Wieża Bismarcka w Mrągowie

Wież sławiących Otto von Bismarcka w Polsce było wiele. Większość nie dotrwała do obecnych czasów, niektóre powoli popadają w ruinę, a jeszcze inne otrzymały kolejne życie. Tak właśnie stało się z Wieżą Bismarcka w Mrągowie! Mieszkańcy i turyści korzystać mogą z tarasu widokowego na szczycie wieży, a także obejrzeć wyjątkowe wystawy.

Wieża Bismarcka w Mrągowie – poznaj historię budynku

Zabytkowa wieża w Mrągowie

Wieża Bismarcka w Mrągowie powstała z inicjatywy burmistrza Hermana Jaenike i rady miasta w 1902 roku. Jej budowa rozpoczęła się na pozostałościach po ceglanym wiatraku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 18 sierpnia 1906 roku. Był to pierwszy tego typu obiekt na Mazurach. Obecnie w Polsce istnieje zaledwie 17 wież Bismarcka. Na Warmii i Mazur obiekty obejrzeć można również w Srokowie, Ostródzie i Działdowie.

Wieże Bismarcka były wznoszone na terenach należących przed I wojną światową do Niemiec, jako hołd dla kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Wzgórze Jaenike, na którym stoi wieża, było popularnym miejscem spacerów i spotkań przed wojną. Do dzisiaj można tam znaleźć pozostałości po fontannie i pomnikach, które stanowiły ważne elementy krajobrazu tego miejsca.

Jedyny w swoim rodzaju punkt widokowy

Widok zieleni okalającej wieżę

Wieża Bismarcka w Mrągowie jest obiektem zabytkowym o wysokości 23 metrów. Obiekt jest przede wszystkim punktem widokowym, z którego roztacza się malowniczy pejzaż. Z Wieży dostrzeżemy panoramę miasta oraz pobliskie jeziora.

Na poszczególnych piętrach wieży znajdują się wystawy tematyczne, które pozwalają zgłębić historię budynku oraz poznać lokalne legendy i opowieści. Wspinając się na szczyt wieży, dotrzemy na taras widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto, lasy i jeziora. To niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników przyrody i piękna krajobrazu.

Wieża Bismarcka – kameralna kawiarnia

W przyziemiu Wieży Bismarcka została uruchomiona kameralna kawiarnia, która oferuje mieszanki herbat inspirowane lokalnymi legendami, pyszne desery oraz kawę. To idealne miejsce, aby odpocząć i delektować się smakołykami w urokliwej atmosferze. W sezonie letnim można również skorzystać z ogródka kawowego w miejskim parku.

Obok kawiarni znajduje się sklepik z pamiątkami, gdzie można nabyć piękne kartki pocztowe, kubki oraz inne upominki związane z Wieżą Bismarcka i jej historią. To doskonała okazja, aby zabrać ze sobą kawałek tego magicznego miejsca i zachować go na długo w swojej pamięci.

Godziny Otwarcia i Cennik

Poza historią budynku możesz podziwiać panoramę miasta

Wieża Bismarcka w Mrągowie jest czynna dla zwiedzających od 6 grudnia 2019 roku. W sezonie letnim, czyli od czerwca do sierpnia, wieża jest otwarta od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-17:00, a w weekendy od 10:00-17:00. We wrześniu Wieża Bismarcka czynna jest codziennie w godzinach 10:00-16:00, z wyjątkiem wtorków.

Ceny biletów na rok 2023 prezentują się następująco:

  • Bilet normalny: 15 zł
  • Bilet ulgowy dla dzieci do 15 lat: 12 zł
  • Bilet grupowy (dla grup zorganizowanych): 11 zł
  • Dzieci do lat 3 mają darmowy wstęp

Wieża Bismarcka – Atrakcje w Pobliżu

Wieża Bismarcka – na poszczególnych piętrach znajdują się wystawy

Wizyta w Wieży Bismarcka w Mrągowie to doskonała okazja do połączenia jej zwiedzania z innymi atrakcjami znajdującymi się w pobliżu. Główne atrakcje w okolicy to:

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz