Wiatrak Holenderski w Rynie

Jeśli myślisz, że aby zobaczyć wiatrak holenderski, trzeba jechać do Holandii (a dziś już Niderlandów), to nic bardziej mylnego! Jeden, niesamowity egzemplarz możesz zobaczyć w Rynie na Mazurach! Co jeszcze ciekawsze, ten murowany wiatrak holenderski mieści w sobie pokoje i możesz w nim zanocować! Oto wiatrak Holenderski w Rynie.

Wybudowany w 1873 roku wiatrak Holenderski w Rynie niegdyś służył do mielenia zboża. Dziś znajduje się w nim niezwykle atrakcyjny hotelik z wieloma udogodnieniami.

Co warto zaznaczyć, nie tylko sam wiatrak jest atrakcyjny, ale jego najbliższe otoczenie jest również niezwykle malownicze.

Wiatrak Holenderski w Rynie – opis

Wiatrak Holenderski w Rynie znajduje się na niewielkim wzgórzu przy wjeździe od strony Olsztyna do miejscowości Ryn.

Jest to obiekt murowany, zbudowany na planie koła. Bryła dachowa pokrywająca głowicę (czapę) jak przystało na wiatrak typu holenderskiego, była obracana, natomiast cały korpus statyczny.

Obiekt jest wyjątkowy w skali kraju, a na całym świecie pozostało tego typu wiatraków już niewiele.

Wiatrak Holenderski w Rynie ma trzy piętra i parter. Kopuła (głowica), z której rozpościera się niesamowity widok na jezioro Ryńskie oraz port jachtowy.

Wiatrak Holenderski w Rynie – okolica

Okolica – Wiatrak Holenderski w Rynie

Lokalizacja obiektu jest niezwykle interesująca. W promieniu kilkuset metrów zlokalizowane jest jezioro Ryńskie. W okolicy wiatraka znajdują się również liczne atrakcje m.in. zamek w Rynie, plaża miejska nad jeziorem Ołów, port jachtowy (jezioro Ryńskie), czy odrestaurowany młyn wodny z XIX wieku.

Nieco dalej od Rynu, znajdują się liczne zabytki: kopce strażnicze z czasów Galindów, Kwatera Hitlera w Gierłoży, Twierdza Boyen, Kwatera Główna Wojsk Lądowych Rzeszy Niemieckiej, Sanktuarium w Świętej lipce, Muzeum Mazurskie Owczarnia, wioska żeglarska w Mikołajkach czy liczne krzyżackie zamki.

Położenie sprzyja również miłośnikom sportów wodnych. W okolicy istnieją miejsca, w których można wynająć sprzęt wodny, taki jak motorówki, jachty żaglowe, rowery wodne.

Jeśli zdecydujesz się zarezerwować nocleg w tym miejscu, aby aktywnie spędzić czas, możesz nie tylko rozpalić ognisko czy grill, ale również wybrać się na spacer nad jeziorem, przejażdżkę rowerem do lasu, czy zwiedzić okoliczne atrakcje. Tym bardziej, że lokalizacja obiektu jest idealna, by stać się bazą wypadową na zwiedzanie Mazur.

Zarówno samochodem, jak i rowerem szybko dojedziesz i zwiedzisz Giżycko, Mrągowo, Ryn, Kętrzyn czy Gierłoż. Odległości pomiędzy tymi miastami a Rynem, nie są duże, dlatego rower będzie zdecydowanie najlepszą opcją!

Ryn i Jezioro Ryńskie

Pierwszym kierunkiem gości wiatraka jest z pewnością Ryn i Jezioro Ryńskie, a także znajdujący się nad jego brzegiem port jachtowy. Murowany wiatrak holenderski leży od niego zaledwie 400 metrów w linii prostej.

Jezioro Ryńskie leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i stanowi całość z jeziorem Tałty. Co ciekawe, jezioro to posiada „fiord” w okolicach miejscowości Wejdyki.

Sam Ryn jest jedną z najbardziej malowniczo położonych miejscowości na Mazurach. O jego malowniczości niech świadczy fakt, że leży pomiędzy dwoma jeziorami: Jezioro Ołów i Jezioro Ryńskie, z czego to pierwsze jest położone wyżej nad poziomem morza, niż to drugie.

Znajdują się tu liczne miejsca noclegowe oraz atrakcje wliczając w to Zamek w Rynie i Ekomarinę.

Wiatrak Holenderski w Rynie – Historia

Wiatrak Holenderski w Rynie

Wiatraki Holenderskie tak samo, jak domy podcieniowe, są wyjątkową pozostałością po osadnictwie holenderskim w Prusach. Osadnicy z Niderlandów – zwani w Polsce Olendrami – zakładali w Prusach wsie w XVI w. – XVII w.

Jedną z takich pozostałości po kulturze niderlandzkiej jest właśnie wiatrak holenderski w Rynie.

Jak wspomnieliśmy, obiekt wybudowano w 1873 roku, a użytkowano do około 1950 roku. Od tego czasu stopniowo niszczał.
W latach 70 na ostatniej kondygnacji mieściła się pracownia malarska. W 1975 roku został kupiony i zaadaptowany na cele mieszkaniowe.

Wiatrak Holenderski w Rynie – Noclegi

Salon – Wiatrak Holenderski w Rynie

Wiatrak Holenderski w Rynie oferuje możliwość noclegu dla 10-12 osób i wynajmowany jest w całości. To idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Wokół znajdują się malownicze lasy i jeziora: Jezioro Ołów oraz Jezioro Ryńskie, które leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Na szlaku leży się również Giżycko czy Węgorzewo.

Oczywiście możesz sprawdzać oferty innych miejsc noclegowych. Jeśli jednak najniższa cena nie jest dla Ciebie najważniejsza, a cenisz sobie pokój usytuowany niczym punkt widokowy, mający widok na Jezioro Ryńskie, to nie czekaj. Wybierz termin dostosowany do idealnych wakacji. Nocleg zarezerwować możesz bezpośrednio u właścicieli na stronie oferty lub przez booking.

Udogodnienia obiektu

Wiatrak Holenderski w Rynie na Mazurach

Obiekt oferuje liczne udogodnienia dla gości, wśród nich jest płyta indukcyjna, grill, ekspres do kawy, parter z kominkiem, meble, miejsce na ognisko, piekarnik, stół dla 6 osób, bar czy zmywarka.

Co mieści się na piętrach?

Sam obiekt ma 3 piętra oraz parter. Na parterze znajduje się nowoczesna kuchnia z pełnym wyposażeniem, jadalnia z salonem, kominek, TV, łazienka.

Piętro I mieści dwie sypialnie dwuosobowe oraz łazienkę.

Piętro II mieści dwie sypialnie: pokój dwuosobowy i pokój jednoosobowy oraz łazienkę.

Natomiast trzecie piętro znajdujące się w kopule to duża dwuosobowa sypialnia z widokiem na Jezioro Ryńskie oraz łazienka.

Dla gości udostępnione są posesja, sprzęty ogrodowe, dwa rowery turystyczne, hamak.

Na ternie obiektu jest się duży parking.

Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie
Wiatrak Holenderski w Rynie
Wnętrze – Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie na Mazurach
Na terenie obiektu dostępne są liczne udogodnienia
Wiatrak Holenderski w Rynie
Sypialnia – Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie na Mazurach
Salon – Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie na Mazurach
Sypialnia – Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie na Mazurach
Łazienka – Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie na Mazurach
Wybierz termin i zarezerwuj nocleg
Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie
Sypialnia – Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie
Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie – Sypialnia
Łazienka – Murowany Wiatrak Holenderski w Rynie
Ryn na mazurach – Port
Brzeg jeziora – Ryn na mazurach
Ryn na mazurach – okolice wiatraku
Widok na żaglówki na wodach jeziora – Ryn na mazurach
Widok na ekomarinę z brzegu jeziora – Ryn
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz