Bojery na Mazurach

Zimowe żeglarstwo lodowe na Mazurach z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Jedną z najciekawszych i najbardziej ekscytujących możliwości jest latanie na bojerach. Bojery to tradycyjne łodzie lodowe, które łączą w sobie sport, przygodę i niesamowite doznania na lodzie. W regionie Mazur, szczególnie w miejscowościach Giżycko, Mikołajki i Mrągowo, można spróbować tej niezwykłej formy żeglarstwa lodowego. Zapraszamy Cię do odkrycia uroków bojerów na Mazurach!

Żeglarstwo lodowe – historia

Bojery to specjalne łodzie lodowe, które umożliwiają żeglowanie po zamarzniętych jeziorach. Są to jednostki wyposażone w płozy, napędzane siłą wiatru. Historia bojerów sięga XVII wieku i rozpoczyna się w Holandii. Pierwsze bojery wykorzystywano do transportu.

W 1928 roku Niemcy, Litwa, Łotwa i Estonia wspólnie utworzyły Europejską Unię Żeglarstwa Lodowego. W 1935 roku Polska, razem z Austrią i Holandią, dołączyła do tej organizacji.

Ślizgi w Prusach Wschodnich były bardzo popularne w okresie międzywojennym. W Giżycku w 1948 roku rozpoczęto budowę bojerów, tutaj również w 1951 roku odbyły się pierwsze Bojerowe Mistrzostwa Polski. Jednak to jezioro Święcajty na Mazurach stało się centrum uprawiania żeglarstwa lodowego. Również odbywały się tam mistrzostwa w ślizgach lodowych. W latach 30 w zawodach startowało nawet 120 ślizgów. Jednym z legendarnych bojerów był „Ognisty Ptak” skonstruowany przez Georga Teppera. Jego konstruktor osiągnął na nim rekordowy wynik prędkości.

Bojery na Mazurach

Nie trzeba być doświadczonym żeglarzem, aby spróbować swoich sił na bojerze. Jest to sport ekstremalny, który zapewnia dużą dawkę adrenaliny. Mimo to latanie bojerami to aktywność, którą można wykonywać nawet bez doświadczenia.Wiele ośrodków ma w ofercie szkolenia bojerowe, które pozwolą początkującym żeglarzom zaznać przygody również w sezonie zimowym.

Żeglarze lodowi – gdzie warto się wybrać?

Malownicze tereny i liczne ośrodki oferujące szkolenia sprawiają, że Mazury to idealne miejsce do uprawiania żeglarstwa lodowego. Żeglowania po mazurskich jeziorach możesz spróbować między innymi w poniższych miejscach:

Ośrodek Wypoczynkowy Łabędzi Ostrów w Pięknej Górze

Ośrodek Wypoczynkowy Łabędzi Ostrów to idealne miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem lodowym na bojerach. Miejsce to oferuje wiele atrakcji i usług, które umożliwią Ci pełne doświadczenie tego unikalnego sportu, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym żeglarzem.

Początkujący mogą skorzystać z doświadczenia instruktorów. Ośrodek posiada wypożyczalnię profesjonalnych bojerów.

Łabędzi Ostrów to oczywiście również noclegi, gastronomia, a w sezonie prężnie działający port.

Hotel Ognisty Ptak w Ogonkach

Kolejne miejsce na Mazurach, w którym przekonasz się czym jest żeglarstwo lodowe. Hotel zawdzięcza swoją nazwę legendarnemu bojerowi skonstruowanemu przez Georga Teppera, który nad Święcajtami miał swój tartak.

Oferta skierowana jest zarówno do zagorzałych sportowców, jak i do zupełnie początkujących. Obiekt ma w swojej wypożyczalni cztery jednostki przeznaczone do żeglarstwa na lodzie.

Ognisty ptak oferuje również noclegi, restaurację, basen i strefę SPA.

Bojery na Mazurach – fot. Hotel Ognisty Ptak

Gospoda pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie

Ta fascynująca forma rozrywki dostępna jest także w Gospodzie pod Czarnym Łabędziem. Tutaj latać bojerami możesz pod okiem Mistrza Polski w klasie Mnotyp XV, Jerzego Nowakowskiego. W ofercie wypożyczalni są ślizgi zarówno 1 osobowe, jak i 2 osobowe.

Obiekt podobnie jak powyższe ma w ofercie noclegi oraz restaurację.

Bojery na Mazurach – jak się przygotować?

Przed wyruszeniem na lodową przygodę, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i wyposażenie. Niezbędne będą ciepłe rękawice oraz ciepłe i wodoodporne buty. Ciepłe skarpetki oraz czapka i gogle. Przydatny może się okazać kombinezony narciarskie.

Żeglarstwo lodowe to bezpieczny sport, jednak ważna jest kontrola grubości lodu. Codzienne sprawdzanie wytrzymałości pokrywy lodowej to dobra praktyka.

Bojery na Mazurach – fot. Hotel Ognisty Ptak

Bojery na Mazurach – żeglarstwo lodowe na Mazurach

Mazury zapewniają doskonałe warunki do żeglarstwa na lodzie. Nic dziwnego, że sport ten staje się tu coraz bardziej popularny. Ta fascynująca forma spędzenia czasu zapewnia dużą dawkę adrenaliny, więc nie jest aktywnością dla każdego. Aby rozpocząć swoją przygodę z bojerami, możesz być amatorem. Choć doświadczenie w żeglarstwie na wodzie się przydaje, pod okiem instruktorów nawet początkujące osoby nauczą się potrzebnych elementów praktyki żeglarskiej. Między innymi przydatnych węzłów żeglarskich, jak przeprowadzać stawianie i składanie masztu, oraz co zrobić w sytuacji zagrożenia.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz