Ryn
Ryn jest niewielkim miasteczkiem położonym w powiecie Giżyckim. Od jednej strony otoczony jest jeziorem Ryńskim, z drugiej jeziorem Ołów. Atrakcyjna lokalizacja i ciekawa architektura sprawiają, że jest miejscem wartym odwiedzenia. Miasto pokochają także wszyscy, którym bliski jest aktywny wypoczynek.
Historia Rynu
Historia miasta Ryn zaczyna się już w I w.n.e., kiedy obszar dzisiejszej gminy zamieszkiwały plemiona pruskie. Ludy Galindów zostały jednak zdziesiątkowane przez Krzyżaków na początku XIII wieku. W kolejnych wiekach na tych terenach przeprowadzono akcje kolonizacyjne, tworząc niewielkie osady. W okolicach roku 1377 rozpoczęto budowę zamku w Rynie, a wraz z nim zaczęło formować się miasto. Dopiero w roku 1723 Ryn otrzymał prawa miejskie. Od tego momentu rozwój miejscowości przybrał na sile. Historia Rynu jest burzliwa, a tutejsza zabudowa była wielokrotnie niszczona. Do dzisiaj przetrwało wyłącznie kilka zabytków.
Ryn – zabytki
Choć zabytkowych obiektów nie ma tu wiele, wszystkie warte są zwiedzenia ze względu na ich dobrze zachowany stan i świetnie wykonaną rewitalizację.
Zamek w Rynie
Główną atrakcją miasta jest pokrzyżacki zamek zlokalizowany w centrum miasta. Choć wybudowany w XIV wieku, wielokrotnie go przebudowywano, nieustannie zmieniając jego wygląd. Jedno skrzydło obiektu pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza. Pozostała część zamku powstała znacznie później. Obecnie zabytek pełni funkcję hotelu i jest dostępny do zwiedzania. Oprócz świetnie zachowanych wnętrz obejrzeć można również zebrane eksponaty. Historia niektórych z nich sięga nawet IX wieku. W zamku regularnie organizowane są imprezy. Jednymi z ciekawszych są biesiady rycerskie, które mają przybliżyć uczestnikom realia średniowiecznych czasów.
Zamek w Rynie wart jest odwiedzenia nie tylko ze względu na architekturę. Budynek owiany jest tajemnicą. Wśród mieszkańców chodzą legendy związane z duchem Białej Damy. Owym duchem jest rzekomo żona litewskiego księcia Witolda, którą zamurowano w piwnicy zamku. Przy odrobinie szczęścia, w nocy można natknąć się na unoszącą się w powietrzu postać.
Wiatrak Holenderski w Rynie
Wiatrak w rynie to prawdziwa ciekawostka regionu. Pochodzi z XIX wieku i do naszych czasów zachował się w świetnym stanie. Zabytek jest obecnie pod opieką prywatnych osób. Obiekt wyremontowano i zaadaptowano na dom wakacyjny. W obiekcie nocleg znajdzie 10 gości.
Wieża ciśnień
Historia zabytkowej wieży ciśnień również rozpoczyna się w XIX wieku, jednak w 2019 zyskała nowego blasku. Podczas rewitalizacji przebudowano wieżę oraz dodano taras widokowy. Z punktu roztacza się malownicza panorama miasta i okolicznych jezior. Wnętrze budynku także odświeżono, a dzięki zamontowanej windzie zabytek dostosowano do osób niepełnosprawnych.
XIX wieczny młyn
Jedną z czołowych atrakcji miasta Ryn jest odrestaurowany młyn wodny. Budynek ten przez wiele lat był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, dziś przyjął rolę gościńca z miejscami noclegowymi oraz restauracją. W młynie umieszczono również sklepik oferujący lokalne rękodzieło, książki związane z kulturą regionu oraz regionalne przysmaki.
Muzeum regionalne
W muzeum im. Albina Nowickiego zgromadzone są eksponaty pochodzące z Rynu i okolicznych miejscowości, a historia niektórych z nich sięga nawet 200 lat wstecz. Wśród zbiorów znajduje się między innymi łódź wydobyta z dna jeziora Ryńskiego, narzędzia rolne czy przepiękne meble.
Aktywny wypoczynek
Ryn ma wiele do zaoferowania również dla tych, którzy preferują aktywne spędzanie czasu. Okoliczne tereny sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a jeziora dostarczają okazji do spróbowania sportów wodnych.
Ścieżka rekreacyjna
Czterokilometrowa, żwirowo-brukowa trasa spacerowa otaczająca jezioro Ołów to świetny sposób na aktywny wypoczynek. Malownicza ścieżka zapewnia kontakt z naturą i czas spędzony w ciszy i spokoju. Piesza lub rowerowa wycieczka rozpoczyna się przy kąpielisku i obiega jezioro tuż przy jego brzegu. Samo jezioro jest jednym z najczystszych na Mazurach. Dzięki temu często wykorzystywane jest do nurkowania i wędkowania.
Rejsy statkiem
Popularną atrakcją jest rejs statkiem wycieczkowym. Statek w stronę Mikołajek wypływa codziennie. 1,5 godzinny rejs wiedzie przez jeziora Ryńskie, Tałty, Mikołajskie i Bełdany. Trasa jest niezwykle malownicza i spokojna. Statki żeglugi mazurskiej oferują również nieco krótszą wycieczkę, do rezerwatu Ptasia Wyspa.
Wędkarstwo
Jeziora w Ryńskie to raj dla osób uprawiających wędkarstwo. Wędkarze szczególnie zachwyceni będą jeziorem Ołów, które znajduje się w strefie ciszy, jest więc wyłączone z ruchu motorowodnego. Także jezioro Ryńskie doceniane jest przez miłośników wędki. W jeziorze żyją między innymi płocie, leszcze, liny, a nawet szczupaki, sandacze i okonie.
Park linowy
Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją sprawność fizyczną i zręczność, Ryn oferuje park linowy. W parku stworzono trzy trasy o różnym stopniu trudności, zależnie od wieku i umiejętności gości. Miejsce nadaje się zarówno dla starszych dzieci, jak i dorosłych.
Loty nad Rynem
Nie jest to atrakcja dla osób z lękiem wysokości, ale na pewno docenią ją wielbiciele adrenaliny. W Rynie skorzystać można z lotów motolotnią oraz lotów balonem. Loty balonem organizowane są zarówno dla klientów indywidualnych, jak i zorganizowanych grup. Aby wrażenia były jeszcze lepsze, wycieczki odbywają się o wschodzie i zachodzie słońca, który podziwiać można z lotu ptaka.
Rezerwat przyrody Ptasia Wyspa
Na terenie gminy znajduje się obszar chroniony rezerwatu przyrody Ptasia Wyspa. Miejsce to będzie gratką dla wszystkich, którzy interesują się ornitologią. Rezerwat powstał w celu ochrony wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Na terenie wyspy gniazduje 12 różnych gatunków ptaków. Wśród nich znajdują się Hełmiatki zwyczajne, gatunek wpisany na Czerwoną listę ptaków Polski. Żyje tu także największa w Polsce kolonia Mew śmieszek. Na wyspę przepłynąć można statkiem pasażerskim lub kajakiem.
Żeglarstwo w Rynie
Nad jeziorem Ryńskim w okolicy miasta znajduje się wiele przystani. Dzięki dużej ilości miejsc do cumowania obszar ten stał się atrakcyjny dla żeglarzy. Portem, który zasługuje na uwagę, jest Ekomarina Ryn. To nowoczesne miejsce zlokalizowane w centrum miasta. Port posiada 60 miejsc do cumowania. Udogodnień dla żeglarzy jest sporo, między innymi w dostępny jest punkt odbioru nieczystości z jachtów. Na miejscu oprócz sanitariatów i pralni znajduje się także bar.
Na jeziorze Ryńskim co roku organizowane są regaty 7 Cudów Mazur. To cykliczne zawody, które odbywają się Giżycku, Mrągowie, Mikołajkach, Rucianem-Nidzie, Węgorzewie oraz Rynie.
Co jeszcze warto zobaczyć w Rynie?
- Podziemny kanał łączący jezioro Ryńskie z jeziorem Ołów
- Nadbrzeża jeziora Ryńskiego i jeziora Ołów
- Grodziska w Jeziorku k. Rynu
- Kopce Strażnicze w pobliskich miejscowościach Orło, Wejdyki
Imprezy cykliczne:
- Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria
- Noc Świętojańska nad Ołowiem
- Regaty 7 cudów Mazur
- Dni Rynu-Święto miasta
- Festyn kulinarny Smalcowanie z Ogórczeniem 2021
Co warto zobaczyć w okolicy?
- Zamek Krzyżacki w Giżycku – 20 km
- Twierdza Boyen Giżycko – 20 km
- Most obrotowy Giżycko – 20 km
- Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie – 28 km
- Miasteczko Westernowe Mrongoville – 20 km
- Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – 32 km
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.