Jezioro Tałty – komfortowy wypoczynek

Jezioro Tałty oferuje turystom bogatą infrastrukturę z licznymi hotelami i pensjonatami, a także wspaniałe warunki do żeglowania i wędkowania. Na miłośników przyrody czeka zaś Wyspa Modliszek, gdzie spotkać można rzadkie owady. 

Jakie jest jezioro Tałty

Jezioro Tałty to najgłębszy akwen na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i stanowi  jeden ciąg wodny z jeziorem Ryńskim. Cechuje się dużą głębokością oraz przejrzystymi wodami. Jego dno jest twarde a brzegi piaszczyste i wysokie z rozległym wypłaszczeniem w okolicach ujścia Kanału Tałckiego po wschodniej stronie jeziora. Akwen rozciąga się od Mikołajek na południu do Półwyspu Mrówki na północy.

Jezioro Tałty w liczbach

Aby w pełni zobrazować specyfikę jeziora Tałty, poniżej podajemy wartości jego najważniejszych parametrów.

  • powierzchnia całkowita – 782 ha,
  • średnia głębokość – 14 m,
  • maksymalna głębokość –  50,8 m,
  • szerokość maksymalna – 1,8 km,
  • długość maksymalna – 12,5 km.

Żegluga na jeziorze Tałty

Jezioro Tałty stanowi jeden ciąg wodny z jeziorem Ryńskim o łącznej długości 20 km. Przez akwen przebiega szlak żeglarski i traktowane jest jako łącznik pomiędzy północą a południem w krainie Wielkich Jezior Mazurskich. 

Po jeziorze Tałty można pożeglować samodzielnie lub skorzystać z rejsów organizowanych przez Żeglugę Mazurską. W przypadku samodzielnej żeglugi pamiętać należy, że przy wietrze wiejącym z siłą od 6 stopni w skali Beauforta na akwenie powstają metrowe fale obowiązuje wówczas zakaz żeglugi.

Tałty – gdzie się zatrzymać

Na brzegach jeziora Tałty znajduje się wiele obiektów noclegowych oraz przystanie żeglarskie. Turyści mogą wybierać pomiędzy hotelami, pensjonatami i domkami letniskowymi. Na tych terenach znajdują się także gospodarstwa agroturystyczne i pola kempingowe. Z kolei na wędkarzy w wodach Tałty czekają takie gatunki jak: płoć, leszcz, okoń, węgorz, miętus czy lin.

Zatoka Modliszek

Jednym z ciekawych miejsc nad jeziorem Tałty jest Półwysep i Zatoka Modliszek. Nazwa pochodzi od występujących na tym obszarze rzadkich owadów, które często przybierają pozę, przypominającą osobę ze złożonymi do modlitwy rękoma. Półwysep Modliszek, z kąpieliskiem, jest wygodnym miejscem postoju dla żeglarzy, choć należy pamiętać o występujących na tym obszarze płyciznach.

W okolicach jeziora Tałty turyści znajdą nie tylko piękne widoki, ale także bardzo komfortowe warunki do spędzenia urlopu. Urokliwe pensjonaty i hotele oraz bogate w ryby wody sprawiają, że Tałty są niezwykle popularne wśród odwiedzających Mazury przyjezdnych. 

WRÓĆ DO WPISÓW