśnień w Rynie i uczyniły ją jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta.
Wieża ciśnień w Rynie – zwiedzanie
Taras widokowy Wieży Ciśnień w Rynie to miejsce, z którego roztacza się niezwykła panorama na jezioro Ołów oraz Jezioro Ryńskie, zamek i miasto.
Taras widokowy jest dostępny dla zwiedzających od 1 maja do 15 września, od wtorku do niedzieli, w godzinach 11:00-17:00, z ostatnim wejściem o 16:30.
W Rynie wieża ciśnień po sezonie otwarta jest wyłącznie dla grup powyżej 10 osób, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Oprócz punktu widokowego, wieża pełni rolę niewielkiej galerii. Na ścianach rozwieszono historyczne zdjęcia miasta.
Wstęp na wieżę jest bezpłatny.
Podsumowanie
Będąc w okolicy warto odwiedzić tę XX wieczną wieżę ciśnień. Zabytek był niegdyś częścią miejskiego systemu wodociągów, dziś otwarta jest na zwiedzających, a z jej szczytu można podziwiać panoramę mazurskiego miasteczka. Stworzenie tam punktu widokowego sprawiło, że wieża ciśnień w Rynie stała się jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w regionie. Piękną panoramę okolic Rynu oraz najbliższe otoczenie wieży podziwiać można od maja do połowy września. Wieżę wyposażono w windy, więc dostępna jest dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Wokół wieży utwardzono chodnik, dzięki czemu dostęp do zabytku jest łatwo dostępny.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.