Kościół ewangelicki w Raszągu

Wbrew pozorom obiekt ze zdjęcia nie jest domem Gargamela ani chatką z Disneya. Ten wyjątkowy budynek to kościół ewangelicki we wsi Rasząg, w gminie Biskupiec. Umieszczoną na niewielkim wzgórzu świątynię warto zobaczyć na własne oczy. Jednak zanim udasz się na wycieczkę, zapoznaj się z historią tego miejsca.

Gdzie leży Rasząg?

Rasząg to wieś położona na Warmii, w powiecie olsztyńskim, w gminie Biskupiec. Leży nad jeziorem o tej samej nazwie. Zlokalizowana jest około 10 km od Biskupca oraz 22 km od Pasymia. Aby dojechać do Olsztyna, powinieneś kierować się około 40 km na zachód. Reszel oddalony jest o około 40 km na północny wschód, a Mrągowo o około 33 km na wschód.

Kościół ewangelicki w Raszągu

Kościół ewangelicki w stylu neoromańskim wybudowano w 1925 roku przy użyciu kamienia polnego..

Jednonawowa świątynia przypominająca nieco niewielki zameczek posiada wieżę ze stożkowym hełmem. Dwuspadowy dach pokryty jest czerwoną dachówką. Wnętrze kościoła jest skromne, ale również warte uwagi. Błękitne ściany pięknie komponują się w ciemnoniebieskim sklepieniem kopuły nad prezbiterium.

Obiekt skrywa zabytkowe organy oraz miedzioryt z 1858 roku. Obok kościoła znajduje się malutki cmentarz.

Niegdyś w Raszągu nie brakowało ewangelików, a kościół przy każdym nabożeństwie zapełniał się wiernymi. W świątyni nadal funkcjonuje parafia ewangelicka, choć już nie tak popularna. Nabożeństwa odbywają się w 1, 3 oraz 5 niedzielę miesiąca o godz. 13.30.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz