Co zwiedzić w Giżycku? 12 atrakcji które warto poznać
Giżycko często określane jest sercem Mazur. Nic dziwnego, klimat miasta jest niepowtarzalny i każdego roku przyciąga zarówno żeglarzy, jak i osoby uprawiające turystykę pieszą czy rowerową. Giżycko słynie z portu, molo i plaży, jednak to zdecydowanie nie wszystko! Miasto pełne jest atrakcji, które warto zwiedzić. Twierdza Boyen, zamek krzyżacki czy most obrotowy to tylko niewielka część ciekawych miejsc. Na dokładne zapoznanie się z miejscowością i jej zabytkami, zdecydowanie nie wystarczy jeden dzień. Tu trzeba przyjechać na dłużej. Zatem co zwiedzić w Giżycku?
Gdzie leży Giżycko?
Giżycko jest jednym z większych miast na Mazurach. Położone jest między jeziorami Niegocin i Kisajno, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Świetna lokalizacja sprawiła, że Giżycka marina stała się jednym z głównych portów na Mazurach. W pobliżu znajdują się również jeziora Tajty, Boczne, Jagodne czy Grajewko.
Do Giżycka dojechać można drogą krajową numer 63 oraz 59. Miasto jest także połączone koleją.
Zwiedzanie żeglarskiej stolicy Polski krok po kroku
W mieście nie brakuje atrakcji i każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie. Pobyt w Giżycku będzie udany dla miłośników historii i wielbicieli zabytków. Również poszukiwacze kontaktu z naturą nie będą żałować wycieczki do tego mazurskiego miasta. Pomysłów na zwiedzanie okolicy może być wiele, oto jedna z propozycji.
Co zwiedzić w Giżycku? Zabytki!
Słowo „zabytek” nie jest pierwszym, które przychodzi na myśl, mówiąc o Giżycku. Niesłusznie, w mieście bowiem znajdziemy wiele ciekawych miejsc. Wycieczkę rozpocząć można w centrum Giżycka, gdzie znajduje się zabytkowa wieża widokowa, most obrotowy i zamek krzyżacki. Później warto przejść się także po obrzeżach. Nieco dalej od centrum miasta zlokalizowana jest Twierdza Boyen.
Twierdza Boyen
Zamek wraz z Twierdzą Boyen to najpopularniejsze atrakcje Giżycka. Nic dziwnego, Twierdza Boyen w kształcie gwiazdy to naprawdę świetne miejsce, co roku doceniane przez turystów. Aby ją zwiedzić, należy udać się na spacer do zachodniej części miasta. Twierdza leży na wąskim przesmyku między Jeziorem Kisajno oraz Jeziorem Niegocin.
Niezwykła budowla pamięta czasu XIX wieku, zbudowana została w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Na zwiedzenie Twierdzy Boyen należy przeznaczyć sporo czasu, jej powierzchnia wynosi około 100 ha. Udostępniona do oglądania jest większa część Twierdzy Boyen. Na jej obszarze wyznaczono ścieżki, a przy jednej z bram utworzono Muzeum Twierdzy Boyen.
W Twierdzy Boyen co roku organizowane są zloty motocyklowe oraz rekonstrukcje historyczne. Zarówno muzeum, jak i sama Twierdza Boyen są otwarte dla zwiedzających przez cały rok.
Twierdza Boyen jest również miejscem, w którym odbywają się koncerty, m.in. popularny Hip Hop Festiwal.
Zamek krzyżacki w Giżycku
Zamek Krzyżacki w Giżycku leży nad Kanałem Łuczańskim, nieopodal znajduje się jezioro Niegocin. Jest to kanał łączący jeziora Niegocin oraz Kisajno. Kanał Łuczański jest trzecim, największym kanałem na Mazurach. Został wykopany w latach 1765-1772. Okolice kanału są niezwykle malownicze, wzdłuż niego biegnie trasa spacerowa.
Zamek w Giżycku został wybudowany przez zakon krzyżacki około 1400 roku. Zamek składał się z dziedzińca i domu mieszkalnego. Całość otoczona była murem i fosą. Zamek przebudowano w XVI wieku na styl renesansowy. Następne lata były dla budowli ciężkie, była kilkukrotnie niszczona i odbudowywana. Ostatni raz w 2008 roku. Po renowacji w budowli utworzono Hotel St. Bruno. Hotel st Bruno jest obiektem czterogwiazdkowym. Oprócz pokoi znajduje się w nim restauracja, basen i SPA.
Most obrotowy
Po ciekawe miejsca nie trzeba w Giżycku iść daleko. Tuż przy zamku natrafiamy na zabytkowy most obrotowy 1848 roku. Obiekt stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Giżycku. Obiekt nie ma wyłącznie wartości turystycznej, wciąż jest bowiem w użyciu.
Kościół ewangelicko-augsburski
Nieco dalej od mostu, w kierunku wieży ciśnień, znajduje się Kościół ewangelicki z 1827 roku. To jedna ze świątyń, którą warto zobaczyć w Giżycku. Kościół ewangelicki istniał w Giżycku już w 1633 roku, budowla została jednak zniszczona. 11 maja 1826 odprawiono uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła. Kościół ewangelicko-augsburski zaprojektował niemiecki architekt Karl Friedrich Schinkel.
Kamienice z XIX wieku
Wśród interesujących miejsc można wymienić kamienice wybudowane w II połowie XIX wieku. Tradycyjne, zdobione kamienice (niektóre z czerwonej cegły) znajdują się w kilku miejscach, między innymi przy ulicy Pionierskiej i Dąbrowskiego. W jednej z kamienic mieści się Hotel Masovia.
Wieża ciśnień
Górująca nad miastem zabytkowa wieża ciśnień, to jeden z piękniejszych obiektów tego typu na Mazurach. Pięknie odrestaurowana wieża ciśnień pochodzi z z przełomu XIX i XX wieku.
Na szczycie wieży stworzono kawiarnię oraz punkt widokowy, z którego roztacza się panorama miasta. Siedząc przy stoliku i popijając kawę możemy jednocześnie podziwiać Giżycko i jego zabytki, a także jezioro w oddali.
Wieża ciśnień to idealna lokalizacja do rozpoczęcia zwiedzania okolicy. Giżycko ma w jej pobliżu swoje centrum, a od wieży w kierunku jeziora prowadzi ciekawa trasa przez pasaż portowy.
Zabytki to nie wszystko – najciekawsze atrakcje Giżycka
Nie sposób mówić o Giżycku nie zwiedzając twierdzy, zamku czy mostu. Zabytki to jednak nie jedyne atrakcje w Giżycku. W końcu miejscowość określana jest żeglarską stolicą polski nie bez powodu. W sezonie letnim to właśnie jej żeglarskie atuty oraz jeziora Niegocin i Kisajno przyciągają najwięcej osób.
Plaża, jezioro Niegocin i molo w Giżycku
Piaszczysta plaża miejska i molo nad jeziorem Niegocin to atrakcje, które warto zobaczyć. Piękne widoki przy zachodzie słońca w tym miejscu są niezapomniane. Plaża znajduje się niedaleko centrum miasta. Wybierając się na spacer, można rozpocząć przechadzkę od pasażu portowego, kierując się przez most wiszący, w stronę molo. Zarówno most, jak i molo to ciekawe atrakcje miasta. Rozlegają się z nich piękne widoki na jezioro.
Kanał Łuczański (Kanał Giżycki)
Na plażę dojść można także od strony kanału, który sam w sobie jest wyjątkową atrakcją. Trasę proponujemy rozpocząć od malowniczej kładki nad Kanałem Giżyckim. Następnie mijamy zamek i most kolejowy. Po drodze zatrzymać się można na posiłek w popularnych restauracjach.
Kanał Giżycki obecnie (02.2023) jest w trakcie przebudowy. Remont Kanału Łuczańskiego ma potrwać cały sezon 2023, jego zakończenie zaplanowane jest na listopad 2023. Żeglarze będą musieli przeprawiać się przez Kanał Niegociński, ruch na Kanale Łuczańskim został wstrzymany. Przez Kanał Niegociński przepłynąć można z Niegocina na Kisajno. Może spowodować to znaczne utrudnienia w ruchu.
Porty i Ekomarina w Giżycku
Leżące nad jeziorami Kisajno i Niegocin miasto słynie z zaplecza portowego. Przystani w tej mazurskiej miejscowości nie brakuje, największą popularnością cieszą się Port Ekomarina Giżycko, Port Żeglugi Mazurskiej oraz Port Stranda. Jednak mniejszych przystani jest o wiele więcej.
A jak porty, to i ich tawerny! W Giżycku nie ma dnia, w którym nie byłoby słychać szant śpiewanych na żywo. Giżycko pod tym względem na wyjątkowo szeroką ofertę. Dźwięków gitar posłuchać można w wielu lokalach, między innymi w tawernie Marina, Hotelu St. Bruno czy Tawernie Stranda.
Las Miejski
W okolicach Giżycka, w Gajewie, znajduje się Las Miejski. To idealna lokalizacja dla osób ceniących sobie spokój i kontakt z naturą. W sercu lasu stworzono altanę nad wodą wraz z tarasem widokowym. W lesie znajdują się miejsca na ogniska i wiaty ze stołami. Turyści, którzy cenią sobie turystykę pieszą, zachwycą się wyznaczonymi ścieżkami edukacyjnymi.
Wzgórze św. Brunona
Atrakcje w Giżycku to również punkty widokowe. Wzgórze Św. Brunona znajduje się na tak zwanej wyspie giżyckiej, około 1,5 km od centrum, niedaleko przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno.
Dojść tam można ścieżką nad brzegiem Niegocina. Ze wzgórza rozciąga się malowniczy widok miasta oraz jeziora.
Mieszkańcy Giżycka wznieśli na wzgórzu żeliwny krzyż, uroczystość jego odsłonięcia miała miejsce w 1910 roku.
Aktywny wypoczynek – wodne szaleństwo
Warto odwiedzić Giżycko, atrakcje w tej miejscowości przyciągają turystów każdego roku. Miasto oferuje również sporo dla osób, które wypoczywać wolą aktywnie. Giżycko to również liczne sporty wodne! Jezioro Niegocin to raj dla miłośników wodnego szaleństwa. Wypożyczalnie sprzętu wodnego znajdziemy tutaj z łatwością. Wypożyczyć można kajak, rower wodny, deski SUP, łodzie wiosłowe, a nawet kanu, narty wodne i wiele więcej. Oczywiście liczne porty oferują czarter jachtów żaglowych, housebout’ów czy łodzi motorowych.
Noclegi – Giżycko to potężna baza noclegowa
Giżycko to miasto turystyczne i o znalezienie noclegu nie jest tu trudno. Najbardziej wymagający goście mogą udać się na wypoczynek do czterogwiazdkowego hotelu St Bruno w zamku lub trzygwiazdkowego hotelu Masovia w zabytkowej kamienicy.
Hoteli jest tu jednak więcej, to między innymi Hotel Mazury, Hotel Helena, Hotel Cesarski czy Hotel Wodnik. Również okoliczne miejscowości oferują komfortowe ośrodki wypoczynkowe, na przykład Hotel Tajty czy Resort Niegocin.
Miasto Giżycko słynie z apartamentów z widokiem na jezioro i Kanał Łuczański. Popularny obiekt to Apartamenty Porto, jednak na wynajem jest również wiele obiektów od osób prywatnych.
Na obrzeżach i w okolicach miasta z łatwością znajdziemy domki letniskowe. Wybór jest naprawdę szerokie, od małych domków dla dwóch osób po duże, kilkunastoosobowe domy.
Gdzie warto zjeść w Giżycku?
Giżycko i jego kulinarna strona, to coś, co zostaje w pamięci na długo. W sezonie letnim zjeść można tu wyjątkowo dobrze. Wiele docenianych lokali skumulowana jest w okolicach plaży, portu i kanału, nie trzeba więc iść daleko, aby znaleźć restaurację dla siebie.
Wśród zaplecza kulinarnego wymienić można lokal Podkładka RestroBar, która oprócz świetnej kuchni posiada taras widokowy, którego podziwiać można jezioro.
Inne popularne lokale to Restauracja Porto, Browar Chmury, Wieprz&Pieprz, Grota, Puzzle Smaku, Papryka oraz Per Fetta – Bistro Italiano.
Giżycko – atrakcje w okolicy
- Park Linowy Wiewióra
- Cmentarz Wojenny z okresu II Wojny Światowej
- Papugarnia i Wiewiórkarnia w Wilkasach
- Muzeum Indian w Spytkowie
- Alpakadabra w Pieczonkach
- Mazurskie Mini Zoo w miejscowości Kąp
- Dom na ul. Warszawskiej, w którym urodził się Wojciech Kętrzyński
- Kwatera z I Wojny Światowej w miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego
Dalsze wycieczki
- Kwatera Himmlera w Pozezdrzu – ok. 13 km
- Zamek Krzyżacki w Węgorzewie – ok. 26 km
- Park Etnograficzny w Węgorzewie – ok 26 km
- Pałac w Sztynorcie – ok. 26 km
- Zamek w Kętrzynie – ok. 30 km
- Budynek Dawnej Loży Masońskiej w Kętrzynie – ok. 30 km
- Bunkry i bursztynowa komnata w Mamerkach – ok 36 km
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.