Jezioro Ołów

Jezioro Ołów wraz z jeziorem Ryńskim w malowniczy sposób zamykają pomiędzy swoimi wodami miejscowość Ryn. Choć oba zbiorniki oddalone są od siebie o zaledwie 0,5 km, znacznie się od siebie różnią.

Jakie jest Jezioro Ołów

Sąsiednie jezioro Ryńskie cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro Ołów to akwen znacznie mniej popularny, umiejscowiony poza szlakiem. Docenią go miłośnicy spokoju i kontaktu z naturą. Idąc brzegiem zbiornika, napotkamy wielu wędkarzy. Jezioro objęte jest strefą ciszy, a ukształtowanie dna i występujące w kilku miejscach szuwary, są doskonałym schronieniem dla ryb.

Zbiornik jest jeziorem polodowcowym o owalnym kształcie, jego linia brzegowa jest słabo rozwinięta. Na brzegach występują liczne pagórki. Od południa jezioro graniczy z Rynem, wzdłuż jego brzegu przebiega ścieżka spacerowa, kończąca się przy plaży i miejskim kąpielisku. Północna część zbiornika otoczona jest polami, a północno-wschodnia lasem. Niemal na całej linii brzegowej występuje roślinność wodna i przybrzeżna, głównie trzcina pospolita i pałka wąskolistna.

Jezioro Ołów doceniają również nurkowie. W północnej części jeziora dno opada do 40 m głębokości.

Jezioro Ołów w liczbach

  • powierzchnia całkowita – 61,40 ha
  • średnia głębokość – 13 m
  • maksymalna głębokość – 40,1 m
  • szerokość maksymalna – 0,530 km
  • długość maksymalna – 1,640 km
  • długość linii brzegowej – 3,80 km

Wędkowanie na jeziorze Ołów

Jezioro Ołów jest obfite w ryby i regularnie zarybiane. Złowić w nim można okonie, węgorze, liny, płocie, szczupaki, sielawy, sieje oraz leszcze. Zarybiane jest szczupakiem, sielawą oraz węgorzem.

Trasa spacerowa wokół jeziora Ołów

Wokół jeziora Ołów przebiega ścieżka spacerowo-rekreacyjna dla rowerzystów i pieszych. Trasa jest niewymagająca, jej długość wynosi 4,1 km. Przebiega przez Ryn, na tym etapie wykonano ją z kostki brukowej. Poza miastem droga jest żwirowa. Dodatkową atrakcją ścieżki jest pomost widokowy, biegnący tuż przy tafli wody. Trasa rozpoczyna się przy kąpielisku miejskim, następnie biegnie przez las oraz tereny otoczone łąkami i polami.

Jezioro Ołów – atrakcje w okolicy

Bezpośrednie towarzystwo Rynu zapewnia wiele atrakcji. Wśród Ryńskich zabytków polecamy zwiedzić zamek krzyżacki, w którym obecnie działa hotel, odrestaurowany młyn wodny oraz wiatrak holenderski. Warte uwagi jest także regionalne muzeum im. Albina Nowickiego, które w zbiorach zgromadziło skarby pochodzące z Rynu i okolicznych miejscowości.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z parku linowego. A wielbiciele pięknych widoków z pewnością docenią przygodę podczas lotu balonem.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz