Wieża Bismarcka Srokowo

Stawiane ku sławie Ottona von Bismarcka wieże można oglądać we Francji, Czechach, Rosji, Austrii, Niemczech, ale również w tak egzotycznych zakątkach świata, jak Kamerun, Tanzania czy Chile. Niegdyś stały również Danii czy Papui-Nowej Gwinei. Mamy również je na Mazurach i jedną z nich jest Wieża Bismarcka w Srokowie.

Wieża Bismarcka – Srokowo – Opis

Wieża widokowa w Srokowie powstała na tzw. Diablej Górze (157 m n.p.m.), cztery lata po śmierci Kanclerza Otto Bismarcka, a więc w 1902 roku, jej otwarcia dokonano 13 września tego samego roku.

Wieża w Srokowie, podobnie jak wszystkie wieże widokowe zbudowane dla „Żelaznego Kanclerza” – jak zwano Bismarcka — jest to budowla prosta. Liczy sobie 12 metrów wysokości i została zbudowana na planie prostokąta u podstawy. Jednak sama wieża ma kształt koła. Na jej szczycie znajdowała się platforma widokowa i powiewała flaga. Wieża Bismarcka przypominała średniowieczną basztę obronną.

Z wieży rozciągał się piękny widok na okoliczne miejscowości, jezioro Rydzówka, Mamry i Sztynorckie. Dziś stoi pośrodku lasu i popadła ruinę. Prowizoryczny drewniany płot nie uchronił jej przed szabrownikami, czy po prostu okolicznymi imprezowiczami.

Wieża Bismarcka – Srokowo – Historia

Wieża Bismarcka w Srokowie została umieszczona w tym miejscu nieprzypadkowo. Prawdopodobnie już od XIX wieku miejsce to miało znaczenie strategiczne. Już podczas wojen Napoleońskich – a w trakcie trwania walk francusko-pruskich w okolicach Srokowa – umieszczono w tym miejscu stanowisko artyleryjskie.

Kamień węgielny pod budowę wieży położono 19.10.1901, a we wrześniu następnego roku ukończono jej budowę.

Ile jest na świecie wież Bismarcka

Kiedy w 1898 roku zmarł Kanclerz Otto Von Bismarck w wielu miejscach na świecie, związanych z koloniami i społecznościami niemieckimi, upamiętniano przywódcę. Uznano, że wieża widokowa będzie odpowiednią budowlą, by oddać mu cześć. Nie pomylono się.

Łatwe i tanie w budowie wieże Bismarcka rozsiano po całym globie i finalnie ich liczba osiągnęła aż 240 sztuk, z czego 50 była wynikiem konkursu rozpisanego w 1899 roku na projekt budowli upamiętniającej.

Projekt wieży

Z założenia projekt miał być prosty, masywny, monumentalny, łatwy i tani w budowie. Tak by każda społeczność mogła sobie na taką pamiątkę pozwolić. Ów konkurs wygrał Wilhelm Kreis pracą pod nazwą „Zmierzch Bogów”.

Pierwotny projekt zakładał wielostopniową podstawę, cztery kolumny i nadbudowę w postaci misy ogniowej, budowla tego projektu często nazywane są „Kolumną Bismarcka” zamiast Wieżą Bismarcka. Projekt ten rzadko był wybierany. Wieża Bismarcka w Srokowie również jest innego projektu.

Ile jest wież Bismarcka w Polsce?

Pierwotnie w obecnych granicach kraju było w sumie 40 wież i kolumn ku pamięci „Żelaznego Kanclerza”. Do naszych czasów nie zachowała się jednak większość z nich. Na terenie Polski obecnie znajduje się w sumie 17 wież Kanclerza Otto Bismarcka.

Wieża w Srokowie świadkiem historii

Diabla Góra, a wraz z nią Wieża Bismarcka w Srokowie od początku XIX wieku do II Wojny Światowej włącznie były świadkami wielu wydarzeń historycznych.

Najpierw w latach 1805-1806 w okolicach miejscowości Srokowo maszerowały wojska pruskie, francuskie i rosyjskie. To właśnie wtedy armia pruska obsadziła świetnie sytuowaną Diablą Górę artylerią.

Wtedy też w Srokowie swoją kwaterę miał Generał vin Reichel. Po zawarciu pokoju stacjonowali tu francuscy grenadierzy, a podczas odwrotu w 1812 roku marszałek Francji, król Neapolu książę Joachim Murat.

Srokowa nie ominęły też walki I Wojny Światowej oraz II Wojny Światowej. Podczas tej pierwszej 1 sierpnia 1914 roku wojska rosyjskie przekroczyły granicę Prus, a już 6 września umacniały Diablą Górę artylerią. Wszystko to po to, by dwa dni później stoczyć bitwę o Srokowo z 37 Dywizją Piechoty. Rosjanom Diablej Góry i Wieży Bismarcka nie udało się utrzymać.

Ku pamięci tego zdarzenia, w pobliżu wieży, zaledwie kilkadziesiąt metrów od niej znajduje się kamień pamiątkowy, na którym widnieje inskrypcja, którą można przetłumaczyć: „8.9.1924 37 Dywizja Piechoty przepędziła z tej góry Rosjan i wyzwoliła nasze miasto. We wdzięcznej pamięci miasto Srokowo”.

Wieża Bismarcka – Srokowo
Srokowo – Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka – Srokowo
Diabla Góra w Srokowie – Okolice
Pamiątkowy kamień – Wieża Bismarcka – Srokowo
Kamień pamiątkowy – Wieża Bismarcka – Srokowo
Srokowo – Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka – Srokowo
Srokowo – Wieża Bismarcka
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz