Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na Mazurach. Zachowana w świetnym stanie, udostępniona do zwiedzania przez cały rok. Czas widocznie się tu zatrzymał, a panujący tu klimat z pewnością pokochają miłośnicy historii.

Twierdza Boyen – Historia

Budowę Twierdzy Boyen w Giżycku rozpoczęto w 1843 roku na rozkaz króla Fryderyka Willhelma IV. Prace nad ziemno-murowanym fortem ukończono po 12 latach, w 1856 roku. Twierdza w kształcie gwiazdy miała pomieścić 3 tysiące żołnierzy, a jej zadaniem było blokowanie przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin oraz Kisajno. Obiekt był ważnym elementem fortyfikacji i stanowił przeszkodzę w dostępie wrogich wojsk na teren Prus Wschodnich.

Do fortu dojechać można od strony Giżycka oraz Kętrzyna. Wjazd do środka możliwy jest przez cztery bramy: Giżycką, Kętrzyńską, Wodną, wyposażoną w most zwodzony oraz Prochową.

Choć budowa rozpoczęła się w 1843 roku, pierwsze plany pochodzą z roku 1818, a ich inicjatorami byli generałowie von Grolmanna oraz von Boyen. I to na cześć tego drugiego nazwano twierdzę. Autorem ostatecznego projektu był Johann Leopold Ludwig Brese. Bastiony otrzymały nazwy Hermann, Ludwig, Leopold (trzy imiona generała von Boyen), Recht (prawo), Schwert (miecz), Licht (światło).

I Wojna Światowa

Podczas I Wojny Światowej Twierdza Boyen stała się ważnym elementem strategii obronnej. W 1914 roku w okolicach twierdzy doszło do walk pomiędzy armią Niemiecką i Rosyjską. 23 sierpnia Rosjanie otoczyli Giżycko wraz z twierdzą i zażądali poddania się wojsk stacjonujących w twierdzy. 27 sierpnia 1914 roku płk Busse odrzucił propozycję kapitulacji. Ostatecznie odparto ataki.

II Wojna Światowa

W latach 1941–1944 na terenie twierdzy stworzono szpital polowy. W forcie ulokowany był również III wydział XII oddziału Sztabu Generalnego pod dowództwem płk Alexis Freiher von Roenne. Wydział ten funkcjonował pod kryptonimem „Emma”. W obiekcie nakłaniano do współpracy oficerów Armii Czerwonej. Tych, którzy odmówili, kierowano do więzienia, które było zlokalizowane w Zamku Krzyżackim w Rynie.

W 1945 roku wojska Niemiecki opuściły twierdzę, która przeszła w ręce Wojska Polskiego.

Twierdza Boyen po wojnie

Na terenie Twierdzy Boyen do lat 90 funkcjonowały ferma kur, dojrzewalnia serów oraz magazyny spożywcze. Przemysł spożywczy prowadzony w obiekcie doprowadził do zniszczeń. Obecnie Twierdza jest miejscem turystycznym. Udostępniona do zwiedzania przez cały rok. Oprócz samych umocnień do obejrzenia jest między innymi Warsztat Zbrojmistrza, Stajnia z Wozownią, Laboratorium Prochowe oraz Galeria Koszarowca, a w niej makieta Twierdzy Boyen. W twierdzy odbywają się rekonstrukcje historyczne, zloty motocyklistów oraz koncerty (np. Hip Hop Festiwal Giżycko).

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz